پالرمو | Palermo

مشخصات شاخص

کشور: ایتالیا
جمعیت: ۶۷۶,۱۱۸
پیش شماره تلفن: ۹۱+
ساعت:

شرح

پالرمو | Palermo

پالرمو مرکز شهرستانی به همین نام در ناحیه خود مختار سیسیل که پایتخت این ناحیه نیز به شمار می‌رود، در کشور ایتالیا می‌باشد. این شهر در ساحل شمالی جزیره سیسیل با قدمت دو هزار و هفتصد سال، یکی از زیباترین شهرهای این جزیره آتشفشانی و شگفت‌انگیز است، که با آثار تاریخی و باستانی و مناظر منحصر به فرد طبیعی و موارد اعجاب‌انگیز زمین‌شناسی، به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری اروپاییان تبدیل شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر باستانی زیبا و بکر پرداخته، با ما همراه شوید.

معرفی شهر پالرمو

شهر پالرمو که با نام باستانی پانرموس شناخته می‌شود، در واقع توسط فنیقی‌ها کشف و به یکی از مستعمرات این امپراطوری عظیم تبدیل شد، تا آن‌ها در این مکان شهری به نام “زیز” و به معنای گل را بنیان‌گذاری کنند. شهر گل به خاطر حاصلخیز بودن زمین‌هایش و وجود گونه‌های فراوان گیاهی در آن، به این نام شهرت یافت. اما با آشنا شدن یونانیان کوچ‌نشین با این منطقه، آن‌ها نام پانرموس به معنای بندرگاه کامل را بر این شهر نهادند. بعدها توجه رومیان نیز به این منطقه جلب شد و آنان در سال 254 پیش از میلاد این سرزمین را به اشغال خود درآوردند. این شهر نیز مانند دیگر مناطق بکر سرزمین سیسیل بارها تحت هجوم و اشغال امپراطوری‌های بزرگ آن زمان قرار گرفت تا اینکه نهایتا اعراب توانستند در سال 831 میلادی، شهر را به تصرف خود درآورده و به عنوان پایتخت سیسیل معرفی نمایند.

اقتصاد

مرکز تجارت محصولات کشاورزی جزیره سیسیل، این شهر است. همچنین کارخانه‌های مهمی همچون محصولات غذایی، فولادسازی، کشتی سازی، محصولات چرمی، شیشه، شیمیایی، سیمان، پارچه بافی و کاغذ در آن به فعالیت مشغول هستند. صنعت گردشگری نیز از صنایع مهم و رو به رشد آن محسوب می‌شود.

گردشگری

پالرمو که از مراکز مهم سیر و سفر ایتالیاست، دارای نمایشگاه بین‌المللی و ساختمان‌های تاریخی و آثار باستانی متعدد است. حکومت نورمن‌ها در سده‌های یازدهم و دوازدهم تا سده هجدهم میلادی آثار باشکوهی را در این شهر ساخته و آن‌را به یادگار گذاشته‌اند. جالب اینجاست که معماری بیشتر ساختمان‌های آن آمیخته‌ای از نفوذ فرهنگ‌های عربی، بیزانسی، نرماندی و اسپانیایی است که زیبایی منحصر به فردی به آن‌ها بخشیده است. کلیسای جامع، کلیسای کوچک پالاتین، کلیسای سن جیوانی دلی ارمیتی از جمله این معماری‌های خاص هستند. 

جغرافیا

این شهر که در ساحل شمالی جزیره سیسیل واقع شده، در دامنه کوه مونته پلگرینو و در جنوب ایتالیا قرار گرفته است.

آب و هوا

مانند سایر مناطق ایتالیا، پالرمو نیز اقلیم مدیترانه‌ای و نیمه گرمسیری با رطوبت فراوان دارد که زمستان‌های نسبتا معتدل و تابستان‌های گرمی را موجب می‌شود.

دیدنی‌ها