اوسایوس | Osoyoos

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵,۰۸۵
پیش شماره تلفن: ۲۵۰(۱)+
ساعت:

شرح

اوسایوس جنوبی‌ترین شهر در دره اوکاناگان در استان بریتیش کلمبیای کانادا است که جایی در بین شهرهای پنتیکتون و اوماک واقع شده است. این شهر زیبای کانادایی یکی از عجیب‌ترین و البته شگفت‌انگیزترین پدیده‌های زمین‌شناسی را در دل خود جا داده که هر ساله شمار بسیار زیبادی توریست را به این منطقه می‌کشاند. این پدیده شگفت‌انگیز که نظیرش در هیچ کجای دنیا وجود ندارد به دریاچه خالدار شهرت یافته است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی شهر زیبای اوسایوس پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر اوسایوس 

سرچشمه نام اوسایوس از کلمه sẁiẁs با تلفظ “soo-yoos” گرفته شده که در زبان محلی به معنی باریک شدن آب‌ها می‌باشد. اما پیشوند “O-” پیشوندی است که به اکثر شهرهای واقع در دره اوکاناگان مانند اوماک، الیور و اوروویل نیز داده شده است. بومیان این منطقه برای هزاران سال در اینجا ساکن بوده‌اند اما سنگ نوشته‌ها و سنت شفاهی ورود اروپایینان را به دره در سال 1811 نشان می‌دهد. اولین اروپاییان ساکن در منطقه نیز معامله‌گران خز بودند که برای شرکت امریکایی اقیانوس خز کار می‌کردند. پس از اینکه شرکت خلیج هادسون تجارت خز را در سال 1821 به دست گرفت، دره اوکاناگان به مسیر اصلی تجارت خز از بریتیش کلمبیا به اقیانوس آرام و سپس ارسال آن به بازارهای اروپا و آسیا تبدیل شد و اندک اندک شهر اوسایوس نیز رونق بسیاری گرفت. 

در سال 1946 اولین خط راه آهن به این منطقه کشیده شد و در سال 1980 اوسایوس رسما به عنوان یک شهر معرفی شد. امروزه ایستگاه راه آهن شهر به عنوان مرکز کلانتری و زمین‌های اطراف آن به عنوان باشگاه خدمات رسانی کشتیرانی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. 

جغرافیا و آب و هوا 

اوسایوس شهری در فاصله حدود 3.6 کیلومتری از مرزهای ایالت متحده امریکا با کانادا واقع شده که درست در شمال واشینگتون و در مجاورت منطقه ایندیان رزرو یا هند رزرو قرار گرفته است. بر اساس طبقه‌بندی‌های اقلیمی، آب و هوای این شهر نیمه سرد است که دارای تابستان‌های گرم و خشک می‌باشد. زمستان‌های آن نیز کوتاه و ملایم و معمولا خشک است ولی در دوره‌های کوتاه مدت در شرایط خاصی بارش پراکنده برف نیز دارد.