نیکوزیا | Nicosia

مشخصات شاخص

کشور: کشور قبرس
جمعیت: ۳۹۸٬۲۹۳
پیش شماره تلفن: ۲۲(۳۵۷)+
ساعت:

شرح

نیکوزیا اولین شهر بزرگ جزیره قبرس و پایتخت این کشور است. تنها شهر اصلی غیر ساحلی قبرس می‌باشد که در قلب آن جای گرفته است. این شهر آخرین پایتخت دو تکه جهان محسوب می‌شود که در سال 1974 در زمان حمله ترک‌ها به آن، به دو بخش قبرس شمالی و جنوبی تقسیم شد. هرچند امروزه مردم محلی برای عبور و مرور در آن مشکلی ندارند اما ایست‌های بازرسی آن همچنان پابرجاست. ایلیا گشت در این مقاله سعی نموده این شهر را بیشتر معرفی نماید. 

معرفی نیکوزیا

دو تکه شدن نیکوزیا به زمان جنگ ترک‌ها با یونانی‌های قبرس بازمی‌گردد. بخش جنوبی در اختیار یونانی‌هاست که به نیکوزیا معروف است و بخش شمالی موسوم به نیکوزیای شمالی در اختیار ترک‎ها است. برج و باروهای شهر توسط ونیزی‌ها در سال 1570 ساخته شد تا جلوی حمله ترک‌ها را بگیرد و هنوز هم بخش‌هایی از این بنا‌ها باقی است. در حقیقت این دیوار در حال حاضر بخش باستانی و مدرن نیکوزیا را از هم جدا می‌کند.  تبدیل نیکوزیا به یک شهر مدرن نیز در زمان رنسانس اتفاق افتاد که از آن دوران 11 اژدها در سه دروازه شهر به یادگار مانده است.

گردشگری

براساس اینکه این شهر به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده، هر بخش دارای جاذبه‌های توریستی منحصر به‌فرد خود شده است.  قلعه‌ی شگفت‌انگیز سنت هیلاریون و بقایای شهر باستانی سالامیس در نیکوزیای شمالی قرار دارند. پس از آن استحکامات ونیزی واقع در بخش جنوبی و قدیمی نیکوزیا از جاذبه‌های خارق‌العاده دوران رنسانس می‌باشد. دروازه فاماگوستا، دروازه پافوس، و روکاس باستیون به خاطر نقش مهمی که در تاریخ این شهر داشته‌اند، مورد توجه قرار دارند. 

جغرافیا

این شهر 4500 ساله در کرانه رود Pedieos و در نزدیکی دشت Mesaoria واقع شده است. این شهر در جنوب شرقی خود با شهر استان لارناکا، در جنوب با لیماسل و در جنوب غربی نیز با پافوس همسایه است. همچنین در بخش اروپایی قبرس واقع شده است و به دست یونانی‌ها اداره می‌شود. 

آب و هوا

اگر می‌خواهید گرمای واقعی را تجربه کنید این شهر بهترین معرف برای اقلیم نیمه خشک و مناطق نیمه گرمسیری می‌باشد. تابستان‌های گرم و طولانی و زمستان‌های با بارش ملایم باران از مشخصه‌های این اقلیم است. 

دیدنی‌ها