نایپیداو | Naypidawoo

مشخصات شاخص

جمعیت: ۹۲۴,۶۰۸
پیش شماره تلفن: ۰۶۷(۹۵)+
ساعت:

شرح

نایپیداو معروف به شهر ارواح، پایتخت کشور میانمار یا همان برمه است. اگر به دنبال سفر به شهری سنتی ولی با هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و مراکز خرید منحصر به فردی هستید که در هیچ کجای دنیا همانندی ندارند، در کنار مردمی با فرهنگی غنی و تاریخی کهن که امروزه عجیب با تکنولوژی پیوند خورده‌ و وای فای رایگان را در تمامی شهر در اختیار دارند، ایلیا گشت به شما این شهر را پیشنهاد می‌دهد. جالب اینجاست که اداره و حکومت شهر بر اساس اتحاد سرزمین‌های میانمار که قانونش در سال 2008 به تصویب رسید اداره می‌شود.

معرفی شهر نایپیداو

قبل از مستقر شدن ارتش در شهر نایپیداو و تا سال 2005، شهر یانگون پایتخت برمه بود و از آن سال به بعد، این شهر به عنوان پایتخت معرفی شده است. پس از آن دولت برای نوسازی شهر و ساخت ۲۰ بزرگراه و پهن‌سازی خیابان‌ها 4 میلیارد دلار هزینه نمود. ولی چرا شهر ارواح؟ نایپیداو با مساحت 7054 کیلومترمربع تنها ۹۲۴,۶۰۸ جمعیت دارد. برای درک بهتر این حجم از خلوت بودن شهر بهتر است بدانید که لندن با وسعت یک چهارم این شهر، حدود ۸٫۶۳ میلیون نفر جمعیت دارد. با تمامی هزینه‌ها و تلاش‌های دولت، این شهر همچنان در روند جذب گردشگر یا حتی مردم محلی برای سکونت در آن با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. کیت پیای،پیینمانا و کیات پیای اسامی رسمی آن هستند و نام نایپیداو به معنای شهر پادشاهی است.

گردشگری

فضاهای سبز و چشم‌انداز زیبای شهر، آبشار مصنوعی Naypyidaw، معبد حیرت‌انگیز Uppatasanti، موزه جواهر، موزه خدمات دفاعی، بنای بسیار زیبا و عجیب تاتا تاتها ماها بودی پوگادا Thatta Thattaha Maha Bawdi Pagoda و موزه تاریخ طبیعی شهر از جمله اماکن دیدنی و بسیار جذاب آن محسوب می‌شوند.

جغرافیا

این شهر که بین کوه‌های باگو یوما و شان یوما واقع شده، در 320 کیلومتری شمال یانگون قرار گرفته است. سد Chaungmagyi در چند کیلومتری شمال آن و سد Ngalaik در چند کیلومتری جنوب شهر واقع شده‌اند. همچنین سد دیگری به نام  Yezin در شمال شرق شهر ساخته شده است. 

دیدنی‌ها