پوروو | porvoo 

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۰۳۴۵
پیش شماره تلفن: +۳۵۸
ساعت:

شرح

پوروو | porvoo 

پوروو  یک شهر و شهرداری است که در سواحل جنوبی فنلاند تقریباً 50 کیلومتری در شرق هلسینکی واقع شده است. این یکی از شش شهر قرون وسطایی در فنلاند است که برای اولین بار به عنوان شهری در متون قرن چهاردهم از آن یاد شده است. پوروو ، صندلی ایتالیایی به زبان سوئدی Borgå از کلیسای انجیلی لوتر فنلاند است.شهر قدیمی پورو یک مکان گردشگری پرطرفدار است که بخاطر بناهای خوب حفظ شده قرن 18 و 19 و کلیسای جامع قرن پانزدهم ، کلیسای جامع پورو معروف است. شهر قدیمی به همراه دره رودخانه Porvoonjoki به عنوان یکی از مناظر ملی فنلاند به لحاظ تاریخی و فرهنگی قابل توجه است.زبانهای رسمی شهرداری فنلاندی و سوئدی است. در سال 2014 ، 64.6٪ از مردم فنلاندی را به عنوان زبان مادری خود صحبت می کردند ، در حالی که 30.1٪ از زبان های سوئدی بودند. 4/5٪ زبان مادری متفاوت داشتند. 

تاریخچه شهر

منطقه پورو از دوران سنگی سکونت داشته است. در زمان های پیش از تاریخ ، رودخانه Porvoonjoki یک مسیر تجارت برای قبایل فنلاندی Tavastians بود که در درجه اول ساکنان مناطق داخلی بودند. تاوازی ها همچنین در این منطقه سکونتگاه های دائمی داشتند ، مانند روستای هاتولا ، که به دلیل یک دهکده داخلی Tavastian نامگذاری شد. نام اصلی رودخانه Porvoonjoki احتمالاً Kukinjoki بوده است. این نام از نام قفل کشتی تجاری گرفته شده است که در دوران قرون وسطی یک کشتی تجاری مشترک در دریای بالتیک بود. مرکز اولیه منطقه ساکسالا به معنی “محل آلمانی ها” بود و از بازرگانانی که در ساکسالا تجارت می کردند برگرفته شده بود.

پوروو در قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی پس از به اصطلاح جنگ صلیبی دوم علیه تاوازی ها در سالهای 1249-1250 توسط سوئدی ها استعمار شد. استعمار توسط کلیسای کاتولیک و پادشاهی سوئد هدایت می شد. استعمارگران منشأ ساوالند بودند و به مدت چهار سال بذر ، گاو و معافیت مالیاتی به آنها دادند.

پیشرفت پوروو

پوروو برای اولین بار در اسناد در اوایل قرن چهاردهم ذکر شده است ، و در حدود سال 1380 به حقوق این شهر داده شد ، اگرچه طبق برخی منابع این شهر در سال 1346 تأسیس شده است. ، هنگامی که شهر پورو و شهرداری روستایی پورو تحکیم شدند. هنگامی که سوئد در سال 1721 شهر ویبورگ را به روسیه از دست داد ، نمای اسقف به پورو منتقل شد. در این زمان ، پوروو دومین شهر بزرگ فنلاند بود.

در سال 1760 ، تقریباً دو سوم کل ساختمانهای پورو در اثر احتراق به زمین آتش زدند. در هنگام بازسازی ، برنامه ریزی شهری تغییر نکرد ، در عوض ساختمان های جدیدی بر پایه های قرون وسطایی موجود ساخته شد.

پس از فتح فنلاند توسط ارتش روسیه در سال 1808 ، سوئد مجبور شد فنلاند را در سال 1809 به روسیه واگذار کند . رژیم غذایی پوروو در سال 1809 نقطه عطفی در تاریخ فنلاند بود. تزار الکساندر اول قانون اساسی جدید فنلاند را تأیید کرد و فنلاند را به یک بزرگ دوشیلی تبدیل کرد.بیانیه مشترک پورو گزارشی است که در پایان مکالمات کلامی توسط نمایندگان رسمی چهار کلیسای انگلیس و هشت کلیسای شمالی و دریای بالتیک لوتری در سال 1989-1998 منتشر شده است. این انجمن ، انجمن Porvoo را تأسیس کرد ، به این نام پس از کلیسای جامع Porvoo ، که در آن Eucharist در یکشنبه پایانی گفتگوها منتهی به بیانیه برگزار شد.