نوکوس | nukus

مشخصات شاخص

کشور: ازبکستان
جمعیت: ۳۱۲,۱۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۹۸+
ساعت:

شرح

نوکوس ششمین شهر بزرگ در ازبکستان و پایتخت جمهوری کاراکپالاکستان است. این شهر به دلیل موزه هنر نوکوس در سطح جهانی شناخته شده است. نام نوکوس از نام قبیله قدیمی کاراکالپاکس ، نوکوس گرفته شده است. نوكوس در سال 1932 از يك شهرک كوچك در يك شهر بزرگ و مدرن شوروی با راه هاي گسترده و ساختمان هاي بزرگ عمومي تا دهه 1950 توسعه يافت. جداسازی این شهر باعث شده است که آن را میزبان موسسه تحقیقات شیمیایی ارتش سرخ ، یک مرکز مهم تحقیق و آزمایش تسلیحات شیمیایی کند. در سال 2002 ، وزارت دفاع آمریكا تحت برنامه 6 میلیون دلاری كاهش تعاونی ، مؤسسه تحقیقات شیمیایی ، محل اصلی تحقیق و آزمایش برای عامل نوویكوك را برچید.

این شهر میزبان موزه هنر نوکوس وهمچنین به عنوان موزه هنر دولتی جمهوری کاراکپالاکستان ، با نام ایگور ساویتسکی نامگذاری شده است و موزه ایالتی است. موزه ایالتی مجموعه معمولی از آثار باستانی کشف شده از تحقیقات باستان شناسی ، جواهرات سنتی ، لباس و آلات موسیقی ، نمایشگر گیاهان و جانوران در حال از بین رفته یا در معرض خطر و منطقه دریای آرال را در خود جای داده است. موزه هنر به دلیل مجموعه ای از هنرهای مدرن روسی و ازبکسان از سال 1918-1935 یاد شده است. استالین تمام تلاش خود را برای از بین بردن تمام هنرهای غیر شوروی از این دوره انجام داد و بیشتر هنرمندان را به خلیج فارس فرستاد. فیلم مستند کویر هنر ممنوعه همه چیز درباره این مجموعه و تاریخ آن است. نوکوس همچنین در مرکز پیشرفت ، یک مکتب مترقی خصوصی به زبان انگلیسی مستقر است. این موسسه که در یک سالن جلسات سابق كومسول مستقر است ، بودجه عمده ای از یونیسف دریافت كرده است.

نوكوس یكی از شهرهای متروك در ازبكستان است. شهری که به جای جاذبه های توریستی آن ، به دلیل دوری و انزوا از آن دیدن خواهید کرد. بخشی از جذابیت آن این است که کارهای زیادی در این شهرانجام نشده است. این شهر از همه چیز بسیار دور است و با یک منظره نسبتاً یکنواخت کویری با بوته های خشک احاطه شده است. با این وجود ، ممکن است شما را متعجب کند. نوكوس نیز به سرعت در حال تغییر است. پروژه های نوسازی اخیر بخش اعظم شوروی سابق آن را نابود کرده است. جایگزینی ساختمانهای قدیمی با آپارتمانهای تخت جدید. لزوما جذابیت شهر نیست. بسیاری از ساختمانهای جدید هنوز خالی از سکنه هستند و فضای ویران تری به نوکوس ارائه می دهند.با وجود انزوا بودن ، با این وجود چند نکته جالب در نوکوس برای مسافر خارجی وجود دارد که آن را به یک مقصد ارزشمند در برنامه سفر ازبکستان تبدیل می کند. این دروازه برای کشف دریاچه آرام آرال و کویرهای کاراکپلستان با قلعه ها و مقبره های باستانی خود است. و حتی در خود شهر نیز جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد.

آب و هوای نوکوس

نوکوس آب و هوای بیابانی سرد را با تابستان هایی طولانی ، خشک و بسیار گرم و زمستان های کوتاه ، هر چند کاملاً سرد و برفی ، تجربه می کند و دارای نوع بسیار خشک و آب و هوایی قاره ای است.