پاتراس | Patras

مشخصات شاخص

کشور: یونان
جمعیت: ۲۶۰,۳۰۸
پیش شماره تلفن: ۲۶۱(۳۰)+
ساعت:

شرح

پاتراس | Patras

پاتراس شهری بسیار زیبا و تاریخی در استان آشای در کشور یونان است. این شهر که بر فراز تپه‌های باستانی پاناچایمون با منظره‌ای شگفت‌انگیز رو به خلیج پاتراس قرار گرفته، تاریخ پر فراز و نشیب و طولانی‌ای را در دل خود نهفته است. این بندر که یکی از بندرهای بزرگ در یونان غربی است حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. اگر می‌خواهید سفری در دل تاریخ و یونان باستان داشته باشید و مهد تمدن مغرب زمین را بیشتر بشناسید، گشت و گذار در این بندر زیبا را از دست ندهید. ایلیا گشت در این مقاله سفری به این شهر زیبا داشته، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر پاتراس

پاتراس که به پاترا نیز شهرت دارد قدمتی به بلندای سه هزار سال پیش از میلاد مسیح دارد. آثار به دست آمده در منطقه Aroe  امروزی نشان داده که دوره رشد و شکوفایی این شهر در بین سال‌های 11 تا 1580 بوده است. پاترای امروزی از وحدت سه روستای باستانی میسن، آنتیا و مساتیس به وجود آمده است. در افسانه‌ها آمده که بعد از حمله دوریان به این منطقه، گروهی از آخایینیان با نام مستعار لاکونیا و به رهبری پاترائوس در این منطقه یک مستعمره برای خود تشکیل دادند و نام آن‌را از نام رهبر خود پاترائوس گرفتند. این شهر در قرون وسطی تنها یک شهر کشاورزی ساده بوده و تبدیل آن به یک بندر مهم در زمان امپراطوری رومی‌ها صورت گرفته است. بعدها نیز تحت حاکمیت کلیسا اداره می‌شده است. شاید به همین دلیل بوده که گفته‌اند در جنگ استقلال یونان در سال 1821 یک روحانی پاتراسی به نام ژرمانوس نقش مهمی را ایفا می‌کرده است. 

اقتصاد

این بندر را به عنوان دروازه یونان به غرب و مرکز بازرگانی کشور می‌شناسند. از این بندر کشتی‌های تجاری به مقصد جزایر شمال غربی یونان و بندرهای ایتالیایی می‌روند. اما با وجود اینکه این شهر یک شهر صنعتی مهم در یونان است از ثروت چندانی برخوردار نبوده و جز مناطق فقیر یونان محسوب می‌شود. 

گردشگری 

شهر قدیم پاترا، قلعه قدیمی، شهر پاثئن که نزدیک بندرگاه و مغازه‌های تجاری آن است، خلیج بسیار زیبای پاترا و سواحل فریبنده آن از جمله جاذبه‌های توریستی این بندر خوش آب و هوا محسوب می‌شوند. 

جغرافیا

این شهر که مرکز فرمانداری استان آشای است، در منطقه پلوپونز و در جنوب یونان واقع شده است. اطراف این بندر زیبا را آب‌های دریای مدیترانه احاطه کرده است. این شهر سومین شهر بزرگ یونان و بزرگ‌ترین شهر در منطقه پلوپونز به‌شمار می‌رود. فاصله آن از آتن 177 کیلومتر است. 

آب و هوا

اقلیم پاترا مدیترانه‌ای با زمستان‌های معمولی، خنک و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک است. در بهار و پاییز هوا بسیار مطلوب می‌شود با این وجود در پاییز بارش بیشتری نسبت به بهار وجود دارد.