جزیره پوروس

Poros

مشخصات شاخص

کشور: یونان
جمعیت: ۳,۹۹۳
پیش شماره تلفن: ۲۲۹۸۰
ساعت:

شرح

جزیره پوروس

جزیره پوروس یونان برای استراحت‌های آخر هفته یا تعطیلات یکی از بهترین مقاصد بوده و در جنوب غرب خلیج «سارونیک» قرار گرفته است. این جزیره از دو بخش کوچک‌تر تشکیل می‌شود.پوروس از دو جزیره به نام‌های «سافائیریا» (Sphairia) و «کالاوریا» (Kalavria) تشکیل شده که در گذشته کوه‌های آتشفشانی بوده و بعدها درختان کاج روی آن شروع به روییدن کردند.

اگرچه این جزیره بسیار کوچک می‌نماید اما در آن با تاریخ، مناظر و سواحلی عالی روبه‌رو خواهید شد که تمام بازدیدکنندگان را شگفت زده می‌کند.این جزیره با داشتن شهرهای زیبا با سنگفرش‌هایی دلفریب، خانه‌های سفید رنگ و زیبا و تاکستان‌هایی رنگارنگ،‌ در لیست بهترین جزیره های یونان برای سفر قرار گرفته است.از طرفی با توجه به این که پاروس راه ‌های کشتیرانی متعددی نیز دارد، سفر از آن به سایر جزایر سایکلد نیز بسیار راحت می‌باشد و این امر نیز باعث محبوبیت بیشتر در بین جزایر معروف یونان شده است.

سواحل جزیره پوروس

تمامی سواحل پوروس به وسیله اتوبوس، ماشین، دوچرخه یا پای پیاده قابل دسترس هستند و می‌توانید در آنجا صندلی، چتر و ظرف آب تهیه کنید. ساحل شنی «کانالی» (Kanali) از مرکز شهر تنها ۵ دقیقه فاصله دارد. بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین ساحل جزیره، «اَسکِلی» (Askeli) محسوب می‌شود که در ۳ کیلومتری بندر واقع شده و بازدیدکنندگان می‌توانند تعداد زیادی رستوران، کافه، سوپرمارکت و مدرسه اسکی روی آب را در آن پیدا کنند. ساحل آرام «موناستیری» (Monastiri) در شرق جزیره قرار داشته و تنها ۶ کیلومتر از بندر فاصله دارد.

می‌توانید با قایق، تاکسی یا اتوبوس به این ساحل برسید. «خلیج روسی» با مناظری دلربا و ۱ کیلومتر فاصله از «خلیج عشق»، به خاطر معماری‌های عالی و جاذبه‌های تاریخی، در میان یادمان‌های تاریخی دسته بندی می‌شود. در مقابل خلیج، جزیره کوچک قلب شکلی را می‌بینید که به نام جزیره «اِروس» (Eros) شناخته شده و برای عروسی‌ها و غسل تعمید بسیار محبوب است.

با تور یونان از سواحل زیبای این جزیره دیدن کنید.

موزه باستان شناسی 

در مرکز شهر در میدان «کوریزیس» (Korizis) موزه باستان شناسی پوروس قرار دارد که مواردی از معبد «پوسیدون» و یافته‌هایی از کاوش‌های مناطق «متانا» (Methana) و «ارمیونی» (Ermioni) را به نمایش می‌گذارد. بازدید از این موزه شما را با تاریخ کهن جزیره آشنا خواهد کرد.

معبد جزیره پوروس

در قسمت شمالی جزیره ویرانه‌های معبد پوسیدون را پیدا می‌کنید که در سال ۵۲۰ قبل از میلاد ساخته شدند. معبد اصلی به سبک «دوریک» بود اما ستون‌هایی به سبک «ایونیایی» نیز در آن به چشم می‌خورد.محوطه کالاوریا نیز در همین حوالی قرار داشت. این معبد در گذشته مکانی برای حل مشکلات شهری برای دولت‌ شهرهای اطراف بود و در کنار آن برای اهداف مذهبی نیز استفاده می‌شد. چیزی که امروزه از این صومعه باقی مانده تقریباً جز ویرانه نیست و اقلام ارزشمند آن در موزه پوروس نگهداری می‌شوند.

این جزیره را می توان یکی از جزایر گروه سیکلادس است که در کنار آن جزیره ناگوس یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری در ‏بین جزایر یونانی قرار دارد.این جزیره با 196 کیلومتر مربع است و خط ساحلی  120 کیلومتری به لحاظ وسعت دومین جزیره در بین جزایر است. این جزیره  پس از سنتورینی و میکونوس ، سومین جزیره پر جمعیت و مشهور یونان است که سواحل متعدد و ‏روستاهای دوست داشتنی زیادی دارد.

این جزیره از آنجایی که دقیقا در وسط جزایر دیگر واقع شده است به راحتی قایق هایی که از جزیره ‏ای به جزیره دیگر می روند سر راه به این جزیره برخورد می کنند. ‏ ‏ ‏

برج ساعت پوروس

اولین چیزی که در زمان ورود به بندر می‌بینید برج ساعت ، متعلق به سال ۱۹۲۷ است که بر روی بلندترین قسمت تپه قرار دارد. این تپه به خاطر مناظر بی‌بدیلی که از بلندای آن می‌توانید تماشا کنید ارزش بالا رفتن را دارد. به ویژه در زمان غروب خورشید با زیبا‌ترین نماها مواجه می‌شوید.

کلیسا صد در

یکی از جاذبه های دیدنی و باستانی این جزیره کلیسایی است که با نام کلیسای صد در شهرت دارد. این کلیسا که در نزدیکی ‏اسکله قرار دارد ، مربوط به قرن چهارم است که پس از زلزله سال 1773 بازسازی شده است.

بر اساس داستان هایی که گفته می ‏شود کلیسای اصلی توسط سنت هلن ، مادر سنت کنستانتین ساخته شده است. این کلیسا در حقیقت صد در ندارد اما بر اساس افسانه ‏ها گفته می شود 99 در در این کلیسا وجود دارد و صدمین در که پنهان است زمانی که سنت کنستانتین به یونان بازگردد نمایان ‏خواهد شد.اما با تمام این اوصاف این کلیسا یکی از قدیمی ترین بناها در یونان است که به خوبی از آن نگهداری شده است و ‏بسیار ارزشمند است. ‏ ‏

صومعه پوروس

صومعه تاریخی و مقدس «زودوکوس پیگی» (Zoodochos Pege) در ۴ کیلومتری شرق شهر اصلی جزیره پوروس قرار داشته و در دامنه‌ای از جنگل کاج ساخته شده است.

این صومعه در سال ۱۷۲۰ توسط اسقف اعظم آتن به عنوان قدردانی به خاطر درمانش بعد از نوشیدن آبی که در نزدیکی آنجا جریان داشت بنا شد.در زمان جنگ آزادی یونان در سال ۱۸۲۱ وی به عنوان یک همکاری اجتماعی کمک‌های مالی می‌کرد و بعدتر در سال ۱۸۲۸ در تأسیس صومعه مقدس و اولین یتیم خانه ملت یونان بعد از آزادی دست داشت. این کودکان فرزندان جنگنده‌هایی بودند که در جنگ آزادی کشورشان جان باختند.