نامور| namur

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۱۰,۹۳۹
پیش شماره تلفن: ۸۱+
ساعت:

شرح

نامور یک شهر و شهرداری در والونیا ، بلژیک است. این شهر هم پایتخت استان نامور و هم والونیا است و میزبان پارلمان والونیا و دولت والون است. نامور در کنار رودخانه های سامبر و میوز قرار دارد و چهار منطقه مختلف دارد – Hesbaye به سمت شمال ، Condroz از جنوب شرقی و Entre-Sambre-et-Meuse در جنوب غربی. شهر شارلروی در غرب واقع شده است. زبانی که صحبت می شود فرانسوی است. شهر نامور شامل کمون های قدیمی بیز ، بلگراد ، سن سروا ، سن مارک ، بوژ ، قهرمان ، داوسولکس ، فلاوین ، مالون ، سوارله ، تمپلو ، ودرین ، بونین ، کنگن ، گلبرز ، مارچه لز-دیمز ، دیو است. این شهر به عنوان یک شهرک تجاری مهم در زمان سلتی آغاز شد و مسیرهای تجاری شرقی – غربی و شمال به جنوب را در سراسر آردنس قدم زد. رومی ها پس از شکست جولیوس سزار ، قبیله محلی آدواتوسی را به وجود آوردند.

نامور در اوایل قرون وسطا هنگامی برجسته شد که Merovingians قلعه یا ارگ را روی دهانه صخره ای مشرف به شهر در محل تلاقی دو رودخانه بنا کردند. در قرن دهم ، به نوعی خود به یک استان تبدیل شد. این شهر تا حدودی ناهموار توسعه یافت ، زیرا شمارش نامور فقط می توانست در ساحل شمالی میوز بنا شود. ساحل جنوبی متعلق به اسقف های لیژ بود و آرامتر به شهر جامبس تعلق داشت. در سال 1262 ، نامور به دست Count of Flanders افتاد و در سال 1421 توسط دوک فیلیپ خوب از بورگوندی خریداری شد. پس از اینکه نامور در دهه 1640 بخشی از هلند اسپانیا شد ، ارگ آن بطور قابل توجهی تقویت شد. لوئي چهاردهم فرانسه در سال 1692 حمله كرد و شهر را تصرف كرد و آن را به فرانسه پيوست. مهندس مشهور ارتش وی ، ووبان ، ارگ را مجدداً بازسازی كرد. کنترل فرانسه کوتاه مدت بود ، زیرا ویلیام سوم نارنجی-ناسائو نامور را تنها سه سال بعد در سال 1695 در طول جنگ اتحاد بزرگ به دست گرفت. طبق معاهده موانع در سال 1709 ، هلندی ها حق پادگان نمور را به دست آوردند ، اگرچه پیمان بعدی اوترخت 1713 ، كنترل هلند سابق اسپانیا را به خانه اتریشی هابسبورگ واگذار كرد. بنابراین ، اگرچه اتریشی ها بر این شهر حاکم بودند ، اما ارگ توسط هلندی ها کنترل می شد. دوباره تحت تصرف آنها بازسازی شد.

ستون ژنرال ژان باپتیست کوروش د والانس در 19 نوامبر 1792 در جریان جنگ ائتلاف اول محاصره شد و پس از 12 روز ، شهر در 1 دسامبر تسلیم شد و تمام پادگان آن 3000 مرد به اسارت درآمد. فرانسه دوباره در سال 1794 به منطقه حمله کرد و نامور را الحاق کرد و رژیم سرکوبگر را تحمیل کرد. پس از شکست ناپلئون در سال 1815 ، کنگره وین آنچه را که اکنون بلژیک است در پادشاهی متحده هلند گنجانید. بلژیک در سال 1830 پس از انقلاب بلژیک از هلند جدا شد و نامور تحت حکومت جدید همچنان یک شهر بزرگ پادگان بود. این ارگ در سال 1887 دوباره ساخته شد. نامور هدف اصلی حمله آلمان به بلژیک در سال 1914 بود که به دنبال استفاده از دره میوز به عنوان مسیری برای فرانسه بود. در 21 آگوست 1914 ، آلمانی ها بدون اخطار هشدارها شهر نامور را بمباران کردند. چندین نفر کشته شدند. با وجود اینکه واقعاً غیرقابل تصور است ، این ارگ پس از تنها سه روز درگیری سقوط کرد و این شهر برای بقیه جنگ توسط آلمانی ها اشغال شد. نامور در جنگ جهانی دوم کمی بهتر شد. این شهر در خط مقدم هر دو نبرد Ardennes در سال 1940 و نبرد Bulge در سال 1944 بود. این شهر در هر دو جنگ آسیب جدی دید. نامور تا زمان عزیمت در سال 1977 میزبان چتربازان ارتش بلژیک بود.

اقتصاد نامور

نامور یک مرکز تجاری مهم است که در ستون فقرات صنعتی والون ، دره سامبر و میوز واقع شده است. این ماشین آلات ، کالاهای چرمی ، فلزات و چینی را تولید می کند. ایستگاه راه آهن این کشور همچنین یک محل اتصال مهم است که در خط شمالی – جنوبی بین بروکسل و لوکزامبورگ و خط شرقی – غربی بین لیل و لیژ واقع شده است. ترافیک باربری رودخانه از وسط شهر در امتداد میوز عبور می کند. نامور به عنوان پایتخت منطقه فدرال والونیا نقش جدیدی را به عهده گرفته است. موقعیت آن در رأس آردنها نیز باعث شده است تا یک مرکز گردشگری محبوب با کازینو واقع در منطقه جنوبی آن در ساحل سمت چپ میوز قرار گیرد. بارزترین دیدنی این شهر ارگ است که اکنون ضد آب شده و برای عموم آزاد است. نامور همچنین دارای کلیسای جامع متمایز قرن 18 است که به  سنت آوبین اختصاص داده شده است و یک کلوچه ای که توسط یونسکو به عنوان بخشی از بلفریای بلژیک و فرانسه طبقه بندی شده است و به عنوان میراث جهانی ثبت شده است.