پورتو | Porto

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٬۴۷۴٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۲(۳۵۱)+
ساعت:

شرح

پورتو یا اپورتو دومین شهر بزرگ کشور پرتغال است که با داشتن تاریخی پر ارزش رویایی از یک شهر قرون وسطایی را به نمایش می‌گذارد. هرچند بیشتر به عنوان یک شهر صنعتی مهم در این کشور مطرح است اما توانسته با زیبایی‌های طبیعی خود که از کرانه‌ رود دورو شروع شده و به برج‌های بلند و ناقوس‌های زیبای کلیساها ختم می‌شود، اهمیت به سزایی نیز در میان شهرهای توریستی پرتغال و در بین گردشگران برای خود به وجود آورد. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر تاریخی زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر پورتو

پورتو که توسط سازمان یونسکو جز نواحی ارزشمند میراث جهانی معرفی شده، قدمتی در حدود 300 سال پیش از میلاد مسیح دارد. اولین ساکنان منطقه مردم پروتو سلتیک و سلتیکی بودند. این شهر به عنوان یکی از مهم‌ترین بندرهای منطقه تنها زمانی که رومیان شبه جزیره ایبری را تصرف کردند، شناخته شد. پورتو که یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپاست، در قرن 14 و 15 کمک به سزایی به صنعت کشتی‌سازی پرتغال نمود. پس از آن در سال 1996 بلاخره توانست در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد. 

گردشگری

برج کلریگوس با سنگ‌های گرانیت و 240 پله یادگاری از قرن هجدهم میلادی، کاخ دابولسا گه ساختمانی برای معاملات بورسی ست و در قرن 19 ساخته شده، کلیسای سائو فرانسیسکو، پل تاریخی دم لوییس اول و کلیسای جامع پورتو از معروف‌ترین مکان‌های باستانی و دیدنی شهر هستند.

جغرافیا

این شهر با مساحت 389 کیلومترمربع دومین شهر بزرگ پرتغال پس از لیسبون بوده که مرکز استانی به نام پورتو شده است. بیشترین مساحت شهر بر کرانهٔ شمالی رود دورو، نزدیک به اقیانوس اطلس، قرار گرفته است. در شمال غربی پرتغال واقع شده و از غرب تا امتداد اقیانوس آرام کشیده شده است. 

آب و هوا

این شهر با اقلیم معتدل نه در زمستان‌ها به نقطه انجماد می‌رسد و نه در تابستان‌ها خیلی گرم می‌شود. از اواخر پاییز تا اوایل بهار هوا تقریبا بارانی و دمای آن هم تا حدودی خنک‌تر است. در بقیه فصول سال هوایی معتدل و آسمانی صاف دارد. با این وجود شب‌ها دمای هوا کمی سردتر می‌شود.

هتل‌ها

دیدنی‌ها