نیویورک | New York City

مشخصات شاخص

جمعیت: ۸۳۳۶۶۹۷ نفر
پیش شماره تلفن: ۲۱۲, ۷۱۸, ۹۱۷, ۶۴۶, ۳۴۷, ۹۲۹
ساعت:

شرح

 نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر آمریکا و قلب اقتصادی این کشور به حساب می‌آید. در سرشماری سال 2007، کلان‌شهر نیویورک و حومه آن حدود 20 میلیون نفر جمعیت داشته است. این شهر در دهانه رودخانه هوستون به روی اقیانوس اطلس قرار دارد و دارای 5 منطقه است که ایالت نیویورک را تشکیل می‌دهند. 

نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر ایالت نیویورک و ایالات متحده آمریکاست که از ۵ ناحیه شامل برانکس، بروکلین، منهتن، کوینز و استیتن آیلند تشکیل شده‌ است. این شهر یکی از قطب‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان است. عده‌ای به دلیل اهمیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی منحصربه‌فرد نیویورک، این شهر را پایتخت جهان نامیده‌اند.

نیویورک با مساحت ۱۱٬۳۲۷ کیلومتر مربع، وسیعترین شهر جهان است. در میان شهرهای بزرگ جهان، تولید ناخالص داخلی این شهر در زمره بیشترین‌ها قرار دارد که از نظر ارزش اسمی، می‌توان به تنهایی آن را با کشور بزرگی مثل روسیه مقایسه کرد. نیویورک با داشتن بیش از ۵۳ آسمانخراش با ارتفاع بیش از ۲۰۰ متر، بیشترین تعداد آسمانخراش را در میان شهرهای دنیا داراست. برج آزادی، اولین بنایی است که در مکان مرکز تجارت جهانی نیویورک ساخته شده‌است. مطابق آمار سال ۲۰۰۷ نیویورک با احتساب حومه جمعیتی قریب به ۲۰ میلیون نفر دارد. قطار شهری نیویورک که در سال ۱۹۰۴ افتتاح شد، طولانی‌ترین خط متروی جهان است. بازار بورس نیویورک، بزرگترین بازار بورس جهان در معاملات دلاری است که در خیابان وال استریت قرار دارد.

مرکز اصلی سازمان ملل متحد در کلان‌شهر نیویورک و همچنین مجسمه آزادی، مهم‌ترین نماد ایالات متحده آمریکا در نیویورک واقع شده‌است. نیویورک جاذبه‌های فرهنگی در سطح جهانی بسیاری دارد. مجسمه آزادی هدیه‌ای است که از طرف کشور فرانسه به این شهر داده شد هر ساله پذیرای بسیاری جهانگرد است. 

گردشگری

نیویورک همهمه عظیمی از انواع فعالیت هاست و همین آن را یکی از مهم ترین شهرهای جهان کرده است. در هرگوشه از شهر یک جای دیدنی وجود دارد و واقعا وقت کافی نخواهید داشت تا آنهمه زیبایی را بینید. امکانات تعطیلاتی نیویورک بی شمار است. گروهی برای لذت بردن از نمایش های برادوی می آیند و جمعی دیگر فقط برای خرید و بسیاری هم برای تماشای چشم اندازهای آن: مجسمه آزادی، ساختمان امپایر استیت Empire State، پل بروکلین، پارک مرکزی، مکان های تاریخی و چندین و چند موزه جهانی. هر زمان از سال و هرساعت از روز امکان گشت در این شهر وجود دارد.

پارک مرکزی

پارک مرکزی نیویورک محلی‌ست که شاید گرانترین زمین‌های شهر نیویورک در دور تا دور آن قرار دارند. پارک مرکزی نیویورک با مساحت ۳۴۲ هکتار از بزرگترین پارک‌های درون‌شهری جهان است که سالانه حدود ۲۵ میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند. این پارک بزرگ محل برگزاری مسابقات و نمایشهای زیادی در طول سال نیز می‌باشد. در نزدیکی پارک ساختمان داکوتا دارای سابقه‌ای تاریخی برای فرهنگ کشور آمریکا قرار دارد. کتابخانه عمومی شهر نیویورک از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های عمومی جهان است و موزه گوگنهایم، موزه تاریخ طبیعی آمریکا، و موزه متروپولیتن نیویورک که در مجاورت سنترال پارک قرار دارد محتویاتی دارند که در جهان نظیرشان را نمی‌توان یافت. همچنین از موزه هنر مدرن که در بخش منهتن قرار دارد، به عنوان تأثیرگذارترین، موزه مرتبط با هنرهای مدرن در جهان یاد می‌شود. از دیگر موزه‌های مهم نیویورک می‌توان به موزه ویتنی در منهتن جنوبی اشاره کرد که مجموعهٔ بزرگ و کم‌نظیری از هنر معاصر آمریکا را در خود جای داده است.

در نزدیکی پارک ساختمان داکوتا دارای سابقه‌ای تاریخی برای فرهنگ کشور آمریکا قرار دارد. کتابخانه عمومی شهر نیویورک از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های عمومی جهان است و موزه گوگنهایم، موزه تاریخ طبیعی آمریکا، و موزه متروپولیتن نیویورک که در مجاورت سنترال پارک قرار دارد محتویاتی دارند که در جهان نظیرشان را نمی‌توان یافت. همچنین از موزه هنر مدرن که در بخش منهتن قرار دارد، به عنوان تأثیرگذارترین، موزه مرتبط با هنرهای مدرن در جهان یاد می‌شود. از دیگر موزه‌های مهم نیویورک می‌توان به موزه ویتنی در منهتن جنوبی اشاره کرد که مجموعهٔ بزرگ و کم‌نظیری از هنر معاصر آمریکا را در خود جای داده است.

