اولوموک | Olomouc

مشخصات شاخص

کشور: جمهوری چک
جمعیت: ۱۰۱۸۹۲
پیش شماره تلفن: ۴۲۰+
ساعت:

شرح

اولوموک شهری در موراویا، در شرق جمهوری چک است. این شهر واقع در رودخانه موراوا ، کلان شهر کلیسایی است و یک شهر پایتخت تاریخی موراویا بود، قبل از آنکه در طی جنگ سی ساله توسط ارتش سوئد اخراج شود. امروز ، این مرکز اداری منطقه اولوموک و ششمین شهر بزرگ جمهوری چک است. گفته می شود كه اولوموك محل قلعه رومی را كه در دوره امپراطوری تأسیس شده است ، اشغال می كند ، كه نام اصلی آن ، به تدریج به شکل فعلی تغییر می یابد. اگرچه این حساب به جز تاریخ شفاهی مستند نیست ، اما کاوش های باستان شناسی در نزدیکی این شهر ، بقایای یک اردوگاه نظامی رومی را نشان می دهد که مربوط به زمان جنگ های مارکومنیای اواخر قرن 2 است.در طول قرن 6 اسلاوها به این منطقه مهاجرت کردند. در اوایل قرن هفتم ، مرکز قدرت سیاسی در محله امروزی پوول توسعه یافت. در حدود سال 810 ، فرمانروای محلی اسلاوون توسط سپاهیان حاکمان بزرگ موراویا شکست خورد و شهرک سازی در اولوموک-پوول نابود شد.

مرکز جدید ، که در آنجا فرماندار بزرگ موراویا ساکن بود ، در بند در Předhradí ، یک چهارم از شهر داخلی کوچکتر از مرکز توسعه یافت. این شهرک از شکست مورویای بزرگپجان سالم به در برد و به تدریج پایتخت استان موراویا شد.اسقف الیوموك در سال 1063 تأسیس شد. احتمالاً مجدداً تأسیس شد زیرا در قرن 10 th منابع نامشخصی به اسقفهای موراویا وجود دارد. بسیار محتمل است که این اسقفها در اینجا کرسی داشته باشند. قرنها بعد در سال 1777 ، آن را به درجه یک اسقف اعظم ارتقاء داد. اسقف اعظم از کلیسای سنت پیتر به کلیسای سنت Wenceslas در سال 1141 منتقل شد. کاخ اسقف به سبک معماری رومانیایی ساخته شده است. اسقفها قطعات بزرگی از زمین به ویژه در شمال موراویا به دست آورد و یکی از ثروتمندترین مناطق منطقه بود.

اولوموک به یکی از مهمترین شهرکهای موراویا و کرسی دولت پومیزلید و یکی از شاهزاده های آپارات تبدیل شد. در سال 1306 ، پادشاه ونسلاس سوم در راه خود به لهستان در اینجا متوقف شد. او قصد داشت با ادعای حق خود در تاج لهستان ، با وادیساواو اول آرنج مقابله کند و ترور شد. با درگذشت او ، تمام سلسله پومیزید درگذشت.این شهر در اواسط قرن سیزدهم میلادی به طور رسمی تأسیس شد و به یکی از مهمترین مراکز تجارت و نیرو در منطقه تبدیل شد. در قرون وسطی ، بزرگترین شهر موراویا بود و برای مقام پایتخت با برنو رقابت می کرد. سرانجام اولوموك پس از آنكه سوئدی ها شهر را گرفتند و هشت سال آن را نگه داشتند از دست داد.در سال 1235 مغول ها حمله به اروپا را آغاز کردند. پس از نبرد لژنیکا در لهستان ، مغولان حملات خود را به داخل موراویا انجام دادند ، اما در شهر مستحکم اولوموک به طور دفاعی شکست خوردند. مغولان بعداً مجارستان را مورد هجوم و شکست قرار دادند. در سال 1454 ، این شهر جمعیت یهودی خود را به عنوان بخشی از موج ضد ستیزی ، که در اسپانیا و پرتغال نیز مشاهده می شود ، اخراج کرد. نیمه دوم قرن پانزدهم ، آغاز دوران طلایی اولوموک در نظر گرفته می شود. این میزبان چندین نشست سلطنتی بود ، و ماتیاس کوروینوس در سال 1469 توسط املاک به عنوان پادشاه بوهمیا انتخاب شد.

دانشگاه Palacký ، قدیمی ترین در موراویا و دومین پیر در جمهوری چک ، در سال 1573 به عنوان بخشی از تلاش برای احیاء کاتولیک رومی در این کشور تأسیس شد. در آن زمان ، تقریباً نه از ده نفر از ساکنان سرزمین تاج چک پروتستان بودند. اکثر دانشکده های این کشور در دهه 1850 توسط رژیم هابسبورگ در قصاص برای استاد و پشتیبانی دانشجویان از انقلاب 1848 و احیای ملی چک سرکوب شدند. این دانشگاه در سال 1946 کاملاً بازسازی شد. Palacký Olomouc تغییر نام داد.این دانشگاه نقش بسیار مهمی در زندگی شهر دارد ، با بیش از 25200 دانشجو ،  اولوموک بالاترین تراکم دانشجویان دانشگاه را در اروپای مرکزی دارد. بسیاری از خدمات این شهر دانشجویی است. آنها در ایام تعطیل و دوره های امتحان دانشگاه تعطیل می شوند. در طول تعطیلات تابستانی ، ترامواها به صورت انفرادی اجرا می شوند ، در حالی که در طول جلسات دانشگاه ، خطوط توسط دو تراموا همراه انجام می شود.ساختمان های دانشگاه حدود یک سوم مرکز میراث شهری را شامل می شود. قابل توجه ترین آنها شامل مرکز هنر دانشگاه و به اصطلاح  Armor که اکنون کتابخانه مرکزی است.