پترا | petra

مشخصات شاخص

کشور: کشور اردن
جمعیت: ۲۰۰۰۰
پیش شماره تلفن: +۹۶
ساعت:

شرح

پترا | petra

پترا که در ابتدا برای ساکنانش با عنوان راقمو شناخته می شد ، یک شهر تاریخی و باستان شناسی در جنوب اردن است. پترا در دامنه جبل المدبعه در حوضه ای در میان كوههایی قرار دارد كه شكل شرقی آن دره عربه است كه از دریای مرده تا خلیج عقبه جریان دارد.اعتقاد بر این است که پترا در اوایل 9000 سال قبل از میلاد مستقر شده است و احتمالاً در قرن 4 قبل از میلاد به عنوان پایتخت پادشاهی نباتایان تأسیس شده است. Nabataeans عرب کوچ نشینی بودند که با تأسیس آن به عنوان یک مرکز اصلی تجارت منطقه ای ، در مجاورت پترا با مسیرهای تجاری سرمایه گذاری کردند. تجارت بازرگانی درآمد قابل توجهی از نباتایان کسب کرد و پترا کانون ثروت آنها شد. همراه با ایلیا گشت به این شهر زیبا سفر کنید.

تاریخچه

اولین مرجع تاریخی پترا حمله ای ناموفق به این شهر بود که به دستور آنتیگونوس اول در سال 312 قبل از میلاد و توسط مورخان مختلف یونان به ثبت رسیده است. نباتائیان برخلاف دشمنانشان عادت به زندگی در بیابانهای بی ثمر داشتند و با بهره گیری از زمین کوهستانی منطقه توانستند حملات را دفع کنند. آنها به ویژه در برداشت آب باران ، کشاورزی و حکاکی های سنگی مهارت داشتند. پترا در قرن اول میلادی شکوفا شد ، هنگامی که بنای معروف آن خزنه – که گمان می رود مقبره پادشاه نباتیان است ، آرتاس چهارم – ساخته شد ، و جمعیت آن تقریباً 20،000 نفر جمعیت به اوج خود رسید.

اگرچه پادشاهی نباتائیان در قرن اول قبل از میلاد به كشور مشترك امپراتوری روم تبدیل شد ، اما در سال 106 میلادی استقلال خود را از دست داد. پترا نزد رومیان افتاد ، كه نبوتای را ضمیمه كردند و آنرا عربستان پترائیه نامیدند. اهمیت پترا با ظهور مسیرهای تجارت دریایی کاهش یافت و پس از وقوع زلزله در سال 363 بسیاری از سازه ها را ویران کرد. در دوره بیزانس چندین كلیسای مسیحی ساخته شد ، اما این شهر همچنان رو به زوال بود و تا اوایل دوره اسلامی به جز تعداد معدودی از عشایر متروك شد. این جهان ناشناخته ماند تا آنكه در سال 1812 توسط یوهان لودویگ بوركارت کشف شد. این شهر از طریق یک دره به طول 1.2 کیلومتر نام Siq قابل دسترسی است که مستقیماً به خزنه منتهی می شود. پ

شهر گل رز

مشهور به دلیل معماری سنگی و سیستم هدایت آب ، پترا به دلیل رنگ سنگی که از آن حک شده است ، شهر گل رز نیز نامیده می شود. این یونسکو از سال 1985 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. یونسکو آن را “یکی از با ارزش ترین آثار فرهنگی میراث فرهنگی انسان” توصیف کرده است. در سال 2007 ، الخزنه به عنوان یکی از New7Wonders جهان رای داده شد. پترا نمادی از اردن و همچنین بیشترین بازدید از جاذبه گردشگری اردن است. در سال 2010 تعداد گردشگران به 1 میلیون نفر رسید. اما به دلیل ناپایداری سیاسی ناشی از بهار عربی که بر کشورهای اطراف اردن تأثیر می گذارد ، رکود به وجود آمده است. با این حال ، تعداد گردشگران متعاقباً افزایش یافت. در سال 2018 حدود 800000 گردشگر از این سایت بازدید کردند.

و سایر نویسندگان ، پترا را به عنوان پایتخت Tadeanos و مرکز تجارت کاروان های خود معرفی می کنند. پترا نه تنها در محاصره سنگهای بلند و سیراب شده و نه تنها دارای مزایای یک قلعه بلکه راه های اصلی تجاری که از طریق آن به غزه در غرب ، به بوسرا و دمشق در شمال ، به عقبه و لوس می رسید را کنترل می کرد.

کاوش ها نشان داده اند که این توانایی ناتایان در کنترل آبرسانی بود که منجر به ظهور شهر کویری شد و واحه ای مصنوعی ایجاد کرد. این منطقه در اثر طغیان فلاش بازدید می شود ، اما شواهد باستان شناسی نشان می دهد که نباتائیان با استفاده از سدها ، مخازن و مجرای آب ، این سیل ها را کنترل می کردند. این نوآوری ها آب را برای مدت طولانی خشکسالی ذخیره کرده و این شهر را قادر به رونق فروش خود می کرد.

دیدنی‌ها