پینگ یائو | Pingyao

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۵۰۰۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۳۵۴
ساعت:

شرح

پینگ یائو با نام رسمی شهر باستانی پینگ یائو، یکی از مناطق مرکزی شانشی(Shanxi) چین است. این شهر در چین باستان به عنوان یکی از مراکز اقتصادی و  معماری و برنامه ریزی شهری در چین معروف بوده است. از نظر اداری نیز شهر گوتو (Gutao) از توابع پینگ یائو در شهرستان جینگژونگ (Jinzhong) است.

بنای این شهر به سال 800 پیش از میلاد برمی گردد. این شهر در آن زمان حداقل یک کرسی در دولت Qin  داشته است. این شهر از قرن 16 و همین اواخر قرن 19میلادی یکی از مراکز مالی عمده منطقه بوده و برخی معتقدند مرکز مالی امپراتوری Qin بوده است. بر همین اساس این شهر از سوی یونسکو با رتبه AAAAA بعنوان یکی از مراکز گردشگری چین به ثبت جهانی رسید.

در طی این مدت بیش از 20 موسسه مالی در این شهر ایجاد شده که بیش از نیمی از موسسات مشابه در کل کشور را شامل می شوند. ریشنگچانگ نیز اولین و بزرگترین بیش از نیمی از تجارت نقره در Qing بود.

مرمت این شهر از قرن 15 آغاز و مهم ترین آن در 1979 شروع شد. در 1986 نیز دولت چین برای این شهر را به یکی از شهرهای فرهنگی – تاریخی خود تبدیل و بالاخره در 1997 نیز به ثبت جهانی در یونسکو رساند. این ثبت شامل معابد Zhenguo Temple و Shuanglin Temple نیز می شود.اما در 2004 بخشی از دیوارهای آن فروریخت و دولت ناچار به بازسازی آن شد که تا سال 2015 نیز ادامه یافت و امروزه این شهر باستانی یکی از جاذبه های توریستی چینی محسوب می شود.