پولا | pula

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۷,۴۶۰
پیش شماره تلفن: ۳۸۵+
ساعت:

شرح

پولا بزرگترین شهر در ایستریا ، کرواسی و هشتمین شهر بزرگ کشور است که در نوک جنوبی آن واقع شده است. این شهر به دلیل کثرت بناهای رومی باستان شناخته شده است که مشهورترین آنها پولا آرنا ، یکی از بهترین آمفی تئاترهای رومی و دریا بسیار زیبا است. این شهر از دیرباز تولید شراب ، ماهیگیری ، کشتی سازی و گردشگری دارد. این مرکز اداری ایستریا از زمان روم باستان تا زمان سقوط توسط پازین در 1991 بود. شواهدی از وجود Homo erectus 1 میلیون سال پیش در غار Šandalja در نزدیکی پولا یافت شده است. سفال های دوره نوسنگی ، که نشان دهنده سکونت انسان است ، در اطراف پولا یافت شده است. در عصر برنز ، نوع جدیدی از شهرک در ایستریا ظاهر شد ، بنام “گرادیان” یا استحکامات هیل بالا. بسیاری از اشیاء استخوانی عصر برنز ، مانند ابزار برای صاف کردن و حفاری ، سوزن دوخت ، و همچنین آویزهای برنز مارپیچ ، در منطقه اطراف پولا یافت شده اند. نوع مواد موجود در سایت های عصر برنز در ایستریا این سایت ها را با سایت هایی در امتداد دانوب مرتبط می کند. ساکنان ایستریا در عصر برنز به Proto Illyri معروفند.

سالن آمفی تئاتر عالی ، پولا آرنا ، بین سالهای 27 قبل از میلاد و 68 میلادی ساخته شد ، که بخش اعظم آن تا به امروز ایستاده است. رومیان همچنین شهر را با سیستم آبرسانی و فاضلاب تأمین می کردند. آنها شهر را با دیوار با ده دروازه تقویت کردند. این شهر در قسمت داخلی یک خلیج وسیع و یک بندر با حفاظت از طبیعت واقع شده و در زیر هفت تپه قرار دارد که با دو ورودی از شمال غربی و از طریق دریا واقع شده است. زیبایی طبیعی حومه شهر پولا و آب فیروزه دریای آدریاتیک باعث شده است این شهر به یک مقصد بین المللی تعطیلات تابستانی بین المللی تبدیل شود. مروارید در نزدیکی جزیره Brioni یا پارک ملی Brijuni است که از آنجا که اقامتگاه تابستانی Josip Broz Tito بود ، مورد بازدید بسیاری از رهبران جهان قرار گرفت. ویلاها و معابد رومی هنوز در میان مزارع مزرعه و در امتداد ساحل ده ها روستای ماهیگیری و کشاورزی اطراف دفن شده اند. آبهای ساحلی سواحل ، ماهیگیری ، غوطه وری را به جبهه های رومی باستان و جنگ های جنگ جهانی اول ، غواصی در صخره ها و قایقرانی به غرفه های غیرمجاز و جزایر بزرگ و کوچک ارائه می دهد.

آب و هوای پولا

آب و هوا از شمال با زنجیره کوه های آلپ و همچنین ارتفاعات داخلی محافظت می شود ، آب و هوا نیمه گرمسیری مرطوب   با بالاترین دمای هوا به طور متوسط ​​24 درجه سانتیگراد در ماه آگوست و کمترین با میانگین 6 درجه سانتی گراد ، در ژانویه. تابستان ها معمولاً در طول روز گرم و در نزدیکی عصر خنک می شوند ، اگرچه برخی از الگوهای عجیب موج گرما نیز رایج هستند. به طور معمول ، مرطوب است. درجه حرارت بالاتر از 10 درجه سانتیگراد بیش از 240 روز در سال طول می کشد. در اینجا دو باد متفاوت وجود دارد – کوره در زمستان هوای سرد و شفاف از شمال را به شما می دهد و سیروکو جنوبی در تابستان باران می بارد. Maestral” یک نسیم تابستانی است که از داخل دریا به دریا می وزد.مانند بقیه منطقه ، پولا به دلیل آب و هوای معتدل ، آب و هوای خنک و طبیعت مضر و معدنی با میانگین روزهای آفتابی 2/316 ساعت در سال یا 6.3 ساعت در روز و میانگین دمای هوا 13.7 درجه سانتیگراد شناخته شده است.

حمل و نقل در پولا

پولا در اوایل قرن بیستم دارای سیستم تراموا برقی بود. این بنا در سال 1904 به عنوان بخشی از هلال اقتصادی پولا در زمان حکومت اترو-مجارستان ساخته شد. پس از جنگ جهانی اول ، در زمان حکومت فاشیستی ، نیاز به حمل و نقل تراموا کاهش یافت و سرانجام در سال 1934 برچیده شد. فرودگاه پولا در شمال شرقی پولا واقع شده است و هر دو مقصد داخلی و بین المللی را ارائه می دهد. به طور مشابه در نزدیکی فرودگاه Rijeka ، یک مقصد مهم بین المللی نیست. با این حال ، طی سالهای اخیر این تغییر یافته است زیرا شرکت هواپیمایی ارزان قیمت Ryanair از نوامبر 2006 پروازهای برنامه ریزی شده خود را به پولا آغاز کرده است. Easyjet پروازهای زیادی به فرودگاه های انگلستان ارائه می دهد. Jet2 پروازهایی را نیز از فرودگاه های نیوکاسل ، بیرمنگام ، گلاسگوو ، لیدز برادفورد ، بلفاست ، منچستر و East Midlands ارائه می دهد. خطوط هوایی اسکاندیناوی پروازهای تابستانی از استکهلم و کپنهاگ را در ایام تابستان انجام می دهد. فرودگاه های بین المللی نزدیک شامل تریستا در ایتالیا ، زاگرب ، پایتخت کرواسی و لیوبلیانا ، پایتخت اسلوونی است. در طول سال کل پروازهای مستقیمی از فرودگاه پولا از لندن و دوبلین و چندین فرودگاه بزرگ دیگر در اروپای غربی در طول تابستان انجام می شود. در 9 آوریل 2015 خطوط هوایی ساحلی اروپا یک سرویس دریایی روزانه از پایانه هوایی مرکز شهر در آبشار اصلی شهر برقرار کرد.  خدمات قطار شمال از پولا تا اسلوونی اجرا می شود ، اما این خط از بقیه شبکه راه آهن کرواسی جدا است. برنامه هایی برای تونل کردن “حلقه مفقود” بین این خط و از Rijeka سالهاست که وجود دارد ، و با وجود شروع کار در این پروژه قبلاً ، هرگز شاهد اتمام آن نبوده ایم. افرادی که با قطار به ریژکا یا زاگرب سفر می کنند باید در لوپوگلا پیاده شوند و با اتوبوس به ریژکا بروند.