نمنگان | Namangan

مشخصات شاخص

کشور: ازبکستان
جمعیت: ۴۷۵,۷۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۹۸+
ساعت:

شرح

نمنگان شهری در شرق ازبکستان است. این شهر در لبه شمالی دره فرگانا ، در فاصله کمتر از 30 کیلومتری مرز قرقیزستان واقع شده است. نمنگان از قرن 17th یک مرکز مهم صنایع دستی و تجاری در دره فرگانا بوده است. بسیاری از کارخانه ها در زمان شوروی در این شهر ساخته شدند. در طول جنگ جهانی دوم ، تولید صنعتی در این شهر در مقایسه با تولید 1926-1926 پنج برابر افزایش یافته است. در حال حاضر ، نمنگان به طور عمده یک مرکز برای صنعت سبک ، به ویژه در مواد غذایی است. این شهر نام خود را از معادن محلی نمک می گیرد. این شهر ، مانند بسیاری از شهرهای دره فرگانا ، در ابتدا توسط قوم سغدی ساکن بود ، اگرچه بعدها به یک شهر فارسی زبان تبدیل شد.هجوم مردم ترک زبان به منطقه ، که از اواخر قرون وسطی شروع می شود ، منجر به بوقلمون سازی شد. در حالی که نمنگان تا اواسط قرن 19 هنوز اکثریت تاجیکستان را در اختیار داشت ، شناسایی ساکنان آن با فرهنگ های ترک و نه فرهنگ ایرانی افزایش یافته است. در اواخر قرن بیستم ، اکثر ساکنان این شهرازبک صحبت می کنند ، اگرچه اقلیت قابل توجهی به زبان تاجیک صحبت میکنند .

نمنگان در سال 1926 در اثر زلزله مخرب مورد اصابت قرار گرفت و باعث کشته شدن 34 نفر ، زخمی شدن 72 نفر و تخریب 4.850 خانه شد. از زمان استقلال ازبکستان در سال 1991 ، این شهرشهرت خود را برای احیای اسلامی به دست آورد ، به این ترتیب بسیاری از مساجد و مدارس با حمایت مالی سازمانهایی از کشورهای خاورمیانه از جمله فرقه وهابی افراطی از عربستان سعودی که تروریست های جهادی مانند جمعه نامنگانی را تولید کرده اند که در حمایت از جنگیدند و درگذشت. این شهرتوسط فرودگاه نمنگان در 12 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. این شهر همچنین توسط یک ایستگاه راه آهن که در سال 1912 ساخته شده است خدمت می کند. چرخ های اتوبوس و اتوبوس ها از سال 1973 تا 2010 در این شهر کار می کردند.

موقعیت جغرافیایی نمنگان

نمنگان در 450 متر از سطح دریا واقع شده است. رودخانه های قوراداریو و نارین به هم می پیوندند تا سر دره را درست در خارج از حاشیه جنوبی شهر تشکیل دهند. از طریق جاده این شهر در 290 کیلومتری در شرق تاشکند ، 68.5 کیلومتری از غرب اندیجان و 40.4 کیلومتر در شرق چوست واقع شده است.

آب و هوای نمنگان

نمنگان دارای آب و هوا نیمه خشک با زمستان های سرد و تابستان های گرم است. متوسط دما در جولای 26.3 درجه سانتی گراد است و متوسط دما در ژانویه 2.3 درجه سانتی گراد میباشد.

اقتصاد نمنگان

نمنگان از قرن 17th یک مرکز مهم صنایع دستی و تجاری در دره فرگانا بوده است. پس از الحاق روسها در سال 1867 ، تولید پنبه و فرآوری مواد غذایی ، همانند بسیاری از مناطق دیگر این کشور ، به فعالیت اقتصادی غالب تبدیل شد. بسیاری از کارخانه ها در زمان شوروی در این شهر ساخته شدند. در طول جنگ جهانی دوم ، تولید صنعتی در این شهردرمقایسه با تولید 1926-1926 پنج برابر افزایش یافته است. بعد از جنگ هم صنایع سبک و هم سنگین افزایش چشمگیری پیدا کردند. در حال حاضر این شهر به طور عمده یک مرکز برای صنعت سبک ، به ویژه در مواد غذایی است. 36 شرکت مشترک و بیش از 400 شرکت کوچک و متوسط ​​در شهر وجود دارد.