پاناماسیتی | panama city

مشخصات شاخص

جمعیت: ۸۸۰,۶۹۱
پیش شماره تلفن: ۵۰۷+
ساعت:

شرح

پاناماسیتی | panama city

شهر پاناما سیتی که به عنوان پاناما نیز شناخته می شود ، پایتخت و بزرگترین شهر پاناما است. این شهر مرکز سیاسی و اداری کشور و همچنین قطبی برای امور بانکی و تجارت است. پاناماسیتی در 15 اوت 1519 توسط پدرو آریاس دویلا ، فاتح اسپانیایی تأسیس شد. ساخت کانال پاناما برای زیرساخت ها و اقتصاد سود بسیاری داشت. نکته قابل توجه پیشرفت های بهداشتی ناشی از حضور آمریکا در منطقه کانال است.

دکتر ویلیام گورگاس ، رئیس ارشد بهداشتی در ساختمان کانال تأثیر بسزایی داشت. وی فرض کرد که بیماری ها به وفور پشه های بومی در منطقه پخش می شوند و دستور سرقت خانه ها و پاکسازی آب را صادر کردند. این امر باعث شد تا نوامبر 1905 تب زرد از بین برود ، همچنین میزان مالاریا به طرز چشمگیری کاهش یابد. با این حال ، بیشتر کارگران ساخت کانال از کارائیب آورده شده اند ، که باعث ایجاد تنش های بی نظیر نژادی و اجتماعی در پاناماسیتی شد.

 در طول جنگ جهانی دوم ، ساخت پایگاه های نظامی و حضور تعداد بیشتری از نظامیان و غیرنظامیان ایالات متحده ، سطح رفاه بی سابقه ای را برای پاناماسیتی به ارمغان آورد. برخی از مناطق در کانال در مجاورت کلانشهر پاناما پایگاههای نظامی بودند که فقط برای کارمندان ایالات متحده قابل دسترسی بودند. برخی از تنش ها بین مردم پاناماسیتی و شهروندان ایالات متحده که در منطقه کانال پاناماسیتی زندگی می کنند ایجاد شده است. این اتفاق در حوادث 9 ژانویه 1964 ، معروف به روز شهدا رخ داد.

اقتصاد

در اواخر دهه 1970 تا دهه 1980 ، پاناما سیتی به یک مرکز بانکی بین المللی تبدیل شد و توجه نامطلوب زیادی را به عنوان محلی برای پولشویی بین المللی به ارمغان آورد. در سال 1989 پس از تقریباً یک سال تنش میان ایالات متحده و پاناما ، رئیس جمهور جورج اچ. دبلیو بوش دستور حمله به پاناما را برای سرنگونی ژنرال مانوئل نوریگا ، دیکتاتور de facto کشور صادر کرد.

این شهر هنوز یک مرکز بانکی است ، اگرچه با کنترل های بسیار دیدنی در جریان پول نقد. حمل و نقل از طریق بندر در منطقه Balboa انجام می شود که توسط شرکت Hutchison Whampoa از هنگ کنگ و از طریق چندین بندر در طرف کارائیب از طرف ایتموس اداره می شود. بالبوآ ، که در منطقه کلانشهر پاناما قرار دارد ، در گذشته بخشی از منطقه کانال پاناما سیتی بود و اداره منطقه سابق کانال پاناما در آنجا مستقر بود.

جغرافیا

پاناما سیتی بین اقیانوس آرام و جنگل باران گرمسیری در قسمت شمالی پاناما واقع شده است. جنگل های گرمسیری اطراف پاناما برای عملکرد کانال پاناما بسیار مهم است ، و آب مورد نیاز آن را تأمین می کند. با توجه به اهمیت این کانال برای اقتصاد پاناما ، جنگل های استوایی در اطراف کانال در حالت تقریباً بکر نگهداری می شوند. بنابراین کانال نمونه ای نادر از یک پروژه مهندسی گسترده در وسط یک جنگل است که به حفظ آن جنگل کمک کرده است.  

آب و هوای پاناماسیتی

پاناما دارای آب و هوای ساوانای گرمسیری است ، کمی خشک تر از آب و هوا موسمی گرمسیری. میزان بارش سالانه 1900 میلی متر در سال است. فصل مرطوب از ماه مه تا دسامبر و فصل خشک از ژانویه تا آوریل به طول می انجامد. دما در طول سال ثابت است و میانگین آن در حدود 27 درجه سانتیگراد است. آفتاب در پاناما فرو رفته است زیرا در منطقه همگرایی Intertropical ، جایی که تشکیل ابر تقریباً مداوم حتی در فصل خشک وجود دارد ، قرار دارد.