اندولا | ndola

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴۵۱,۲۴۶
پیش شماره تلفن: ۲۶۰+
ساعت:

شرح

اندولا | ndola

اندولا از نظر وسعت و جمعیت سومین شهر بزرگ در زامبیا است و بعد از پایتخت ، لوساکا و کیتوه و دومین کشور از نظر توسعه زیرساخت ها قرار دارد. این مرکز صنعتی و تجاری Copperbelt ، منطقه استخراج مس از زامبیا و مرکز استان Copperbelt است. فقط 10 کیلومتر از مرز با DR کنگو فاصله دارد. همچنین اولین استادیوم مدرن زامبیا ، استادیوم Levy Mwanawasa است. شهر اندولا در سال 1904 توسط جان ادوارد “Chiripula” Stephenon درست شش ماه پس از Livingstone تأسیس شد و آن را به دومین شهر قدیمی استعمار زامبیا تبدیل کرد. این کار به عنوان یک پست تجاری آغاز شد ، که پایه و اساس آن امروز به عنوان یک مرکز اداری و تجاری است.

حمل و نقل

خط اصلی راه آهن رودزیا در سال 1907 به این شهر رسید و خدمات مسافر تا جنوب بولواویو را با اتصال به کیپ تاون ارائه داد. این خط به DR کنگو کشیده شد و از آنجا سرانجام به راه‌آهن بنگولا تا بندر اقیانوس اطلس لوبیتو که برخی از صادرات مس زامبیا را برای سالها با وقفه های اخیر با تعطیلی انجام داده بود متصل شد. رئیس راه آهن این شهرمسئولیت تبدیل شدن شهر به مرکز توزیع کشور را بر عهده داشت.

قبل از ایجاد شبکه جاده در دهه 1930 ، یک مسیر از اندولا تا کپالالا بر روی رودخانه Luapula و حمل و نقل قایق از آنجا به رودخانه Chambeshi مسیر اصلی تجارت برای استان شمالی بود ، که در نتیجه بخشی از مناطق داخلی اندولا را تشکیل می داد. در سال 1961 ، یک هواپیمای حامل چهره های مهم سازمان ملل متحد ، از جمله دبیر دوم سازمان ، داگ هامارسکیولد ، در حومه این شهر سقوط کرد.این شهر همچنین آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب و معتدل دارد.

زمانی بزرگترین مرکز صنعتی زامبیا ، در بین بسیاری از سایت های پر قدرت ، دارای امکانات شرکت از جمله کارخانه مونتاژ وسیله نقلیه لندروور ، ساخت تایر Dunlop ، جانسون و یونیلور بود ، اقتصاد اندولا بین سالهای 1980 و 2000 به طور قابل توجهی کاهش یافت. بسیاری از کارخانه های بسته. و گیاهان در شهر بی استفاده هستند. تعدادی از صنایع سابق مانند لباس و مونتاژ وسایل نقلیه کاملاً ناپدید شده اند. حتی اگر اصطلاح “شهر ارواح” دیگر نمی تواند برای آن صدق کند ، Ndola هنوز شکوه اقتصادی خود را در روزهای قبل از 1980 به دست آورد. صادرات مس 70 تا 80 درصد درآمد صادراتی زامبیا را تأمین می کند و این شهر را برای اقتصاد کشور بسیار مهم می کند.

اهمیت تجاری اندولا

یک نشان از اهمیت تجاری اندولا برای زامبیا با حضور تنها مرکز اصلی فعالیت برای بانک مرکزی این کشور ، بانک زامبیا ، در خارج از پایتخت ، لوساکا نشان داده شده است. هر بانک بزرگ در زامبیا حداقل یک شعبه در اندولا دارد. بزرگترین گروه بیمه در زامبیا ، دارای بسیاری از املاک تجاری و مسکونی در شهر است. اندولا دارای ذخایر سنگ آهک بزرگی است که گمان می رود یکی از همگن ترین نوع آنها در جهان باشد.

بنابراین سنگ آهک به اقتصاد اندولا تبدیل شده است که مس به سایر کشورها تأمین می شود و ثروت و اشتغال زیادی را فراهم می کند. آهک یکی از مؤلفه های اصلی تولید سیمان است ؛ کارخانه سیمانی که آهک خود را از سنگ آهک می گیرد و سیمان آهکی را تولید می کند. به ازای هر 100 کیلوگرم سیمان تولید شده ، بیش از 80 کیلوگرم سنگ آهک مصرف میشود.