مولتان | multan

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱,۸۷۱,۸۴۳[
پیش شماره تلفن: ۶۱+
ساعت:

شرح

مولتان شهری در Punjab ، پاکستان است. این شهر واقع در سواحل رودخانه چناب است و هفتمین شهر بزرگ پاکستان است ،  همچنین مرکز مهم فرهنگی و اقتصادی جنوب Punjab است. تاریخچه ی مولتان عمق قدمت باستان را دارد. این شهر باستانی محل معبد مشهور مولتان آفتاب بود و در طول مبارزات مالیان توسط اسکندر بزرگ محاصره شد. مولتان یکی از مهمترین مراکز تجارت هند قرون وسطای اسلامی بود. و در قرن 11 و 12th بسیاری از عرفایان صوفی را به خود جلب کرد و این شهر نام مستعار، شهر مقدسین را به دست آورد. این شهر به همراه شهر مجاور اوچ ، به دلیل مجموعه بزرگ زیارتگاه های صوفیان که قدمت آن دوران دارد مشهور است. مساحت این شهر 133 کیلومتر مربع است. نزدیکترین شهرهای بزرگ دره قاضی خان و بهاولپور هستند. مالتان در خم ایجاد شده توسط پنج رودخانه مرکزی پاکستان واقع شده است. رودخانه سوتلج آن را از بهاوالپور و رودخانه چناب از مظفر گار جدا می کند. منطقه اطراف شهر دشتی مسطح و آبرفتی است که برای مزارع مرکبات و انبه استفاده می شود.

منطقه مولتان حداقل 5000 سال است که به طور مداوم در آن سکونت داشته است. این منطقه دارای مکان های بیشماری باستان شناسی است که مربوط به دوره اوایل دوره هراپان از تمدن دره ایندوس ، است که قدمت آن از 3300 قبل از میلاد تا 2800 قبل از میلاد مسیح است. به گفته مورخ فارسی فریشتا ، این شهر توسط نوه بزرگ نوح تأسیس شده است. مطابق متون مذهبی هندو ، مولتان توسط حکیم هندوتأسیس شده است و همچنین این شهر را به عنوان پایتخت پادشاهی تریگارتا تحت سلسله Katoch در زمان جنگ Kurukshetra که مرکزی شعر حماسه هندو است ، تأیید می کند.

مولتان باستان مرکز فرقه پرستش خورشیدی بود که در معبد باستانی Multan Sun مستقر بود. در حالیکه این فرقه به سوره خدای هندو خورشید اختصاص داده شده بود ، این فرقه تحت تأثیر زرتشتیان ایرانی بود. معبد آفتاب توسط دریاسالار Skylax یونانی یاد شد ، که در سال 515 پیش از میلاد از منطقه عبور کرد. این معبد همچنین در تاریخ 400s قبل از میلاد توسط مورخ یونانی ، هرودوت ذکر شده است. اعتقاد بر این است که مولتان پایتخت مایلی بوده است که در سال 326 پیش از میلاد توسط اسکندر کبیر به عنوان بخشی از مبارزات مالیان فتح شد. در زمان محاصره ارگ ​​این شهر ، اسکندر به داخل محوطه داخلی ارگ حرکت کرد ،  و در آنجا رهبر مالیان را کشت. اسکندر بر اثر پیکان که به ریه او نفوذ کرده بود زخمی شد و وی را به شدت مجروح کرد. در دوران اسکندر ، مولتان در جزیره ای در رودخانه راوی قرار داشت که از آن زمان تا کنون چندین بار مسیر را تغییر داده است.

آب و هوای مولتان

مولتان دارای آب و هوای خشک با تابستانهای بسیار گرم و زمستانهای معتدل است. میانگین بارش سالانه 186 میلی متر است.مالتان به دلیل داشتن برخی از گرم ترین آب و هوا در پاکستان شناخته شده است. بالاترین درجه حرارت ثبت شده تقریباً 52 درجه سانتیگراد و کمترین دمای ثبت شده تقریباً 1 درجه سانتیگراد است.

 

 

دیدنی‌ها