نوریلسک | Norilsk

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۲۰۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۰۰۷۳۹۱۹
ساعت:

شرح

نوریلسک شهری صنعتی در سرزمین کراسنویارسک روسیه است که بالای مدار شمالگان و شرق رود ینی‌سئی و جنوب شبه‌جزیره تایمیر واقع شده‌ است. این شهر ۱۷۵۰۰۰ نفر جمعیت دائمی دارد که با احتساب ساکنان موقت، جمعیت آن به ۲۲۰۰۰۰ نفر می‌رسد.

نوریلسک شمالی‌ترین شهر بالای صدهزار نفری دنیا است و پس از مورمانسک دومین شهر بزرگ واقع در بالای مدار شمالگان به شمار می‌رود. نوریلسک، یاکوتسک و وورکوتا تنها شهرهای بزرگ در منطقه پرمافروست محسوب می‌شوند.

از عجایب این شهر این است که هیچ‌وقت رنگ زیبایی و معماری‌ خارق‌العاده به خود ندیده است. شهر نوریلسک در  فاصله ۲۸۰۰ کیلومتری از مسکو در شمال منطقه کراسنویارسک قرار دارد. در شهر صنعتی نوریلسک فلزات سنگین مانند مس، نیکل، سرب، روی و سلنیوم تولید می‌شود.

این شهر  در سال 1935 به عنوان یک اردوگاه کار اجباری ایجاد شد، اما بعدها به یک شهر تبدیل شد و مردم برای زندگی و کار در معادن و صنعت متالوژی به این منطقه نقل مکان کردند.

در نتیجه هوای این شهر آلوده و بوی سولفور می‌دهد و برف آن همیشه سیاه است. ساکنین این شهر هم‌واره در معرض خطرات جدی ناشی از پسماند‌های صنعتی‌اند. چون شهر نوریلسک بخشی از یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید فلز و استخراج‌معدن را در خود جای داده، خطر جدی برای محیط زیست شهروندانش به حساب می‌آید. کارخانه‌های این شهر  عملیات ذوب و جداسازی فلز از سنگ‌ را در لایه پرمافراست(خاک منجمد) انجام می‌دهند. در این شهر مجموعاً ۴۰ درصد پالادیوم دنیا، تقریباً یک‌پنجم نیکل و دو‌ سوم مس روسیه تولید می‌شود.

این شهر صنعتی از لحاظ حجم تولید فلزات در دنیا بی‌رقیب است. این شهر سال‌هاست که آلوده‌ترین شهر روسیه لقب گرفته. اگرچه این شهر هیچ قانون رسمی برای منع ورود ندارد، اما از سال ۲۰۰۱ به بعد، ورود خارجی‌ها به این شهر ممنوع شد. اکنون گردشگران فقط با اجازه ویژه مقامات می‌توانند وارد شهر نوریلسک شوند.