نامپولا | nampula

مشخصات شاخص

جمعیت: ۷۴۳,۱۲۵
پیش شماره تلفن: ۲۵۸+
ساعت:

شرح

نامپولا در شمال شرقی موزامبیک است. همچنین با نام “پایتخت شمال” شناخته می شود ، این شهر مرکز تجارت شمال موزامبیک است. این شهر دارای چند هتل ، رستوران و مرکز خرید به سبک غربی است. این شهر همچنین دارای یک فرودگاه بین المللی کوچک است که به نایروبی در کنیا و ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی وصل می شود و یک مرکز حمل و نقل برای حمل و نقل محلی در شمال موزامبیک است. استان نامپولا با استان نیاسا  از شمال غربی و غرب ، استان زامبزیا در جنوب غربی و اقیانوس هند در شرق هم مرز است. رود Ligonha آن را از استان زامبزیا  جدا می کند. مردمان ماكوا از منطقه در شمال رودخانه ساكن هستند از جنوب ، رودخانه مالما از تپه های نامولی به سمت لیگونا جریان دارد. رودخانه ملولی در جهت جنوب شرقی از استان عبور می کند و در اقیانوس هند به سمت جنوب جزیره آنگوچه جاری می شود.

در غرب شهر نامپولا ، که در قلب استان قرار دارد ، چندین منطقه تپه دار وجود دارد. کوههای استان شامل کوه ایناگو ، کوه ریبائو ، کوه پاندا و کوه نایروو است.این شهر سومین شهر بزرگ در موزامبیک پس از ماپوتو و متولا است. مذاهب غالب نامپولا مسیحیت و اسلام است. جامعه کوچکی از هندوها نیز در این شهر حضور دارند. کلیسای جامع آن بانوی فاطیما ، نمای باستان شناسی از کلیسای کاتولیک رومی نامپولا است. این شهر، شهری نسبتاً جدید است. در سال 1907 توسط ارتش استعمارگر پرتغالی مزاحم تأسیس شد.

نامپولا در دوره پس از جنگ به یک مرکز اصلی رشد موزامبیکی تبدیل شد و جذب آن شد و تعداد قابل توجهی از سرمایه گذاری های دولتی و  خصوصی در طیف گسترده ای از مناطق اقتصادی و اجتماعی است. این شهر از کل موزامبیک و حتی از کشورهایی از سراسر آفریقا و سایر مناطق جهان مهاجر میپذیرد.به همین دلیل بیشتر مهاجران آن فقیر و روستایی هستند که بسیار نگران کننده است.شهر نامپولا در مرکز استان نامپولا قرار دارد و اطراف آن با دشت ها و طغیان های صخره ای احاطه شده است. این شهر در میان تپه ها و کوهستان ها قرار دارد که نمونه ای از فضای داخلی شمال موزامبیک است.

حمل و نقل در نامپولا

این شهر دارای فرودگاه بین المللی نامپولا است ، که در 4 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. کنیا ایرویز هم اکنون پروازهای سه هفته ای از نایروبی را انجام می دهد ، در حالی که ایرلینک به ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی متصل می شود.یک خط ریلی در خدمت شهر است. علاوه بر این ، یک کارگاه راه آهن در شهر واقع شده است. غرفه اتوبوس که از هر قسمت از شهر طی 10 دقیقه قابل دسترسی است ، با مکان هایی در استان نامپولا و استان های همجوار ارتباط برقرار می کند. مکان توریستی Ilha de Moçambique ، به معنی جزیره موزامبیک ، در 200 کیلومتری شرق نامپولا واقع شده و با مینی بوس های زیادی قابل دسترسی است. اگرچه صنعت از ویژگی های برجسته شهر نیست ، اما نامپولا یک مرکز مهم تولید در کشوراست . حوزه های بازرگانی ، خدمات عمومی و خصوصی ، گردشگری و آموزش بسیار پویا است.