فی فی | Phi Phi

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲,۵۰۰
پیش شماره تلفن: ۷۶(۶۶)+
ساعت:

شرح

جزیره فی فی در کشور تایلند یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری این کشور است که با جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیز خود، دل هر گردشگری را می‌رباید. صخره‌های سنگ آهکی، غارهای اعجاب‌انگیز، سواحی شنی محصور کننده،پارک ملی شگفت‌انگیز، جنگل‌های بی‌نظیر و طبیعتی بکر و دست نخورده از مهم‌ترین ویژگی‌های این جزیره رویایی است. جزیره فی فی که خود مجمع‌الجزایری تشکیل یافته از شش جزیره دیگر است، امروزه بیشتر شبیه بهشتی گمشده در روی زمین است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این جزیره افسانه‌ای پرداخته، با ما همراه شوید.  

معرفی جزیره فی فی

در مورد کشف جزیره فی فی افسانه جالبی وجود دارد که قدمت آن‌را حتی به ماقبل تاریخ رسانده است. این افسانه به یافتن شمشیری در زمان کشف جزیره برمی‌گردد که باستان شناسان از دل خاک بیرون کشیده بودند. از همین‌رو گفته می‌شود که شاید نام را از روی کرابی به معنای شمشیر انتخاب کرده باشند. نام قبلی این جزیره  Pulau Api-Api به معنای جزیره آتشین بوده و نام “Phi Phi” از یک اسم مالایی مشتق شده است. این جزیره به دو قسمت Phi Phi Leh و Phi Phi Don تقسیم می‌شود که اولی بخشی نسبتا کوچک و خالی از سکنه بوده و دومی بزرگ‌تر است و ساکنین جزیره و گردشگران را در خود جای داده است. این جزیره در سونامی سال 2004 به طور کامل تخریب شد ولی پس از آن به سرعت بازسازی و حتی گسترده‌تر و زیباتر از قبل شد. 

جزایر شش‌گانه فی فی

جزیره کو فی فی دان: بزرگ‌ترین جزیره این بخش که 80 درصد آن‌را مسلمانان تشکیل می‌دهند. آب و هوای گرمسیری داشته و پر از سوپرمارکت های مختلف، رستوران، کافه-بار، سالن های خالکوبی، بانک و خود پرداز است. 

جزیره کو فی فی له: جزیره‌ای خالی از سکنه که تنها تعدادی از افراد به عنوان خدمتکار و نگهبان مشغول نگهداری از خلیج مایا هستند. این جزیره در جنوب مجمع‌الجزایر واقع شده است. 

جزیره کو مای فای: این جزیره که در شمال مجمع‌الجزایر واقع شده به جزیره درختان بامبو مشهور است.

جزیره کو یانگ: در شمال جزیره کو فی فی واقع شده است. جزیره‌ای بسیار زیبا متشکل از دو ساحل که یکی ساحل سنگی بزرگ و دیگری ساحل شنی کوچکی است.

جزیره‌های بیدا نوک و بیدا نای: این دو جزیره ساختاری متشکل از سنگ آهک داشته و صخره‌های سنگی بزرگ و سر به فلک کشیده از دل آب‌های آن بیرون زده‌اند.

گردشگری

غار وایکینگ، غواصی در مکان‌های حرفه‌ای، تور کوسه، تور کروز کاپیتان باب، شنا در خلیج مایا، گردش در ساحل میمون‌ها، صخره‌نوردی، ماهیگیری در آب‌های کم عمق و تماشای طلوع آفتاب در کیاک (قایق مخصوص اسکیموها) از جمله کارهای هیجان‌انگیزی است که در سفر به این مجمع‌الجزایر می‌توانید انجام دهید. 

جغرافیا

این مجمع‌الجزایر شش‌گانه در 50 کیلومتری شرق شهر پوکت واقع شده‌اند که با استفاده از کشتی‌های سریع‌السیر و خصوصی 45 دقیقه زمان برای رسیدن به آن لازم است. به وسیله کشتی‌های عمومی طی 90 دقیقه شما به این جزایر زیبا خواهید رسید. 

آب و هوا

آب و هوای این منطقه از تایلند نیز مانند اکثر مناطق این کشور استوایی و گرمسیری و در معرض باران‌ها و بادهای موسمی است.