مجسمه آزادی و پارک بیتری Battery

 مجسمه آزادی هدیه فرانسه به آمریکا بود. این یادبود آزادی در سال ۱۸۸۶ ساخته شد و اکنون یکی از زیباترین نشانه های آمریکا است. این مجسمه بزرگترین مجسمه جهان است و ارتفاعی نزدیک به پنجاه متر دارد که این بلندی تا نوک مشعل حساب شده است. از این مجسمه می توان به چشم اندازی زیبا از بندر نیویورک و بخش پایین شهر منهتن دست یافت. این مجسمه در جزیره آزادی واقع شده است و با یک قایق سواری کوتاه می توان به آن نزدیک شد. از پارک بیتری می توانید چشم اندازی از ساحل به سمت مجسمه داشته باشید. از این نقطه بساختمان امپایر استیت Empire Stateازدیدکنندگان می توانند حرکت کشتی ها به سمت مجسمه و جزیره الیس را تماشا کنند.

کنار مجسمه آزادی، بزرگترین شاخصه نیویورک، ساختمان تجاری امپایر استیت است که با ۳۸۱ متر بلندی و ۱۰۲ طبقه، تا جنگ جهانی اول بلندترین مرکز تجارت جهانی بود که ۴۱ سال بعد، بلندتر شد. ساختمان امپایر استیت با آنتن چشمک زن برای هواپیماها، به سرعت تبدیل به نمادی از شهر نیویورک شد (افتتاحیه ۱۹۳۱). دو رصدخانه در این ساختمان ساخته شده است. رصدخانه نخست در طبقه ۸۶ با ۳۲۰ متر ارتفاع که دو آسانسور شیشه ای دارد و در هردو فصل زمستان و تابستان سیستم گرمایشی و سرمایشی اش فعال است. در چهار گوشه ساختمان گردشگاه هایی هم در نظر گرفته شده است. رصدخانه دوم با بلندای ۳۸۰ متر در طبقه صد و دوم ساخته شده است. بازدیدکنندگان در روزهای صاف و آفتابی تا فاصله ۱۲۰ کیلومتری چشم اندازهای روبه روی خود را می توانند ببینند که شامل شهرهای نیوجرسی، پنسیلوانیا، کانکتیکات و ماساچوست می شود.

باتری

باتری تفریح‌گاه نیویورک است. این پارک وسیع در مرکز شهر واقع شده است و نیویورک را به شهری زیبا و نه یک منطقه جنگلی، تبدیل کرده است. این پارک بارها در نمایش ها و برنامه های تلویزیونی نشان داده شده است. از جمله مکان هایی که بازدیدکنندگان در گشت خود در این فضای سبز می توانند در نظر بگیرند کشتزار توت فرنگی، باغ وحش و دریاچه ای است که در زمستان مکانی برای اسکیت روی یخ و در تابستان مناسب برای قایق سواری است.

خیابان شوبرت و برادوی

یکی از قسمت های مهم سفر به نیویورک تماشای نمایش در خیابان برادوی است. اوج فعالیت های تئاترآمریکایی در این بخش انجام می شود و شهرت آن هم بیشتر به خاطر اجراهای متعددی است که اینجا برگزار می شود. در اینجا می توان آخرین نمایش های کلاسیک در حال اجرا را تماشا کرد. محله برادوی در واقع مرکزیت فعالیت های تئاتری حومه را دارد. برای تهیه بلیط اجراهای مشهور باید پیشتر آن را خریداری کرد.

خیابان شوبرت تنها خیابان معروف در بخش تئاتری نیویورک است و مرکز دو خانه نمایش شوبرت (خیابان چهل و چهارم غربی شماره ۲۲۱ ) و بوث (خیابان چهل و پنجم غربی شماره ۲۲)می باشد. سالهاست که مشتاقان تئاتر برای پیداکردن فرصت های بازیگری در نمایشنامه ای که بزرگ تئاتر برادوی سام س. شوبرت آن را حمایت کند، به اینجا رفت و آمد می کنند. نمایش «همسرایان» با تعداد ۶۱۳۷ بار اجرا رکورد دار نمایش های اجرا شده در این ساختمان بود. نمایش موزیکال «اُکلاهاما» کار خود را در سال ۱۹۴۱ در خانه نمایش سنت جیمز شروع کرد. از دیگر مکان های افسانه ای در این بخش رستوران ساردی Sardi است که بسیاری از بازیگران معروف برای دیدن هم به اینجا می آیند و همچنین سالن تئاتر Music Box که ایروینگ برلین نمایش انتقادی «جعبه موسیقی» را در سال ۱۹۲۱ روی صحنه آن اجرا کرد.

موزه هنر متروپولیتن

این موزه در سال ۱۸۷۰ ساخته شد. مجموعه اصلی این موزه شامل بیش از دو میلیون اثر هنری است که از بخش های برجسته این مجموعه می توان به هنرهای تزئینی آمریکا، سلاح در قرون وسطی، پوشاک، هنر مصری، ابزار موسیقی و عکاسی و بخش های دیگر اشاره کرد. موزه هنر متروپولیتن در شرق منهتن زیر شاخه ای از موزه متروپولیتن است که تمرکزش روی هنر و معماری قرون وسطی می باشد.

 

 

 

دیدنی‌ها