پاوه

Paveh

درباره شهر

پاوه شهر هزار ماسوله، شهر آبشارهای افسانه‌ای و غارهای عجیب استان کرمانشاه، یکی از زیباترین شهرهای غرب ایران است که مناظر بکر طبیعی آن دل هر گردشگری را می‌رباید. این شهر زیبای تاریخی که قدمتی به بلندای تاریخ ایران دارد، از چنان فرهنگ غنی، تاریخ باشکوه و مناظر جذاب و دیدنی‌ای برخوردار است که امکان ندارد هیچ گردشگری را دست خالی یا ناراضی برگرداند. این شهر سه هزار ساله که در شمال غربی استان کرمانشاه واقع شده، یکی از ایده‌آل‌ترین مقاصد گردشگری در ایران است که ایلیا گشت در این مقاله به معرفی آن پرداخته است.

معرفی شهر پاوه

شهر زیبای پاوه که نام خود را وامدار پاو سردار سپاه یزگرد سوم، آخرین پادشاه سلسله ساسانیان است، مردمانی غیور و کُرد زبان دارد که در صدر اسلام به سرکردگی این سردار در مقابل سپاه سعدوقاص در محلی به نام جنگاه ایستادگی نمودند. قلعه دژ و پاسگه در نزدیکی این شهر یادگارهایی از آن دورانند. این شهر پس از سقوط و تسلط اعراب بر آن فاوج نامیده شد که بعدها دوباره به پاوه تغییر نام داد. با این وجود گفته می‌شود که پاوه‌ایان اصیل در زمان نادرشاه به استرآباد تبعید شدند تا سدی در برابر حملات ترکمن‌ها باشند و از همین‌رو این منطقه خالی از سکنه شد. بعدها ایل‌های هورام و جاف که ییلاق قشقلاق می‌کردند در این منطقه خوش آب و هوا سکنی گزیده و شهر پاوه را بنا نهادند. به همین جهت گفته می‌شود تاریخ برای شهر کنونی پاوه از 300 سال پیش شروع شده است. 

اقتصاد

کشاورزی و دامداری دو صنعت مهم و اصلی در این شهر هستند و پس از آن‌ها صنایع دستی این منطقه و صنعت گردشگری چرخ اقتصاد آن‌را می‌چرخانند. محصولات صادراتی آن گردو، بادام، انگور، انجیر و فراورده‌های دامی است و از صنایع دستی آن می‌توان به چوخه و رانک (لباس مردانه)، کلاش (گیوه)، نمدمالی، گلیم و جاجیم‌بافی، فرنجی‌سازی و فرش‌بافی اشاره نمود.

جغرافیا

این شهر که در غرب ایران و در شمال غربی استان کرمانشاه واقع شده، در مرکز منطقه اورمانات یا هورامان قرار گرفته است. این منطقه شامل شهرهای پاوه، روانسر، جوانرود و ثلاث باباجانی می‌شود. به همین جهت همسایگان آن همین شهرهای منطقه اورامانات و شهر مریوان در شمال آن می‌باشند که البته مرز محدود مشترکی نیز با کشور عراق و استان حلبچه آن دارد. 

آب و هوا

از آنجایی که این شهر در دامنه دو کوه شاهو و آتشگاه بنا شده است و حالتی پلکانی دارد از آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار گشته است.

مشخصات شهر

کشور: ایران

موقعیت