پامپلونا | Pamplona

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۱۹۵,۶۵۰
پیش شماره تلفن: ۹۴۸(۳۴)+
ساعت:

شرح

پامپلونا | Pamplona

پامپلونا شهر زیبای اسپانیایی و مرکز استان نابارای این کشور که سال‌ها به عنوان پایتخت پادشاهی ناوار شناخته می‌شده است. این شهر شگفت‌انگیز امروزه بیشتر شهرت و محبوبیت خود را مدیون جشنواره بسیار خطرناک سن فرمین می‌باشد که سالانه برگزار شده و در آن روح‌های بی‌باک سعی در پیشی جستن از یک گله گاو رها شده در خیابان‌های شهر را دارند. با این وجود جاذبه‌های توریستی فراوانی نظیر ساختمان‌ها، پارک‌ها و خیابان‌های تاریخی حیرت‌انگیزی که تنها برای عبور کالسکه ساخته شده‌اند نیز، جنبه دیگری از محبوبیت شهر را به نمایش می‌گذارند. همراه ایلیا گشت این شهر عجیب اسپانیایی را بیشتر بشناسیم. 

معرفی شهر پامپلونا

پامپلونا در زمستان سال 75 قبل از میلاد، تنها اردوگاهی برای جنگ علیه حکومت ستوریوس رومی بود که توسط پامپی (pompey) رهبر سیاسی نظامی رومی در آن زمان ساخته شده بود. از همین‌رو نام این سردار رومی و بنیان‌گذار بنای شهر، بر نام آن برای همیشه به یادگار مانده است. با این وجود یافته‌های باستان‌شناسان شواهدی دال بر اینکه، اینجا همان شهر باستانی واسکونا بوده را بیان می‌کنند. همچنین باسکی‌های سرزمین باسک، نام آن‌را آیرونا به معنای شهر گذاشته بودند. بعدها این شهر با تهاجم‌ها و حمله‌های مداوم ژرمن‌ها به شدت آسیب دید و تخریب شد. امروزه این شهر در منطقه خودگردان ناورا قرار گرفته که توسط حکومت‌های محلی اداره می‌شود و هر ساله از 6 تا 14 ژوئن میزبان فستیوال گاوبازی می‌شود.

اقتصاد

این شهر تاریخی که در طی چند دهه گذشته به سرعت از یک روستای کوچک به یک شهر صنعتی مهم تبدیل شده، پیشرفت و توسعه چشمگیر خود را مدیون صنعت خودروسازی این منطقه است. در واقع یکی از شعبه‌های مهم کارخانه فولکس واگن در اینجا قرار گرفته که مدل Polo را در کارخانه Landaben آن تولید می‌کند. 

جغرافیا

این شهر که پایتخت ناحیه خودگردان نواراست در شمال شرقی اسپانیا و در دره‌ای دایره‌ای شکل واقع شده که شمال کوهستانی این منطقه را به دره ایبرو پیوند می‌دهد. 

آب و هوا 

اقلیم غالب شهر پامپلونا اقیانوسی است که تحت تاثیر آب و هوای نیمه قاره‌ای نیز قرار گرفته و موجب تابستان‌های گرم ولی نه چندان داغ و زمستان‌های خنک برای آن می‌شود.