پالمیرا | Palmyrene

مشخصات شاخص

کشور: سوریه | Syria
جمعیت: ۰ نفر به دلیل شرایط جنگی
پیش شماره تلفن: ۰۰۹۶۳
ساعت:

شرح

پالمیرا | Palmyrene

پالمیرا شهری باستانی در استان حمص سوریه است که در حد فاصل 210 کیلومتری پایتخت آن یعنی، دمشق واقع شده است.  گفته می شود پالمیرا دیدنی ترین و رویایی ترین شهر تاریخی سوریه است که در جوار رود فرات واقع شده است. در جهان باستان نیز پالمیرا یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی معتبر محسوب می شده و نمونه یک شهر با قابلیتهای هنری و معماری باستانی در قرنهای اول و دوم میلادی است.ساکنان پالمیرا را آرامی‌ها، عموریان، عرب‌ها و اقلیتی از یهودیان تشکیل می‌دادند. این شهر تبلور هنر و معماری قرن‌های نخست و دوم به‌شمار می‌رود که در آن تکنیک‌های یونانی و رومی با سنت‌های محلی و نفوذ ایران باستان در هم آمیخته است. این محوطه حاوی بیش از هزار ستون و یک گورستان عظیم شامل بیش از ۵۰۰ مقبره است. در هم‌جواری ویرانه‌های باستانی پالمیرا، شهر تدمر واقع شده که نام عربی معادل برای پالمیرا نیز هست.

به دلیل پیشینه هنر و معماری‌ این شهر معروف به مروارید صحرا و عروس کویر معروف بوده و موجب شد در فهرست میراث جهانی یونسکو، به ثبت برسد.سال 2015 ( اردیبهشت سال 94 ) داعش پالمیرا را تصرف کرد و پس از آن ویرانی‌های بسیاری در آن به جا گذاشت. آثار تاریخی زیادی از جمله تندیس معروف شیراللات  و تخریب سر در مهم این قلعه از جمله آنهاست. 

تا پیش از جنگهای داخلی سوریه این شهر هر ساله بیش از 150 هزار توریست را به سوی خود می‌کشید.پیش بینی می شود شهر تاریخی تدمر در تابستان سال 2019  آماده پذیرایی از گردشگران خارجی باشد.سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، روسیه، لهستان، ایتالیا و برخی کشورها و سازمان های دیگر و نیز نهادهای غیر دولتی اروپا آمادگی خود را برای کمک به بازسای شهر تدمر و بازگرداندن آثار و اشیای باستانی به این شهر اعلام کرده‌اند.

همچنین قرار است تیمی از کارشناسان موزه دولتی پوشکین مسکو در بازسازی آثار و مجسمه های شهر تدمر که از تخریب و نابودی به دست تروریست های داعش در زمان تسلط بر این شهر در امان ماند، مشارکت کنند.

دولت سوریه بودجه مورد نیاز برای بازسازی شهر تاریخی تدمر را که بدون مشارکت یونسکو یا حمایت کشورهای غربی اجرا می شود، تامین کرده است. قرار است مجسمه های بازسازی شده شهر تدمر نیز در موزه ملی دمشق به نمایش درآید.
کارشناسان سوری با همکاری تعدادی از کارشناسان لهستانی در یک سال گذشته موفق شدند مجسمه شیر معروف را بازسازی کرده و این اثر تاریخی هم اکنون در موزه ملی دمشق قرار دارد.