پخارا | Pokhara

مشخصات شاخص

کشور: نپال | Nepal
جمعیت: ۳٬۵۳٬۸۴۱
پیش شماره تلفن: ۰۶۱(۹۷۷)+
ساعت:

شرح

شهر پخارا یا پکرا دومین شهر بزرگ و پر جمعیت کشور نپال است. این شهر مرتفع که تقریبا در مرکز نپال قرار گرفته با داشتن قله‌های هشت هزار متری معروفی چون آناپورنا، ماناسلو و دائوالگیری جز اولین مقاصد برای کسانی است که قصد سفر به کوهستان و صعود به قله‌های مرتفع جهان را دارند. قرار گرفتن این شهر در کنار کوهستان‌های مرتفع و قله‌های متعدد هشت هزار متری نمایی بی‌نظیر و دلفریبی به آن داده که چشم هر ببینده‌ای را محصور می‌کند. با ایلیا گشت همراه شوید تا به این شهر کوهستانی سفر کنیم.

معرفی شهر پخارا

پخارا تقریبا در مرکز نپال واقع شده و در میانه مسیر ارتباطی بین چین و هند قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی آن و همجواری با فرهنگ‌های هند و تبت باعث به‌وجود آمدن معابد رنگارنگ گوناگون در جای جای این شهر شده است. قرار گرفتن سبک زندگی‌ای ساده در کنار معابد گوناگون از مذاهب مختلف در یکی از مترفع‌ترین شهرهای دنیا مکان بی‌نطیری را برای عکاسان فرهنگی، مذهبی و اجتماعی به‌وجود آورده است. به جرئت می‌توان گفت چشم‌انداز این شهر را دیگر در هیچ کجای دنیا نمی‌توان دید. این پانورامای دلفریب در زمان طلوع خورشید به سرحد خود می‌رسد.

گردشگری

برای تمام کسانی که از سفر به مناطق کوهستانی لذت می‌برند، این شهر یک مکان بی‌نظیر است. پخارا از یک طرف در کنار دریاچه‌ی فوق‌العاده زیبای فوا آرام گرفته و از طرف دیگر قله‌های مرتفع و تپه‌های بلند سارانگوت بر آن مشرف شده‌اند، تا دست به دست هم بدهند و مکانی بی‌نظیر را برای فعالیت های مختلف ورزشی و تفریحی همچون قایق سواری، پاراگلایدر، کایت و … فراهم نمایند. 

جغرافیای پخارا

پخارا که تقریبا در قلب نپال قرار گرفته در منطقه کاسکی واقع شده و هرچند تنها 200 کیلومتر از کاتماندو پایتخت نپال فاصله دارد اما به‌دلیل پرپیچ و خم بودن مسیر آن و صعب‌العبور بودن جاده هشت ساعت زمان می‌برد تا به ‌آنجا رسید. ارتفاع این شهر از 780 متر تا 1350 متر متغیر می‌باشد و مساحت آن 225،65 کیلومتر مربع است. 

آب و هوا

آب و هوای گرم و موسمی مانند سایر مناطق کشور نپال بر این شهر نیز حاکم است. زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم و شرجی به‌خصوص که این شهر در کنار دریاچه فوا نیز قرار گرفته هوای آن مرطوب‌تر نیز می‌باشد.

دیدنی‌ها