میسور | Mysore

مشخصات شاخص

کشور: کشور هند
جمعیت: ۹۲۰,۵۵۰
پیش شماره تلفن: ۸۲۱(۹۱)+
ساعت:

شرح

میسور یا شهر قصرهای باشکوه هند در ایالت کارناتاکا که شکوه و عظمت قصرهای این شهر، آن‌را به درخشان‌ترین نگین شهرهای کارناتاکا تبدیل کرده است. میسور که سالانه میزبان شمار بسیاری گردشگر و توریست از سراسر دنیا و حتی در داخل هند است، با داشتن هفت قصر مجلل و باشکوه، نام زیباترین شهر ایالت کارناتاکا را یدک می‌کشد. در این مورد باید گفت شاید کمتر کسی در دنیا نام تاج محل را نشنیده باشد اما قصر میسور اگر زیبایی‌ای بیشتر از تاج محل نداشته باشد، قطعا در شکوه و عظمت با آن رقابت می‌کند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر مجلل و پرشکوه پرداخته، با ما همراه شوید.

معرفی شهر میسور

میسور سومین شهر بزرگ و پرجمعیت ایالت کارناتاکا است که به خاطر طبیعت بسیار سبز و فوق‌العاده زیبای خود و داشتن هفت قصر مجلل تاریخی در دل خود مشهورترین شهر این ایالت به‌ شمار می‌رود. بزرگ‌ترین قصر آن که با نام آمبا نیز شناخته می‌شود، در سال 1912 برای اقامت بیست و چهارمین پادشاه خاندان وادیار و خانواده‌اش ساخته شد. عمده شهرت این قصر مجلل به خاطر سبک عجیب معماری آن است که ترکیبی از معماری هندی، اسلامی، راجپوت و گوتیک می‌باشد. علاوه بر این‌ها نام تمیزترین شهر هند بر پیشانی میسور خودنمایی کرده و این شهر با قدمت باستانی بلندبالای خود مرکز فرهنگی و تاریخی ایالت کارناتاکا نیز محسوب می‌شود. ظاهر آراسته‌ی مدرن که با معماری‌های تاریخی و کهنش آمیخته شده، جذابیت دیگری به این شهر بخشیده است. 

زبان و دین

هرچند که زبان محلی مردم این منطقه کانادا یا کنرا است اما اکثر آنان به زبان انگلیسی و هندی نیز تسلط دارند. بین 60 تا 65% مردم را هندوها، 30% مسلمانان و 10% مسیحیان تشکیل می‌دهند. 

گردشگری 

قصر مهاراجه، باغ فوق‌العاده زیبای برینداوان گاردن، معبد بزرگ چاموندی هیل، باغ وحش میسور، کلیسای سنت قیلومناس، قصر لالیتال محل، بیردسینجری و پناهگاه پرندگاه مهاجر، مقبره تیپوسلطان، موزه فولکلور و موزه تاریخ طبیعی و طبیعت بسیار سرسبز و منحصر به فرد از جمله جاذبه‌های توریستی این شهر می‌باشند. 

آب و هوا و جغرافیا

آب و هوای این شهر در بیشتر ایام سال شبیه هوای بهاری ایران و بیشتر بارانی و ابری است. با این وجود از ماه‌های دسامبر تا فوریه هوا کمی سرد و ماه مارس تا ژوئن نیمه گرم می‌شود. ارتفاع این شهر از سطح دریا 763 متر بوده و در فاصله 140 کیلومتری جنوب شرقی بنگلور، مرکز ایالت کارناتاکا واقع شده است. 

دیدنی‌ها