فان تیت | Phan Thiet

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۹۹,۶۸۰
پیش شماره تلفن: ۶۲(۸۴)+
ساعت:

شرح

فان تیت یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ویتنام و یکی از زیباترین شهرهای توریستی این کشور که در واقع استراحت‌گاهی روستایی در خط ساحلی ویتنام می‌باشد. جوامع ماهیگیری ساده، آب‌های زلال و نیگلون، سواحل بکر و فریبنده، شن‌های طلایی ساحل، منطقه آرام و بی سرو صدا، دویدن روی ماسه‌های داغ و دیدن غروب زیبای خلیج با آب و هوایی پاک دلپذیر همگی دست به دست هم داده‌اند که این منطقه آرام ویتنام را به یکی از پر بازدیدترین مناطق ساحلی این کشور تبدیل نمایند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی یکی از زیباترین خلیج‌های ویتنام پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر فان تیت

قبل از انقلاب ویتنام در قرن هفدهم میلادی مردم بومی منطقه که به چم شهرت داشتند فان تیت را با نام هامو لیتیت هامو می‌شناختند. لتیت به معنای حومه دریا بوده است. به مرور زمان و با توسعه کشور ویتنام نام شهر به فان رنگ و سپس به فان ری تغییر یافت. بعدها به صورت فان لتیت شناخته می‌شد و به گفته خیلی‌ها فان تیت همان مخفف شده فان لتیت می‌باشد. این منطقه متعلق به پادشاهی چامپا و بعد از آن متعلق به امپراطوری سابق ویتنام یعنی دای ویت بوده است. حکومت اکنون ویتنام در منطقه‌ای که امروزه استان بین تان می‌باشد، تاسیس شد اما سطح اداری و مرزهای منطقه مشخص نشده بود. در سال 1697 با جابه جایی مقر اصلی حکومت نهایتا فان تیت به عنوان یک شهر مستقل همراه چند روستای دیگر به نام‌های فوهای، فان رنگ و مویینه طبقه‌بندی شدند. این روستاهای ساده ماهیگری به سرعت پیشرفت کرده و به یک مقصد تفریحی محبوب تبدیل شدند.

اقتصاد

شهرت این شهر بیشتر به خاطر تولید سس ماهی که چاشنی اصلی غذای ویتنامی‌هاست، می‌باشد. با این وجود صنعت گردشگری اولین صنعت مهم آن به شمار می‌رود. صنعت ماهیگیری نیز از دیرباز جایگاه ویژه‌ای در بین مردمان بومی منطقه داشته است و گواه این مدعا لنگرگاه رنگارنگ خلیج فان تیت است. 

جغرافیا

این شهر به همراه شهر مویینه در 200 کیلومتری شهر هوشی مین واقع شده‌اند. این شهر پایتخت استان بینه تان یا بین توآن است و مرکز آن توسط سواحل Mui Ne، Ke Ga، Thien Thanh و Ham Tien احاطه شده است. 

آب و هوا

آب و هوای گرم و استوایی مانند سایر مناطق ویتنام نیز در این منطقه حاکم است. اختلاف دمای تابستان و زمستان آن بسیار اندک است با این وجود این شهر در فصل زمستان بیشتر میزبان اروپاییان و روس‌ها بوده و در فصل تابستان استرالیایی‌ها و امریکایی‌ها به آن سفر می‌کنند. 

هتل‌ها