ماسل شولز | Muscle Shoals

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۳,۱۵۶ نفر
پیش شماره تلفن: ۲۵۶, ۹۳۸
ساعت:

شرح

ماسل شولز یکی از شهرهای کوچک ایالات متحده آمریکا است که در ایالت آلاباما کنار رودهای میسیسپی و تنسی واقع شده است. در ابتدا وجود سد «ویلسون» موضوع شاخص این شهر بود تا اینکه از دهه ۶۰ قرن بیستم میلادی، از جایگاه ویژه‌ای در دنیای موسیقی برخوردار است.

این شهر محل تولد موسیقی سبک «آر اند بی» و استودیوهای ضبط موسیقی است که بزرگان دنیای موسیقی این سبک اولین آلبومهایشان را در آنها ضبط کرده‌اند.

استودیوی ضبط موسوم به «فیم»‌ FAME یکی از این استودیوهاست. «فیم» را ریک هال یکی از اسطوره‌های صنعت موسیقی در دهه ۶۰ میلادی بنیان گذاشت. بعد از مدتی این استودیو بسیاری از بزرگترین خوانندگان ایالات متحده و پیشگامان سبک موسیقی «آر اند بی» و «سول» مانند «آرتا فرانکیلین»، «رولینگ استون»، «اوتیس ردینگ» و «شر» ترانه‌هایشان را اینجا ضبط کردند.

استودیوی «فیم»‌ بخش عمده‌ای از موفقیتش را مدیون نوازندگان خود است که به گروه «سوامرپرز»‌ معروفند.

این گروه در سال ۱۹۶۹ میلادی «فیم» را ترک کرد تا استودیوی خود به نام «ساوند» Muscle Shoals Sound Studio را تاسیس کند. 

به این ترتیب دومین استودیوی ضبط موسیقی در شهر کوچک «ماسل شولز» پا گرفت. این شهر علاوه بر موسیقی جذابیت‌های دیگری هم دارد. طبیعت خارج شهر خیره‌کننده است. پیاده‌روی و ماهیگیری از کارهایی است که می‌توان در اینجا انجام داد.

 رستوران «رتلسنیک» (Rattlesnake saloon) یکی از مکانهای جذاب این شهر است که زیر صخره‌های عظیم و معلق قرار دارد. این رستوران بهترین و محلی استثنایی ترین رستوران برای خوردن غذای در کنار گوش دادن به موسیقی است.