پوپراد (poprad)

مشخصات شاخص

کشور: اسلواکی
جمعیت: ۵۱,۳۰۴
پیش شماره تلفن: ۴۲۱+
ساعت:

شرح

پوپراد 

پوپراد شهری در شمال اسلواکی در پای کوههای تاترا بالا است که به خاطر مرکز تاریخی زیبا و به عنوان منطقه تفریحی مشهور است. این بزرگترین شهر منطقه Spiš و دهمین شهر بزرگ اسلواکی است. فرودگاه Poprad-Tatry یک فرودگاه بین المللی است که دقیقاً در خارج از شهر واقع شده است. پوپراد همچنین نقطه شروع راه آهن تاترا الکتریک است ، مجموعه ای از قطارهای ویژه باریک که استراحتگاه ها را در تاتراس بالا با یکدیگر و با این شهرارتباط می دهد. قطارهای خط اصلی پوپراد را به مقصد های دیگر اسلواکی و فراتر از آن پیوند می دهند. به ویژه ، از طریق قطارهایی که از پوپراد به پراگ در جمهوری چک حرکت می کنند وجود دارد.

تاریخچه

این سرزمین از زمان دوره مهاجرت ساکن شهرک نشینان اسلاوی بوده است. اولین اثر کتبی مربوط به تاریخ 16 مارس 1256 در عمل اهدای پادشاه مجارستان بلا چهارم است. این شهر در قرن سیزدهم توسط مهاجران آلمانی به استعمار درآمد و به عنوان شهر آلمانی آلمانی Deutschendorf به معنای ‘دهکده آلمانی ها’ شد. از سال 1412 تا 1770 ، به عنوان یکی از شهرهای Spis ، پوپراد توسط پادشاهی مجارستان به پادشاهی لهستان محاصره شد و در نتیجه تأثیر شدیدی از لهستان در توسعه بیشتر این شهر به وجود آمد. در قرن هفدهم تعداد آلمانی ها شروع به كاهش كرد. در ژانویه سال 1919 این قلمرو تحت کنترل چکسلواکی قرار گرفت.

در سال 1942 ، در طول جنگ جهانی دوم ، بسیاری از حمل و نقل یهودیان به گتوها و اردوگاه های کار اجباری در لهستان تحت اشغال آلمان از ایستگاه راه آهن این شهرارسال شد. اولین حمل و نقل از حدود 1000 دختر و زن جوان یهودی ، پوپراد را در 25 مارس 1942 به مقصد آشویتس-بیرکنا ترک کرد. در اواخر سال 1942 ، هنگامی که اخراج ها متوقف شد ، بیش از 58000 یهودی از طریق این شهر از اسلواکی به لهستان تبعید شدند. این شهردر 28 ژانویه 1945 توسط سربازان ارتش 18th اتحاد جماهیر شوروی آزاد شد. پس از آن جمعیت آلمان اخراج شد. پس از جنگ ، با توسعه ورزش های زمستانی ، پوپراد نقطه شروع اعزامی به تاتراس عالی شد. در سال 1999 ، پوپراد برای میزبانی بازیهای المپیک زمستانی 2006 تلاش کرد ، اما در تورین ایتالیا باخت.

Spišská Sobota

یکی دیگر از مراکز تاریخی نزدیک پاپرد در Spišská Sobota است که در سال 1953 به عنوان یک بنای تاریخی معرفی شد. کلیسای سنت جورج یکی از نقاط دیدنی قابل توجه است که دارای پنج محراب جانبی در اواخر گوتیک و یک محراب اصلی از کارگاه استاد پولس لاووا است. مکانهای دیدنی مدرن شامل پارک آبی جدید به نام AquaCity Poprad است.در حال حاضر یک باشگاه هاکی روی یخ ، HK Poprad دارد. لو پوپراد یکی دیگر از باشگاه هاکی روی یخ در پوپراد بود که به مدت یک فصل در KHL بازی می کرد اما در سال 2012 به پایتخت چک منتقل شد. با وجود فصول موفق 2013/2014 ، این باشگاه به دلیل مشکلات مالی به پایان رسید. تعدادی از بازیکنان سابق و فعلی هاکی روی یخ در NHL وجود دارند که در پوپراد متولد شده اند.

موقیت جغرافیایی پوپراد

پوپراد در ارتفاع 672 متری از سطح دریا قرار دارد و مساحتی از 63 کیلومتر مربع را در بر می گیرد. این شهر در شمال شرقی اسلواکی ، در فاصله 110 کیلومتری از Ko andice و 330 کیلومتر از براتیسلاوا واقع شده است. این شهردر رودخانه پوپراد در حوضه Sub-Tatra واقع شده است و دروازه ای برای تاتراس عالی است. رشته کوه های اطراف شهر شامل تپه های Levoča در شرق ، کوهی Chrbty در جنوب و تاتراس کم در جنوب غربی است. شکاف زهکشی بین دریای سیاه و دریای بالتیک کمی در غرب ، در نزدیکی روستای اتربا قرار دارد.

آب و هوای پوپراد

پوپراد در منطقه معتدل شمالی قرار دارد و دارای آب و هوای مرطوب قاره ای با چهار فصل مجزا است. این امر با تغییر قابل توجهی بین تابستانهای گرم و زمستانهای سرد مشخص می شود.