پیشاور | Peshawar  

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱,۹۷۰,۰۴۲
پیش شماره تلفن: ۹۲+
ساعت:

شرح

پیشاور | Peshawar  

پیشاوربه عنوان قدیمی ترین شهر در پاکستان و یکی از قدیمی ترین شهرهای جنوب آسیا است. پیشاور در دوران مغول یک مرکز تجاری مهم بود.این شهر بزرگترین شهر خیبر پختونخوا و ششمین شهر بزرگ در پاکستان است. این شهر در دوره امپراتور اکبر به عنوان پیشرو شناخته شد. گفته می شود که نام فعلی از زبان فارسی به معنای “شهر مرزی”  یا به معنای واقعی کلمه تر “شهر رو به جلو” بنا شده است ، اگرچه خطاهای رونویسی و تغییر زبانی ممکن است نام جدید شهر را به خود اختصاص دهد. یک تئوری نشان می دهد که نام این شهر از نام فارسی ” Pesh Awardan” گرفته شده است ، به معنی “محل ورود اول” یا “شهر مرزی” است ، زیرا پیشاور پس از عبور از خیبر نخستین شهر در شبه قاره هند بوددر هند باستان ، شهر پوروشاپورا که به پیشاور تبدیل شد در نزدیکی پوشکاواتی پایتخت گندوران تأسیس شد.

در زمستان 327 تا 26 قبل از میلاد ، اسکندر بزرگ در هنگام حمله به هند باستان ، 41 و همچنین دره های سوات و بونر دره پیشاور را تسخیر کرد. در پی فتح اسکندر ، دره پیشاور تحت سلطه سلوکوس اول نیکاتور ، بنیانگذار امپراتوری سلوکی قرار گرفت. یک قطعه گلدان محلی ساخته شده در پیشاور صحنه ای از نمایشنامه آنتیگون سوفوکلس را به تصویر می کشد. صومعه تخت بی تا در همان نزدیکی در سال 46 میلادی تأسیس شد ،و زمانی مرکز اصلی یادگیری بودایی بود. پس از جنگ سلوکیان، موریان ، این منطقه در سال 303 قبل از میلاد به امپراطوری موریان واگذار شد. در حدود 300 سال قبل از میلاد مسیح ، یونسین دیپلمات و مورخ یونانی خاطرنشان كرد كه پیشاور باستان پایانه غربی یك جاده موریان بود كه این شهر را به پایتخت امپراتوری در پاتالیپوترا ، نزدیك شهر پاتنا در ایالت مدرن هند بیهار متصل می كرد.

با کم شدن قدرت موریان ، پادشاهی یونانی و باکتری مستقر در افغانستان مدرن استقلال خود را از امپراتوری سلوکی اعلام کرد و به سرعت پیشاور باستان را حدود سال 190 قبل از میلاد به دست آورد. سپس این شهر توسط چندین پادشاهی اشکانی ایرانی اداره می شد.و این شهر توسط گوندوفرها ، بنیانگذار پادشاهی هند و پارت به تصرف درآمد. گوندوفارس صومعه تخت بهایی را در سال 46 پیش از میلاد تأسیس کرد. پیشاور در دره وسیع پیشاور واقع شده است که از سه طرف با دامنه کوه احاطه شده است. این شهر در پایه معمولاً سطح دره واقع شده است و به دشت های گاندرا معروف است.

آب و هوای پیشاور

پیشاور با تأثیر آب و هوای استپی محلی ، پیش بینی هوای نیمه خشک و گرم ، با تابستانهای بسیار گرم و زمستانهای معتدل دارد. زمستان در پیشاور از ماه نوامبر آغاز می شود و اواخر ماه مارس به پایان می رسد ، هرچند که گاه تا اواسط آوریل تمدید می شود ، در حالی که ماه های تابستان از اواسط ماه مه تا اواسط سپتامبر است. میانگین دمای حداکثر تابستان در گرمترین ماه از 40 درجه سانتیگراد فراتر می رود و میانگین حداقل دما 25 درجه سانتیگراد است. میانگین حداقل دما در خنک ترین ماه 4 درجه سانتیگراد است ، در حالی که حداکثر 18.3 درجه سانتیگراد است. این شهربرخلاف سایر مناطق پاکستان ، یک منطقه موسمی نیست. با این حال ، بارش در هر دو زمستان و تابستان رخ می دهد. به دلیل آشفتگی های غربی ، میزان بارندگی در زمستان رکورد بالاتری را بین ماه های فوریه و آوریل نشان می دهد. بیشترین میزان بارندگی در زمستان با 236 میلی متر در فوریه 2007 ثبت شد ، در حالی که بیشترین میزان بارندگی در تابستان 402 میلی متردرماه ژوئیه 2010 ثبت شد.

دیدنی‌ها