اودسا | Odesa

مشخصات شاخص

کشور: اوکراین
جمعیت: ۱,۰۱۶,۵۱۵
پیش شماره تلفن: ۳۸۰+
ساعت:

شرح

 اودسا سومین شهر پرجمعیت اوکراین و یک مرکز مهم گردشگری ، بندر و مرکز حمل و نقل است. که در ساحل شمال غربی دریای سیاه واقع شده است. همچنین مرکز اداری استان اودسا و یک مرکز فرهنگی چند قومی است. این شهر را ​​گاه “مروارید دریای سیاه ، و پالمیرای جنوبی می نامند. قبل از استقرار تزارهاى اودسا ، شهرک یونان باستان در محل آن وجود داشته است. در سال 1794 ، شهر اودسا با حكم امپراطور روسی كاترین بزرگ تأسیس شد. از سال 1819 تا 1858 ، این شهر یک بندر رایگان – پورتو-فرانکو بود. در دوره اتحاد جماهیر شوروی ، مهمترین بندر تجارت اتحاد جماهیر شوروی و پایگاه دریایی شوروی بود. در تاریخ 1 ژانویه سال 2000 ، قرنطینه پیر در بندر دریایی تجاری اودسا به مدت 25 سال به عنوان بندر و منطقه آزاد اقتصادی اعلام شد.

در طول قرن 19 ، اودسا پس از مسکو ، سن پترزبورگ و ورشو چهارمین شهر بزرگ روسیه امپریالیستی بود. معماری تاریخی آن از سبک مدیترانه ای نسبت به روسی برخوردار بوده و تحت تأثیر سبک های فرانسوی و ایتالیایی قرار گرفته است. بعضی از ساختمانها با ترکیبی از سبک های مختلف ساخته شده اند.این شهر بندری با آب گرم است. شهر اودسا میزبان هر دو بندر اودسا و بندر یوزنه ، یک ترمینال مهم نفتی است که در حومه شهر واقع شده است. یکی دیگر از بندرهای قابل توجه ، چورنومورسک ، در همان منطقه ، در جنوب غربی این شهر واقع شده است. آنها در کنار هم یک قطب اصلی حمل و نقل با ادار rail راه آهن را تشکیل می دهند. تاسیسات فرآوری نفت و شیمیایی اودسا توسط خطوط لوله استراتژیک به شبکه های روسی و اروپایی متصل می شوند. منطقه اودسا همچنین تعداد زیادی از ملیت ها و اقوام اقلیت دیگر ، از جمله آلبانی ها ، ارمنی ها ، آذری ها ، تاتارهای کریمه ، بلغارها ، گرجی ها ، یونانیان ، یهودیان ، لهستانی ها ، رومی ها ، ترک ها را در خود جای داده است. تا اوایل دهه 1940 این شهر جمعیت زیادی یهودی داشت. در نتیجه اعزام گسترده به اردوگاههای کشتار در طول جنگ جهانی دوم ، جمعیت یهودیان این شهر بطور چشمگیری کاهش یافت. از دهه 1970 اکثریت جمعیت باقیمانده یهودی به اسرائیل و کشورهای دیگر مهاجرت کردند و جامعه یهودی را کوچک کردند.

موقیت جغرافیایی اودسا

اودسا در تپه های تراساتی با مشرف شدن به یک بندر کوچک در دریای سیاه در خلیج اودسا واقع شده است ، تقریباً 31 کیلومتر در شمال رودخانه رودخانه Dniester و 443 کیلومتر جنوب پایتخت اوکراین کیف است. متوسط ​​ارتفاعی که در آن شهر قرار دارد حدود 50 متر است ، در حالی که حداکثر 65 متر و حداقل به 4.2 متر از سطح دریا می رسد. این شهر در حال حاضر مساحتی معادل 163 کیلومتر مربع را در بر می گیرد. منابع آب جاری در شهر شامل رودخانه Dniester است که از آن آب گرفته شده و سپس در یک کارخانه فرآوری درست در خارج از شهر تصفیه می شود. قرار گرفتن در جنوب اوکراین ، توپوگرافی از مناطق اطراف شهر به طور معمول مسطح است و هیچ کوه یا تپه بزرگی برای بسیاری از کیلومترها در اطراف آن وجود ندارد. فلور از گونه های برگریز و متنوع است و این شهربه دلیل راه های آجری که به درخت پوشانده شده است ، شناخته شده است که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ، این شهر را به یک عقب نشینی مورد علاقه کل سال برای اشراف روسیه تبدیل کرده است.

موقعیت این شهر در سواحل دریای سیاه همچنین به ایجاد یک صنعت پررونق گردشگری در اودسا کمک کرده است. ساحل Arkadia این شهر از دیرباز مکانی مناسب برای استراحت ، هم برای ساکنان شهر و هم برای بازدید کنندگان آن بوده است. این یک ساحل شنی بزرگ است که در جنوب مرکز شهر واقع شده است. بسیاری از سواحل شنی این شهر در اوکراین کاملاً بی نظیر به نظر می رسند. صخره های ساحلی مجاور این شهر محل سکونت مکرر از زمین است ، که منجر به تغییر معمولی چشم انداز در امتداد دریای سیاه می شود. با توجه به دامنه های نوسان زمین ، برنامه ریزان شهر وظیفه نظارت بر پایداری چنین مناطقی و همچنین برای حفظ ساختمان و سازه های دیگر در معرض تهدید بالقوه و بالاتر از سطح دریا در نزدیکی آب را دارند. همچنین یک خطر بالقوه برای زیرساخت ها و معماری شهر وجود چندین دهانه زیر زمین است. این حفره ها می توانند باعث به هم ریختگی ساختمانها شوند و در نتیجه از بین رفتن پول و تجارت به وجود می آید. با توجه به تأثیرآب و هوا بر روی صخره های رسوبی در زیر شهر ، نتیجه بی ثباتی در زیر بنای برخی ساختمان ها است.

آب و هوای اودسا

اودسا دارای آب و هوای گرم و مرطوب تابستان قاره ای و همچنین آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب است. چند قرن ، در ایجاد شرایط لازم برای توسعه گردشگری تابستانی ، شهر را بسیار کمک کرد. در دوره تزار ، آب و هوای اودسا برای بدن مفید بود و به همین دلیل بسیاری از افراد ثروتمند اما مریض به منظور استراحت و بهبودی به این شهر اعزام شدند. این امر منجر به توسعه فرهنگ آبگرم و ایجاد تعدادی از هتل های سطح بالا در سطح شهر شد. میانگین دمای سالانه دریا 13-14 درجه سانتی گراد است.

این شهر به طور معمول زمستانهای خشک و سرد را تجربه می کند ، که نسبتاً معتدل است و در مقایسه با اکثرشهرهای اوکراین به دلیل خنک شدن با درجه حرارتهایی که بندرت از 10 درجه سانتیگراد پایین می آیند ، مشخص می شود. از طرف دیگر ، تابستان شاهد افزایش سطح بارش است و اغلب اوقات شهر هوای گرم را تجربه می کند و دمای آن اغلب به درجه های 20 و 30 پایین می رسد. پوشش برفی اغلب سبک یا معتدل است و خدمات شهری به ندرت با همان مشکلاتی روبرو می شوند که اغلب در سایر شهرهای شمالی ، اوکراین نیز مشاهده می شود. این امر تا حد زیادی به این دلیل است که درجه حرارت بالاتر در زمستان و موقعیت ساحلی این شهرمانع از بارش باران قابل توجه می شود. علاوه بر این ، این شهر به سختی با پدیده یخ زدگی دریا روبرو است.