پودگوریتسا | Podgorica

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۱۴,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۰(۳۸۲)+
ساعت:

شرح

پودگوریتسا | Podgorica

پودگوریتسا ‌بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور مونته نگرو است. این شهر بندری زیبا که در ساحل دریای آدریاتیک قرار گرفته، در محل تلاقی دو رودخانه رینیتسا و موراچا نیز واقع شده و از همین‌رو دارای مناظر بسیار بکر و زیبای طبیعی گشته است. درست است که که نمی‌توان این شهر را هم‌پای دیگر شهرهای اروپایی از نظر پیشرفت و تکنولوژی قرار داد، اما از نظر طبیعی و مناظر فوق‌العاده زیبای طبیعی، قطعا یکی از بهترین بنادر اروپایی محسوب می‌شود. سفر به این شهر خاطره‌های هیجان‌انگیز بسیاری را برای شما رقم خواهد زد. با ایلیا گشت برای شناخت بیشتر آن همراه شوید. 

معرفی شهر پودگوریتسا

قدیمی‌ترین آثار کشف شده برای سکونت انسان در این منطقه به اواخر دوره سنگی برمی‌گردد. این شهر که در تقاطع چند مسیر تاریخی مهم و دارای زمین‌های حاصل‌خیز فراوان و آب و هوای مطلوبی بوده، از دیرباز مهد توجه حکومت‌ها و امپراطوری‌های بزرگ باستان بوده است. از قرن پنجم قبل از میلاد با ورود نخستین قبایل اسلاوی در این منطقه و آغاز شکاف در امپراطوری روم، اتفاق‌های قابل توجه بسیاری در این منطقه رخداد که در نهایت به پیشرفت بیشتر شهر و ساخته‌شدن شهرهای بیشتری در این منطقه منجر شد. در بین سال‌های 1946 تا 1992 که کشور مونته نگرو جزیی از جمهوری سوسیالیست یوگسلاوی بود، نام این شهر به افتخار جوزف بروز تیتو، تیتوگراد اعلام شده بود. چندی نیز به دلیل نزدیکی با رودخانه رینیتسا به نام این رودخانه شناخته می‌شده است. 

اقتصاد

این شهر موتور اصلی اقتصادی مونته نگرو محسوب می‌شود. بیشتر بخش‌های مالی، صنعتی و تجاری این کشور در شهر پودگوریتسا فعالیت می‌کنند. به دلیل آب و هوای بسیار مطلوب و زمین‌های حاصلخیز فراوان و رودخانه‌های جاری بسیار، صنعت کشاورزی در آن بسیار اهمیت دارد. تمرکز اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در آن، اهمیت شهر را بیشتر نموده است. 

گردشگری

کرونا استیجنا (Crvena Stijena) یک سنگ (صخره) باستان‌شناسی از دوره پائئولیت است که در روستای پتروویچی در نزدیکی مرز مونته نگرو و بوسنی و هرزگوین قرار دارد. این منطقه در سال ۱۹۵۴ کشف شد. رودخانه تارا، رودخانه‌های ماراچا و ریبنیکا و رینیتسا، سواحل زیبای دریای آدریاتیک، طبیعت بکر و بسیار سرسبز آن، پارک ماجراجویی گوریستا، مراکز اسکی زمستانی، تئاتر ملی مونته نگرو و مراکز خرید عالی‌ای همچون سیتی مال، دلتا سیتی و کپیتال پلازا از جمله اماکن تفریحی و توریستی این شهر محسوب می‌شوند. 

جغرافیا

این شهر درست در مرکز مونته نگرو و در مسیر رودهای ماراچا و ریبنیکا قرار گرفته است. رودهای مهم دیگری به نام‌ها زتا، سیتنیکا، سیجنا و مارزا نیز در نزدیکی آن جریان دارند. دریاچه اسکادار در شمال آن تنها 15 کیلومتر از شهر فاصله دارد. مراکز اسکی زمستانی در شمال و سواحل دریای آدریاتیک در جنوب آن واقع شده‌اند. 

آب و هوا

پودگوریتسا دارای آب و هوای مدیترانه‌ای و اقلیم نسبتا گرمسیری مرطوب است. زمستان‌های نسبتا سرد با 40 میلی‌متر بارش و تابستان‌های گرم و شرجی با دمای 30 درجه‌ سانتی‌گراد از مشخصه‌های اقلیمی آن است. 

هتل‌ها