نیوفاندلند و لابرادو | Newfoundland and Labrador

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۰۹٬۲۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۷۰۹- ۰۰۱
ساعت:

شرح

نیوفاندلند و لابرادور شرقی ترین استان کانادا و یکی از چهار استان آتلانتیک است. این استان از جزیره‌ای به همین نام تشکیل شده و در همسایگی استان کبک قرار دارد. این استان از دو بخش نیوفاندلند و لابرادو تشکیل شده است. بیشتر جمعیت این استان در روستاهای ساحلی آن ساکن هستند. مرکز آن شهر سنت جان (St John) است . شهرهای ویندزور، کرنر بروک و گرندفالز از دیگر شهرهای مهم آن هستند. 

این استان آخرین استانی بود که با رای مردم در سال 1949 به کنفدراسیون کانادا ملحق شد. این استان در ابتدا مستعمره بریتانیا بود و در سال 1907  به منطقه ای مستقل تبدیل شد. 

شهر سنت جان با جمعیتی بالغ بر حدود 180 هزار نفر از قدیمی ترین شهرهای این استان است که توسط بریتانیایی ها در آمریکای شمالی تاسیس شد.

کاشف معروف John Cabot در سال 1497 وارد این استان شد. اگر چه در این منطقه تا دهه 1600 عده ای مستقر شده بودند ولی جمعیت آن با مهاجرت ماهیگیران اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی به طور چشمگیری افزایش یافت. آنها در تابستان برای صید ماهی وارد این سرزمین شدند. این شهر درگیر چندین نبرد دریایی و آتش سوزی بزرگ سال 1892 بوده است اما ساکنان کوشای آن این شهر را دوباره ساختند.

اقتصاد

اقتصاد این استان وابستگی زیادی به منابع طبیعی دارد.شیلات، معدن، برق،نفت و گاز از صنایع مهم این استان هستند.معدن با صادرات تقریباً 700 میلیون $ در سال که بیشتر به شکل کانی آهن از صنایع مهم این استان است.

نفت و گاز با تولید حدود 615 میلیون بشکه در سال از صنایع پر رونق آن است. صنایع هیدروالکتریک با ظرفیت 5403 مگاوات در Churchill Falls در لابرودا واقع است.