موراویا | Moravia

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳,۱۰۰,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۴۲۰+
ساعت:

شرح

موراویا شهری در جمهوری چک است. این شهر همچنین تا سال 1945 مكان جمعیت زیادی از آلمانی زبانان بوده است. این سرزمین نام خود را از رودخانه موراوا گرفته است ، كه در نوك شمالی منطقه بالا می رود و از جنوب به انتهای مخالف سرازیر می شود و جریان اصلی آن است. بزرگترین شهر و پایتخت تاریخی موراویا برنو است. اگرچه با اصلاحات اداری در سال 1949 به طور رسمی لغو شد ، هنوز هم این شهر به عنوان یک سرزمین خاص در جمهوری چک شناخته می شود. مردم این شهر به طور قابل توجهی از هویت موراویایی خود آگاه هستند و بین بوهمیا بین آنها و چک ها رقابت وجود دارد.  پس از تجزیه امپراطوری اترو-مجارستان در سال 1918 ، موراویا بخشی از چکوسلواکی شد. به عنوان یکی از پنج سرزمین چکسلواکی ، استقلال را محدود کرده بود. در سال 1928 موراویا به عنوان یک وحدت سرزمینی موجودیت خود را متوقف کرد و با چک سیلسی چک به سرزمین موراوی-سیلزی ادغام شد.

با توافق مونیخ  ، حاشیه های جنوب غربی و شمالی موراویا که اکثریت آلمانی زبان داشتند ، توسط آلمان نازی ضمیمه شدند و در زمان اشغال آلمان چکوسلواکی ، بقایای موراویا اداری بود. در سال 1945 پس از پایان جنگ جهانی دوم و شکست متفقین آلمان ، چکسلواکی اقلیت قومی آلمانی موراویا را به آلمان و اتریش اخراج کرد. سرزمین موراوی-سیلزی با موراویا به عنوان بخشی از آن احیا شد و شهرها و دهکده هایی که ساکنان پیشین آلمانی باقیمانده بودند ، توسط بلندگوهای چک دوباره مستقر شدند. در سال 1949 ، تقسیم ارضی چکسلواکی با تغییر اساسی روبرو شد ، زیرا سرزمین موراوی-سیلویسی از بین رفت و زمین ها جایگزین مناطقی شدند که مرزهای آنها اساساً با مرز تاریخی بوهمیا-موراویان متفاوت است ، بنابراین موراویا بعد از بیش از 1100 سال از تاریخ آن است.

موقعیت جغرافیایی موراویا

موراویا بیشترین  بخش شرقی جمهوری چک را اشغال می کند. قلمرو موراوی به طور طبیعی ، به عنوان حوضه رودخانه موراوا ، با تأثیر قوی کوه ها در غرب و بخشی از آن در شرق ، جایی که همه رودخانه ها بالا می رود ، به شدت تعیین می شود. موراویا موقعیتی استثنایی در اروپای مرکزی دارد. تمام ارتفاعات غرب و شرق این بخش از غرب به شرق اداره می شوند و بنابراین نوعی فیلتر را تشکیل می دهند و حرکت شمال به جنوب یا جنوب به  شمال را دشوار می کند. این شهر با Bohemia در غرب ، اتریش پایین در جنوب ، اسلواکی در جنوب شرقی ، لهستان در مدت کوتاهی در شمال و با Silesia چک در شمال شرقی هم مرز است. مرز طبیعی آن توسط کوههای سودتس در شمال ، کارپاتیان در شرق و ارتفاعات Bohemian-Moravian در غرب شکل گرفته است. رودخانه تایا در امتداد مرز با اتریش و سه راهی موراویا ، اتریش و اسلواکی در تلاقی رودخانه های تایا و موراوا قرار دارد. مرز شمال شرقی با Silesia تا حدودی در امتداد رودخانه های Moravice ، Oder و Ostravice جریان دارد.

 

دیدنی‌ها