پلزن | pilsen

مشخصات شاخص

کشور: جمهوری چک
جمعیت: ۱۷۲,۴۴۱
پیش شماره تلفن: ۴۲۰+
ساعت:

شرح

پلزن شهری در جمهوری چک است. در حدود 90 کیلومتری غرب پراگ در غرب بوهمیا ، چهارمین شهر پرجمعیت جمهوری چک است.این شهر به واسطه آبجو پیلزنر در سراسر جهان شناخته شده است ، که در سال 1842 توسط جوزف گروول ، آبجو باواریایی ایجاد شد.پلزن برای اولین بار به عنوان قلعه در سال 976 ذکر شد ، به عنوان صحنه نبرد بین دوک بولسلاوس دوم متقیان Bohemia و امپراتور .این شهر در سال 1295 هنگامی که پادشاه Wenceslaus دوم منشور مدنی خود را به عنوان “شهر سلطنتی” به پلزن اعطا کرد و یک شهر جدید ایجاد کرد ، حدود 10 کیلومتر با شهرک اصلی ، که شهر فعلی Starý Plzenec است ، قرار گرفت. این شهر به سرعت به یک شهر مهم در مسیرهای تجاری منتهی به نورنبرگ و رگنسبورگ تبدیل شد. در قرن چهاردهم ، بعد از پراگ و کوتنی هورا ، سومین شهر بزرگ در بوهمیا بود. در طول جنگهای هوسیت ، مرکز مقاومت کاتولیک در برابر حسین ها بود: پروکوپ بزرگ سه بار ناموفق آن را محاصره کرد ، و به لیگ نجیب های کاتولیک در برابر پادشاه جورج پدبرادی پیوست. در سال 1468 ، شهر چاپخانه به دست آورد. امپراتور رودولف دوم پلزن صندلی خود را از 1599 تا 1600 ساخته است. در طول سی سال جنگ این شهر توسط Mansfeld در سال 1618 پس از محاصره پلزن گرفته شد و تا سال 1621 توسط سربازان امپریالیستی بازپس گیری نشده است . این شهر در سالهای 1637 و 1648 توسط سوئدی ها محاصره نشده بود. شهر و منطقه با وجود جنگ های حسینی کاملاً کاتولیک شده اند.از اواخر قرن 17th ، معماری Plze Pl تحت تأثیر سبک باروک قرار گرفته است. مرکز شهر از سال 1989 تحت حمایت میراث فرهنگی قرار دارد.

پس از استقلال چکسلواکی از اتریش-مجارستان در سال 1918 ، اقلیت آلمانی زبان در حومه شهر هم مرز با شهر پلزن امیدوار بودند که با اتریش متحد شوند و از حضور در چکوسلواکی خوشحال نبودند. بسیاری از آنها بعد از سال 1933 با هدف نازی ها متحد شدند ، به این امید كه آدولف هیتلر بتواند آنها را با همسایگان آلمانی زبان خود متحد كند.پس از توافق مونیخ در سال 1938 ، پلزن به معنای واقعی کلمه به یک شهر مرزی تبدیل شد ، پس از ایجاد Sudetenland مرزهای رایش سوم را به مرزهای بیرونی این شهر منتقل کرد. در زمان اشغال نازی ها از سال 1939 تا 1945 کارخانه odakoda در پلزن مجبور شد اسلحه را برای    Wehrmacht تهیه کند ، و کمک های چک به ویژه در زمینه مخازن ذکر شد.در فاصله 17 تا 26 ژانویه 1942 ، بیش از 2،000 ساکن یهودی ، بیشتر جمعیت یهودیان پلزن ، توسط نازی ها به اردوگاه کار اجباری ترزاینستاد اعزام شدند.براساس مفاد توافق نامه پوتسدام ، جمعیت آلمانی زبان پس از پایان جنگ در سال 1945 با اجبار از این شهر و در واقع تمام چکسلواکی بیرون رانده شد. تمام دارایی آنها مصادره شد.در 6 مه 1945 ، نزدیک به پایان جنگ جهانی دوم ، پلزن توسط لشکر 16 زرهی ارتش 3 ژنرال پاتون از آلمان نازی آزاد شد. همچنین در آزادسازی شهر عناصری از لشکرهای 97 و 2 پیاده نظام پشتیبانی شده بودند که توسط تیپ کوههای صلیب مقدس لهستان پشتیبانی می شدند. سایر یگان های ارتش سوم بخش های عمده ای از بوهم غربی را آزاد کردند. بقیه چکسلواکی توسط ارتش سرخ شوروی از کنترل آلمان آزاد شد. عناصر ارتش 3 ، و همچنین یگان های ارتش 1 ، تا اواخر نوامبر 1945 در پلزن باقی ماندند و به بازسازی دوباره به چک ها کمک کردند.

آب و هوای پلزن

 شهر پلزن آب و هوای اقیانوسی خنک و معتدل دارد. کم باران است . به طور متوسط ​​1700 ساعت آفتاب دریافت می کند اگرچه زمستان ها بیشتر از تابش آفتاب هستند. ویژگی های زمین و ارتفاع نسبتاً کم 290 تا 390 متراست . پناهگاهی از بادهای شدید به شما می دهد. زمستان های سرد و خنک تر از برخی مناطق مجاور است. پوشش برف نامناسب است و به طور متوسط ​​51 روز ادامه دارد. گرچه متوسط ​​سالانه 113 روز با حداقل دمای زیر صفر است ، اما دمای هوا در 5 روز کمتر از 15 درجه سانتیگراد است. درجه حرارت کم رکورد در حدود 20 درجه سانتی گراد است. زمستانها غالباً مبهم و طولانی مدت هستند. بهار کوتاه است ، و در آوریل تا ژوئن پوشش گیاهی شکوفا وجود دارد. تابستان از پایان ماه می تا سوم شهریور ادامه دارد. در این دوره ، پلزن دارای هوای قابل تغییر است . دما همیشه بالاتر از 5 درجه سانتیگراد و شبها بین 8 تا 18 درجه سانتیگراد و روزها بین 16 تا 35 درجه سانتیگراد است.