مپتی | mopti

مشخصات شاخص

کشور: مالی | Mali
جمعیت: ۱۱۴,۲۹۶
پیش شماره تلفن: ۲۲۳+
ساعت:

شرح

مپتی یک شهر و کمون شهری در منطقه دلتای داخلی نیجر در مالی است. این شهردر 460 کیلومتری شمال شرقی باماکو واقع شده است ، این شهر در جوار رودهای نیجر و بانی واقع شده است و با یک جاده مرتفع با شهر Svaré در ارتباط است. کمون شهری که شامل مپتی و سوارو نیز می شود ، در سرشماری سال 2009 114 هزار و 296 نفر جمعیت داشت. مپتی در ساحل سمت راست رودخانه بنی ، در چند صد متری بالادست از تلاقی بنی با رودخانه نیجر قرار دارد. بین ماه های اوت و دسامبر هنگامی که رودخانه ها به دلتای داخلی نیجر می ریزند ، این شهر به یک سری از جزایر متصل می شود که توسط جاده های منتهی به آن متصل شده اند. در طی این مدت ، تنها دسترسی جاده ای به شهر در امتداد جاده ای 12 كیلومتری قرار دارد كه مپتی را به سوارا پیوند می دهد. مپتی در غرب فلات دامو و در 66 کیلومتری شمال غربی بندیاگارا و 76 کیلومتری شمال-شمال شرقی شهر Djenné قرار دارد. این شهر پایتخت منطقه مپتی و مرکز اداری Mopti Cercle است.

در آوریل 1828 ، کاوشگر فرانسوی ، رنه کویلی ، در سفر با قایق از Djenné به Timbuktu در مپتی متوقف شد. وی در حساب خود این روستا را که ایساکا نامیده بود ، توصیف کرد: با داشتن خانه هایی که از آجرهای آفتاب خشک ساخته شده است ، 700-800 نفر ساکن هستند. ساکنان برنج را در دشتهای سیلاب پرورش می دادند ، دامهای شیری را پرورش می دادند و با توری های پنبه ماهی می گرفتند. مقادیر زیادی ماهی خشک شده در Djenné و سایر بازارها معامله می شد. زنان “نوعی سفال زیبا” را ساختند که آنها را در Djenné فروختند و قایق هایی را که به سمت تیمبوکتو حرکت می کردند. دو قرن بعد ، کشت برنج هنوز برای اقتصاد محلی بسیار حائز اهمیت است ، ماهی های خشک شده بیش از بخش بزرگی از غرب آفریقا صادر می شوند و سفال ها هنوز هم از بندر حمل می شوند. در زمان بازدید کولی ، این روستا بخشی از امپراتوری ماسینا بود که توسط Seku Amadu از پایگاه خود در Hamdullahi ، در 21 کیلومتری جنوب شرقی کنترل می شد. در سال 1862 ، عمر بلند حمداللهی را به اسارت گرفت و برای مدت كوتاهی این روستا بخشی از امپراتوری تاكوئلور شد. در سال 1893 نیروهای فرانسوی تحت لوئیس Archinard منطقه ای را اشغال کردند که بعداً جزئی از سودان فرانسه شد.

با توجه به محدود بودن زمین موجود ، مپتی از بسیاری از شهرهای مالزی که دارای ساختمانهای چند طبقه و خیابانهای باریک بودند ، متراکم تر ساخته شد. در اصل ، این جزایر بسیار کوچکتر از امروز بودند. برای اولین بار توسط دایک ها در اوایل قرن بیستم ، مناطق اطراف و بین جزایر طبیعی بتدریج پر شده و بزرگ شده اند ، اغلب با رسوب زباله های خانگی ، فرآیندی که امروزه هنوز در مناطقی مانند حاشیه غربی شهر قدیمی ادامه می یابد. در سال 2002 ، مپتی یکی از چندین شهر مالزی بود که میزبان مسابقات جام ملل آفریقا بود. یک استادیوم بزرگ و مدرن برای این رویداد ساخته شد. در جریان درگیری در شمال مالی 2012 ، هنگامی که اسلامگرایان بخش اعظم مالی شمال را به دست گرفتند ، مپتی یکی از شمالی ترین شهرهایی بود که تحت کنترل دولت باقی مانده است.

آب و هوای مپتی

مپتی آب و هوا نیمه خشک دارد. این شهر در نزدیکی مرز جنوبی منطقه ساحل قرار دارد و آب و هوای آن در تمام طول سال گرم و خشک است. تقریباً تمام بارندگی ها بین ژوئن و سپتامبر رخ می دهد. میانگین دمای حداکثر روزانه در گرم ترین ماه های سال ، آوریل و می ، بیش از 40 درجه سانتیگراد است. از ژوئن تا سپتامبر ، که تقریباً همه باران سالانه رخ می دهد ، دمای هوا کمی سردتر است ، گرچه هنوز بسیار گرم است. فقط در ماههای زمستان دسامبر و ژانویه میانگین دمای حداکثر روزانه زیر 32 درجه سانتیگراد است.