نگومبو | negombo

مشخصات شاخص

کشور: سریلانکا
جمعیت: ۱۲۷۷۵۴
پیش شماره تلفن: ۳۱+
ساعت:

شرح

 نگومبو یک شهر بزرگ در سریلانکا است که در ساحل غربی و دهانه تالاب نگومبو ، در استان غربی واقع شده است.این شهر یکی از قطب های مهم تجاری در کشور و مرکز اداری بخش نگومبو است. این شهربه دلیل سواحل طولانی شنی و صنعت ماهیگیری قرن ها شناخته شده است. آبهای کم عمق تالاب نگومبو ، پناهگاه های ایمن برای کشتی های دریایی فراهم کرده و به همراه کالپیتیا ، پوتالام ، کلمبو ، کلوتارا و گال به یکی از بنادر مهم تبدیل شده است ، که از آن پادشاهی های سریلانکا تجارت خارجی را انجام می داد. نگومبو همچنین به عنوان پناهگاه کشتی های عربی ، که فرزندان آنها موری سریلانکا هستند ، خدمت می کرد. این شهربندر بزرگی بود که به علت فعالیت تجاری خود معروف بود و به دلیل داشتن دارچین بسیار معروف بود. تجارت دارچین توسط پادشاهان جافنا و بعداً توسط مورگان سریلانکا کنترل می شد.

در اوایل 1500s ، پرتغالی ها پادشاهی جافنا را برکنار کردند ، قلعه ای را در نگومبو ساختند و تجارت دارچین را به سمت غرب گرفتند. پرتغالی ها تولید و مدیریت سنتی دارچین را بازسازی کردند و کنترل آنها بر تجارت بیش از یک قرن حفظ شد. افول قدرت آنها از دهه 1630 آغاز شد هنگامی که جنگ بین پرتغالی و پادشاهی کندی به بن بست رسید. پادشاه کندی برای کمک به هلندی ها رو کرد. هلندی ها در سال 1646 نگومبو را از پرتغالی ها به اسارت گرفتند و به مدت ده سال با آتش بس پرتغال مذاکره کردند. در این دوره ، پادشاه کندی با عبور از سرزمین های یکی برای حمله به دیگری به دنبال ایجاد جنگ بین ملل بود. در یک مناسبت او قلعه نگومبو را به اسارت گرفت و رئیس فرمانده هلندی آدریان واندر استل را به هموطنان خود در گال فرستاد. اگرچه هلندی ها توانستند از طریق دیپلماتیک کنترل نگومبو از پادشاه را به دست بیاورند ، اما خصومت ها ادامه یافت. به ویژه ، اختلال در تجارت دارچین روش مورد علاقه پادشاه برای آزار و اذیت هلندی ها بود.

میراث دوره استعماری هلند را می توان در قلعه نگومبو ، که در سال 1672 ساخته شده ، سایر ساختمان ها ، کلیساها و کلیسای هلندی و سیستم کانال گسترده ای که از 120 کیلومتری از کلمبو در جنوب ، از طریق نگمبو تا پوتالام در شمال حرکت می کند ، مشاهده کرد. در طول قرن هجدهم ، تقاضا برای دارچین از سیلان از عرضه بیشتر شد و به نظر می رسد کیفیت آن رنج می برد. عوامل دیگر ، از جمله ادامه خصومت دولت کندی و تجارت رقیب دارچین از چین ، منجر به کاهش 40 درصدی حجم دارچین بین سالهای 1785 و 1791 صادر شده است. با وجود تلاش برای پاکسازی زمین در اطراف نگومبو و ایجاد مزارع دارچین ، توسط زمانی که فرمانده بریتانیا سرهنگ استوارت تجارت را در سال 1796 به دست گرفت ، مشخص بود که این صنعت رو به زوال است. سیاست های ضعیف که توسط فردریک شمالی ، نخستین فرماندار بریتانیا سیلون اعمال شده ، این مشکل را تشدید کرده است. تا دهه 1830 ، علاقه تجاری در جای دیگری جابجا شده بود. پس از تصاحب انگلیس از پادشاهی کندی در سال 1815 ، نگومبو به عنوان پاسگاه کلمبو ارزش استراتژیک خود را از دست داد. با این حال در نفوذ تجاری توسعه یافت. شیلات نگومبو در قلب تجارت غذاهای دریایی سیلان قرار داشت و سالانه بسیاری از صیادان مهاجر با سود سرمایه گذاری های خود وارد شهر کوچک و مرفه می شدند. در سال 1907 ، نگومبو به پروژه راه آهن عظیم پیوست كه جزیره تحت كنترل انگلیس را به این جزیره وصل می كرد و رشد مزارع در نارگیل ، چای و قهوه را تشویق می كرد.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای نگومبو

نگومبو حدود 2 متر از سطح دریا بالاتر است و جغرافیای این شهر ترکیبی از زمین و آب است. کانال هلندی در قلب شهر جریان دارد. تالاب یکی از دیدنی ترین نقاط دیدنی نگومبو است. بیش از 190 گونه از حیوانات وحشی و پرندگان زیادی در حراسگاه های آن وجود دارد. مرز شمالی شهر توسط رودخانه Ma Oya تشکیل شده است که اقیانوس هند را ملاقات می کند. نگومبو ، آب و هوای جنگلی بارانی استوایی دارد. این شهر بارندگی ها را از ماه می تا آگوست و اکتبر تا ژانویه به طور عمده از موساهای جنوب غربی دریافت می کند. در طی ماه های دیگر به دلیل باران های Convective میزان بارش بسیار کم است. میانگین بارندگی سالانه حدود 2400 میلی متر است. میانگین دما 24 تا 30 درجه سانتیگراد متغیر است و رطوبت زیاد نیز از فوریه تا آوریل وجود دارد. تالاب نگومبو یک آب بزرگ ساحلی نیمه محصور است که دارای منابع طبیعی فراوانی است. این تالاب توسط تعداد زیادی رودخانه کوچک و کانال هلندی تغذیه می شود. با کانال باریک شمال ، در نزدیکی شهر نگومبو به اقیانوس هند پیوند خورده است. تالاب و منطقه باتلاق نیز از کشاورزی و جنگلداری محلی حمایت می کنند. این باتلاق های حرا حرا گسترده است و طیف گسترده ای از پرندگان آبی را به خود جلب می کند. تالاب از بسیاری از گونه های متمایز از گیاهان ، جانوران و همچنین گونه های دیگر پرندگان و انواع حیوانات حمایت می کند. تالاب نگومبو یک جاذبه مهم محلی و توریستی است که عمدتاً برای گشت و گذارها و تورهای قایقرانی است.