نانجینگ | Nánjīng

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۸,۱۸۷,۸۰۰
پیش شماره تلفن: ۰۰۸۶/۲۵
ساعت:

شرح

نانجینگ پایتخت استان جیانگسوی چین ( یکی از استان‌های کشور چین و شهری با اهمیت بسیار در تاریخ و فرهنگ چین) است. این شهر در دوره‌های مختلف تاریخی پایتخت چین بوده‌ است و به عنوان یکی از «چهار پایتخت باستانی بزرگ چین» شمرده می‌شود. جمهوری چین، که تنها تایوان و جزیره‌های اطراف آن را کنترل می‌کند، آن را به عنوان پایتخت رسمی خود به رسمیت می‌شناسد.

شهر نانجینگ، شهر امپراتوری‌ های باستان که پایتخت باستانی سلسله های زیادی بوده در عصر جدید تغییر کرده است. این شهر چینی یکی از بزرگ ‌ترین نواحی اقتصادی چین در دلتای رود یانگ‌تسه می باشد. نانجینگ، یکی از مهم ‌ترین شهر های کشور چین با قدمتی بیش از هزار ساله است که تمام امکانات رفاهی موجود در یک کلان‌ شهر پیشرفته را در کنار فرهنگ شرقی منحصر به‌ فرد و دست ‌نخورده‌ اش ترکیب کرده است. دلیل مسافرت به شهر زیبای نانجینگ دیگر مرموز و دور از دسترس نیست. راه سفر به این شهر باستانی هموار شده است.

نانجینگ دارای مکان‌ های تاریخی نیز است که قدمت آنها به قرن ‌ها پیش، به زمان جشن ‌های فرهنگی و جشنواره ‌های بی‌ نظیر این منطقه باز می‌گردد. سنت‌ های محلی مانند بافندگی را می‌توان به هر دو شیوه باستان ( مانند میراث زیبای فرهنگی یونسکو پارچه زربفت ابریشمی نانجینگ) و مدرن (با استفاده از هنر و صنعت در سبک ‌های معاصر توسط طراحان) تماشا کرد.

این شهر در منطقه اقتصادی دلتای رود یانگ تسه بنا شده‌است و همیشه یکی از مهم‌ترین شهرهای چین بوده‌ است. جدا از این که در طول شش سلسله پایتخت چین بوده‌است در ضمن در طول تاریخ به عنوان یکی از مراکز ملی تحصیلات، تحقیق، ترابری و گردشگری بوده‌است.

در منطقه چین شرقی این شهر از لحاظ مرکزیت تجاری دوم است و تنها شانگهای از آن بالاتر است.

جیانگ هوکون شهردار کنونی این شهر است و لو ژیژون دبیر کمیته نانجینگ حزب کمونیست چین است. مجموعاً بیش از هشت میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند و ۶۵۹۸ کیلومتر مربع وسعت دارد. کد تلفن منطقه‌ای آن ۲۵ است.

حمله ژاپن

کشتار نانکینگ یکی از غم‌انگیزترین حوادث قرن بیستم است. ارتش سلطنتی ژاپن پس از اشغال این شهر در ۹ دسامبر ۱۹۳۷ طی شش هفته صدها هزار نفر از اهالی شهر را کشته و بیست تا هشتاد هزار زن را مورد تجاوز جنسی قرار دادند.

گردشگری

دیوار  نانجینگ
دیوار شهر نانجینگ معجزه معماری و یکی از زیبا ترین اسرار چین است که در دوره حکمرانی سلسله‌ مینگ ساخته ‌شده است.  این دیوار به ‌منظور محافظت از سرمایه ‌های باستانی کشور چین از دست مهاجمان ساخته‌ شده بود. طول این دیوار در اصل 22 مایل (5000 کیلومتر) بوده و امروزه بیش از پانزده کیلومتر دیوار نانجینگ در دسترس گردشگران است.
سبک بودائی 
گردشگرانی که به دنبال کشف ریشه‌ های عمیق بودائی در این منطقه هستند و می خواهند حس آرامش را به سفرشان اضافه کنند بهتر است مسیر خود را به سمت جنوب و مرکز شهر و بازدید از پارک فرهنگی تازه تأسیس در کوهستان ژونگشان تغییر دهند. این پارک ملی در سال 2015 افتتاح ‌شده است. از جمله جاذبه ‌های این منطقه می‌توان به معبد Usnisa، صومعه ای واقع در کنار تپه و اقامتگاهی با سالن مراقبه که مهمان ها می‌توانند در آنجا عبادت کنند اشاره کرد و همچنین کاخ باشکوه بودائی در کنار تپه Niushou (به معنی تپه سر گاو نر) که شش طبقه در زیرزمین ساخته شده است.