نوشهر | Nowshahr

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۲۳٬۱۶۷
پیش شماره تلفن: ۰۱۱(۹۸)+
ساعت:

شرح

نوشهر مرکز شهرستان نوشهر در استان مازندران و در شمال ایران است. این شهر که در کرانه‌های دریای خزر قرار گرفته و یکی از بنادر زیبای کشور است، دارای قدمتی کهن و تاریخی است. این بندر زیبا و دیدنی با مناظر طبیعی و اماکن جذاب و منحصربه فردش هر ساله خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند. با ایلیا گشت همراه شوید تا سفری به این بندر فوق‌العاده زیبای شمال کشور داشته باشیم.

معرفی شهرستان نوشهر

نوشهر در گذشته‌های دور همراه شهرستان نور و شهرستان چالوس ایالتی باستانی به‌نام رویان را می‌ساختند که مرکز حکومت سلسله باستانی پادوسپانیان را تشکیل می‌دادند. سلسله‌ای که به تعریف مورخان 1000 سال در این منطقه حکومت کردند و پس از سلسله آفتاب در ژاپن دومین حکومت طولانی جهان را داشتند. گویش مردم این ناحیه مازندرانی با لهجه کجوری است که شباهت‌هایی به گویش مردم شهرهای نور و چالوس دارد.

گردشگری

وسعت مناطق تفریحی و توریستی این شهر به‌حدی زیاد است که در یک مقاله نمی‌گنجد اما ما به اختصار به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم. برای هر گردشگری که به شمال سفر می‌کند قطعا زیباترین مکان که می‌تواند ببیند پارک جنگلی سیسنگان است که با پوشش گیاهی خاص و منحصربه‌فرد خود در کمترین حد ممکن از فاصله به دریا قرار گرفته است. پارک جنگلی خانیکان، موزه کندلوس، غار قندیلی خاچک، سد خاکی آویدر، دریاچه معروف ارواح و دیو چشمه و روستای انگاس از دیگر جاذبه‌های طبیعی معروف این شهرستان می‌باشند.

جغرافیا

این شهر با ارتفاع صفر از سطح دریا در شمال خود به سواحل دریای خزر می‌رسد. از غرب شهرستان چالوس و از شرق با شهرستان نور همسایه است. همچنین در جنوب خود با رشته کوه‌های البرز محدود شده است.

آب و هوا

قرارگیری این شهر در کرانه‌ی دریای مازندران قاعدتا تاثیر به‌سزایی بر آب و هوای آن داشته و باعث شده که هوای مرطوب و شرجی در تمام طول سال بر این منطقه حاکم باشد. اقلیم این منطقه معتدل خزری با تابستان‌های خنک‌تر و مرطوب و زماستان‌های پرباران و معتدل است.

دیدنی‌ها