ناغان | Naghan

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۱٬۹۲۸
پیش شماره تلفن: ۰۳۸
ساعت:

شرح

ناغان شهری از توابع شهرستان کیار، در استان چهارمحال و بختیاری است. این شهر که در مسیر جاده شهرکرد-اهواز واقع شده، 75 کیلومتر تا شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری فاصله دارد. باغداری و کشاورزی شغل اصلی مردم آنجاست و باعث شده که باغ‌های گردو و انگور آن از اهمیت و معروفیت خاصی برخوردار گردند. مانند سایر مناطق این ناحیه و شهرستان کیار، گویش مردمان این دیار و روستاهای اطراف آن لری بختیاری است. برای سفر به این شهر با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر ناغان

رویش فراوان درختان توت و کرم ابریشم از زمان‌های دور در این منطقه، همچنین عبور مسیر فرعی راه ابریشم از نزدیکی این شهر، علت اصلی نام گذاری آن بوده است. ناغان یا (نوغان) به معنی کرم ابریشم است. همچنین نقل شده که در قدیم گروهی ارمنی در آنجا سکونت داشتند و چون این منطقه قدمتی تاریخی و طبیعتی بکر و چشمه سارانی زیبا و آب فراوان داشته، جز اولین سکونت‌گاه‌های عشایران بوده است. بعدها در گویش محلی کلمه نوغان به ناغان تبدیل شده است.

زلزله

بیشتر معروفیت این شهر به دلیل زلزله‌ای است که در سال 1356 در این ناحیه رخ داده و ویرانی کامل شهر را موجب گردید. در پی زلزله 6 ریشتری که در فروردین ماه آن سال اتفاق افتاد 200 نفر مجروح و 366 نفر فوت شدند و از 450 خانه موجود در شهر 350 خانه به‌طور کامل تخریب شد.  در جریان این اتفاقات ملکه وقت ایران فرح پهلوی و نخست‌وزیر امیرعباس هویدا به ناغان سفر کردند. 

گردشگری

“دزپارت” یا “دژپارت” جاده‌ای تاریخی و معروف که از نزدیکی ناغان می‌گذرد. همچنین از دیگر آثار باستانی این شهر می‌توان به حمام قاجاری و قبرستان قدیمی و آثار سنگی در گوهنک اشاره نمود. در این شهر قلعه‌ای نیز وجود دارد به‌نام قلعه سردار اسعد که در اوایل انقلاب متاسفانه به دست افرادی تخریب شد و زمین آن‌را تقسیم نمودند. همچنین منطقه حفاظت شده جنگلی هلن، از مکان‌های توریستی تفریحی طبیعی این شهر می‌باشد. این منطقه که بیشتر کوهستانی است از کوه بزمنی با ارتفاع 3225 متر تا حاشیه رودخانه ارمند با ارتفاع 1168 متر از سطح دریا وسعت دارد. 

دیدنی‌ها