اوسلو | Oslo

مشخصات شاخص

کشور: نروژ | Norway
جمعیت: ۱٬۵۰۲٬۶۰۴
پیش شماره تلفن: ۲(۴۷)+
ساعت:

شرح

اوسلو شهری احاطه شده توسط کیلومترها جنگل که خود مجموعه‌ای بی‌نظیر از معماری سنتی و مدرن گشته، شهری پیچیده در عین سادگی و زیبایی، پایتخت شادترین کشور جهان یعنی نروژ است. مجموعه‌‌ای از بهترین موزه‌های، گالری‌های هنری، طبیعتی سرسبز و دلفریب، رستوران‌های درجه یک، پارک‌های زیبا و مراکز تفریحی بی‌شمار با سرزنده‌ترین مردم دنیا که شما را به شادی بی‌پایان دعوت می‌کنند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی یکی از منحصر به فردترین پایتخت‌های دنیا پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر اوسلو

اوسلو شهری تاریخی است که در سال 1408 به دست پادشاه وقت نروژ یعنی هارلد سوم بنیان نهاده شد، طی سال‌های 1624 تا 1925 به کریستایانا شهرت داشت. این نام‌گذاری نیز مربوط به آتش‌سوزی مهیبی بوده که در سال 1624 در این منطقه رخ داده و به خاطر آن شهر آسیب زیادی دید اما پادشاه دانمارک یعنی کریستیان چهارم خیلی سریع اقدام به بازسازی گسترده شهر نمود و از آن پس شهر به کریستیانا تغییر نام پیدا کرد. نکته جالب در مورد شهر افزایش سالانه دو درصدی جمعیت آن است که البته نه به نروژی‌تباران مربوط می‌شود، بلکه به دلیل مهاجرت بسیار خارجیان به آن است. در واقع درصد نروژی‌تباران شهر بسیار رو به کاهش است. 

اقتصاد

مرکز فرهنگی، علمی، اقتصادی و اداری نروژ، همچنین کانون اصلی بازرگانی، بانک‌داری، صنایع و کشتیرانی این کشور همه در این شهر واقع شده است. اوسلو یکی از کانون‌های مهم بازرگانی دریایی و صنایع دریایی اروپا به شمار می‌رود. خیلی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا در بخش دریانوردی و بیمه دریایی در این شهر قرار گرفته‌اند. 

گردشگری

قلعه آکشهوس، کلیسای جامع شهر، مرکز اجتماعات شهر، منطقه زیبای اکربریگ، موزه ملی هنر و معماری، کاخ سلطنتی، باغ تندیس ویگلند، باغ گیاه شناسی و موزه مونک از جمله جاهای دیدنی و بسیار جالب شهر هستند که در سفر به این شهر حتما باید از آن‌ها دیدن کنید.

آب و هوا

تحت تاثیر جریان‌های آبی گلف استریم، آب و هوای این منطقه نیز معتدل و ملایم شده است. بارندگی در بیشتر روزهای سال ادامه دارد و به دلیل وسعت زیاد جنگل‌های شهر، آب و هوایی تمیز و پاکیزه را دارا می‌باشد.