نووی ساد | Novi Sad

مشخصات شاخص

کشور: صربستان
جمعیت: ۳۸۰٬۶۴۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۲۱ ۳۸۱
ساعت:

شرح

نووی ساد دومین شهر بزرگ صربستان پس از بلگراد است. این شهر در مرز مناطق باچکا و سیرمیا، بر کناره رود دانوب جای گرفته‌است. نووی ساد از زمان بنیان در سال ۱۶۹۴ کانون فرهنگ صربی شد و لقب آتن صربی را بدست آورد. امروزه نووی ساد یک مرکز بزرگ صنعتی و مالی برای اقتصاد کشور است.

دومین شهر بزرگ صربستان در کنار رود دانوب (Danube) واقع شده که از جنگل کوهستانی سیاه در آلمان سرچشمه گرفته و به دریای سیاه میریزد. در برابر دیگر شهرهای صربستان، نووی ساد یک شهر نسبتاً جوان است که در سده 18 میلادی به عنوان یک مرکز تجاری و دقیقاً در برابر قلعه ی پترووارادین (Petrovaradin) که بنایی است به جا مانده از تمدن باستانی اتریش-مجارستان – گسترش پیدا کرد. در سده های 17 و 18 میلادی، این شهر به قدری شکوفا شد که به عنوان پایتخت فرهنگی صربستان شناخته می شد. با وقوع انقلاب 1848 و بمباران شهر توسط پادگان مجارستانی مستقر در قلعه ی پترووارادین، روند توسعه ی شهر برای مدت کوتاهی متوقف شد.

هر بنایی که امروز در شهر دیده می شود، حاصل بازسازی سریع شهر پس از این واقعه است، اما چیزی از درخشش نووی ساد کم نشده؛ عشق این شهر به موسیقی و هنر در جشنواره ی اگزیت (EXIT) متجلی می شود که یکی از بزرگ ترین رویدادهای تابستانی اروپاست.

نووی ساد از نظر جغرافیایی در شمال شهر بلگراد قرار گرفته و همه‌ساله میزبان یکی از معروف‌ترین جشنواره‌های موسیقی جهان به نام جشنواره اکسیت است.

در مدت پانزده سالی که از آغاز به کار این جشنواره می‌گذرد، برخی از معروف‌ترین موسیقیدان‌ها و نوازندگان دنیا در اینجا گرد هم آورده شده‌اند. برای مثال می‌توان از چهره‌های صاحب نامی همچون استینگ (Sting)، لئونارد کوئن  (Leonard Coen) و گروه پراديجی (Prodigy) نام برد که همگی بخشی از شهرت‌شان را مرهون این جشنواره هستند.