نیش | Niš

مشخصات شاخص

کشور: صربستان
جمعیت: ۲۰۲ هزار نفر
پیش شماره تلفن: +۳۸۱(۰)۱۸
ساعت:

شرح

نیش سومین شهر بزرگ صربستان است که در جنوب این کشور قرار دارد. نیش را به عنوان یک شهر دانشگاهی و محل تولد کنستانتین، امپراتور رومی می‌شناسند. این شهر علاوه بر فضای آرام و محیط جوان‌پسندی که دارد، میزبان آثار تاریخی متعددی هم هست. یادبود کنستانتین کبیر در مرکز شهر به نمایش درآمده است.

تاریخچه 

نام کهن شهر در زمان امپراتوری روم باستان، نِیسوس (شهر پریان) بود. نیش همچنین محل احتمالی «نیسا»، بودگاه افسانه‌ای در اسطورگان یونانی بوده که دیونسیوس، خدای شراب و می‌گساری از آنجا برخاسته است.

اقتصاد 

این شهر مرکز اداری، صنعتی، بازرگانی، مالی و فرهنگی جنوی خاوری جمهوری صربستان است. از لحاظ موقعیت استراتژیک این شهر در تقاطع شبکه جاده‌ای و راه‌آهن اروپایی که اروپا را به آسیا پیوند می‌دهد، قرار گرفته است. نیش یکی از مهمترین مراکز صنعتی صربستان است که به داشتن کارخانه‌های تنباکو، صنایع الکترونیک، نساجی، تولید ماشین‌آلات، صنایع رنگ متالیک، لاستیک و فراورده‌های غذایی شناخته شده است.

گردشگری

یکی از بزرگترین شهرهای صربستان است که دنیایی از زیبایی درون آن می درخشد. منظره های پرزرق و برق، میراث تاریخی درخشان و طبیعت زیبایش باعث شده که شهری شگفت انگیز برای گردشگران باشد و در سال های اخیر شاهد گردشگران زیادی در این شهر باشیم. این شهر، تاریخ باشکوهی دارد که در معماری ساختمان ها و کوچه به کوچه ی آن نمایان است. نیش از موقعیت استراتژیکی خوبی برخوردار است، در تقاطع شبکه جاده‌ای و راه‌آهن اروپایی واقع شده که اروپا را به آسیا متصل می کند.

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی این شهر، قلعه‌ی نیش است که در قرن هجدهم ساخته شده و جایی قرار گرفته است که دو وجه شهر با هم تلاقی دارند. فضای جلوی این قلعه میزبان کافه‌های متعددی است که جوان‌ها و دانشجویان اوقات فراغت خود را در آن می‌گدرانند و استراحت می‌کنند.

۲۰۲ هزار نفر در این شهر ساکن هستند که خونگرمی و مهمان نوازی آن ها هرساله گردشگران زیادی را جذب می کنند. نیش از جنبه های مختلف معماری، سبک زندگی و طبیعت منحصر به فرد مخلوطی شگفت انگیز از شهرهای جهان است که سفر به آن از هیجان انگیزترین کارهای ممکن می باشد.

 

 

دیدنی‌ها