پلوودیو | Plovdiv

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳۴۱۵۶۷ نفر
پیش شماره تلفن: (+۳۵۹) ۰۳۲
ساعت:

شرح

پلوودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان است که پیشینه آن به ۶۰۰۰ سال بازمی‌گردد. این شهر مرکز استان پلوودیو در جنوب بلغارستان است.این شهر به همراه ماترا امسال بعنوان پایتخت فرهنگی اروپا نتخاب شده است.

پایتخت فرهنگی اروپا شهری است که هر سال توسط اتحادیه اروپا تعیین می‌شود و به مدت طی یک‌سال در آن شهر برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی برگزار می‌شود.

ایده انتخاب پایتخت فرهنگی اروپا اولین بار در سال ۱۹۸۵ میلادی از سوی ملینا مرکوری، وزیر فرهنگ وقت یونان ارائه شد. هدف اتحادیه اروپا از این ابتکار کشف تنوع فرهنگی مناطق مختلف قاره سبز و ایجاد همبستگی میان کشورهای مختلف اروپاست.

این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا است که امروز به شهری مدرن و پر جنب و جوش تبدیل شده است. مراکز اداری، دانشگاهی، اقتصادی و تجاری زیادی در این شهر قرار دارد.

استفان استویانوف،‌ معاون شهردار پلوودیو در این باره که عنوان پایتخت فرهنگی اروپا چه سودی برای این شهر دارد، می‌گوید:‌ «ما دو هدف داریم:‌ می خواهیم بین شهروندان اروپایی محبوب‌تر و مشهورتر شویم و کاری کنیم که بیشتر دیده شویم. از سوی دیگر قصد داریم گردشگران بیشتری را به سوی خود جلب کنیم. امیدواریم تعداد گردشگران در سال ۲۰۱۹ به ۲ میلیون نفر برسد.»

او همچنین در این باره که چرا این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شده است‌،‌ می‌گوید: «در شهر ما برنامه‌ها و رویدادهای متعددی برگزار می شود،‌ از جمله جشنواره موسیقی و جشنواره اپرا. پلوودیو یکی از بهترین مقاصد گردشگری است. شلوغ و پرازدحام نیست. جمعیت شهر ۵۰۰ هزار نفر است. و در عین حال شهری پرجنب و جوش پویاست.»

یکی از دیدنی ترین مکان‌های پلوودیو، بخش قدیمی آن است. ساختمان‌ها و خانه‌هایی که قدمتشان به عصر رنسانس برمی‌گردد،‌ از جاذبه‌های گردشگری بافت قدیمی این شهر به شمار می‌آید.

بخش قدیمی شهر با معماری و ساختمانهایش از سال ۲۰۱۴ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است. امروز یکی از این ساختمان‌ها تبدیل به موزه قوم شناسی پلوودیو شده است.

راهنمای گردشگری این شهر می‌گوید: «پلوودیو به خاطر تاریخی طولانی،‌ فرهنگ فوق العاده و بافت قدیمی بسیار زیبایش، شهری منحصر به فردی است. در این شهر همچنین رستوران‌های زیبا و امکانات ورزشی بسیار خوب وجود دارد. پلوودیو شهری است قدیمی با روحیه جوان.»

بخش قدیمی شهر بهترین جا برای آشنایی با هنر و صنایع دستی بلغارستان است. النا درامووا،‌ سازنده صنایع دستی می‌گوید: «من از روش‌ها و تکنیک‌های سنتی استفاده می‌کنم. اما چیزهایی درست می کنم که امروز، قابل استفاده هستند. با اشکال و فرم‌های سنتی، روسری، پیش‌بند و دستمال گردن درست می‌کنم که با سلایق امروز مطابقت دارند.»

 

دیدنی‌ها