مونپلیه | Montpellier

مشخصات شاخص

کشور: فرانسه
جمعیت: ۲۸۶,۰۹۸
پیش شماره تلفن: ۳۳+
ساعت:

شرح

مونپلیه شهری در نزدیکی ساحل جنوبی فرانسه در دریای مدیترانه است. این مرکز پایتخت Hérault است. و در منطقه اکسیزیای واقع شده است. در اوایل قرون وسطی ، شهر اسقاطی ماگوئلون در نزدیکی محل استقرار اصلی این منطقه بود ، اما یورش توسط دزدان دریایی باعث تسریع شهرک سازی در داخل کشور شد. مونپلیه ، که نخستین بار در یک مستند 985 ذکر شده بود ، تحت سلسله فئودال محلی به نام گیله تاسیس شد ، که دو دهکده را با هم ترکیب کرده و قلعه و دیوارهایی را در اطراف شهرک متحد ساخته است. نام این مونس از قرون وسطایی لاتین پسیللیوس است و به واو که از آن برای مرگ در محلی استفاده می شود ، اشاره دارد. دو برج زنده مانده از دیوارهای شهر ، Tour des Pins و Tour de la Babotte بعدا ساخته شدند ، در حدود سال 1200. مونپلیه در قرن دوازدهم میلادی به عنوان یک مرکز تجاری با پیوندهای تجاری در سراسر دریای مدیترانه به برجستگی رسید. و یک زندگی فرهنگی غنی یهودی که در سنت تحمل مسلمانان ، یهودیان و کاتارها و بعداً پروتستان های آن شکوفا شد. ویلیام هشتم از مونپلیه ، در سال 1180 ، به همه آموزش داد كه در سال 1180 در این شهر شركت كنند. دانشكده های حقوقی و پزشکی این شهر در سال 1220 توسط كاردینال كنراد از ارواك ، میراث پاپ هونوریوس سوم ، تأسیس شدند. دانشکده پزشکی طی قرنها یکی از مراکز مهم آموزش پزشکی در اروپا بوده است. این دوره نقطه اوج برجستگی این شهر را نشان داد. این شهر در سال 1204 با ازدواج پیتر دوم آراگون با ماری مونپلیه که به وی و وابستگی های این شهر به عنوان بخشی از جهیزیه او واگذار شد ، به تملک پادشاهان آراگون تبدیل شد.

مونپلیه در سال 1204 منشی را بدست آورد كه پیتر و ماری آزادی های سنتی این شهر را تأیید كردند و به این شهر حق انتخاب سالانه دوازده كنسول حاكمیت را دادند. تحت سلطنت پادشاهان آراگون ، مونپلیه تبدیل به شهری بسیار مهم ، مرکز اقتصادی بزرگ و مرکز اصلی تجارت ادویه در پادشاهی فرانسه شد. این دومین یا سومین شهر مهم فرانسه در آن زمان بود که حدود 40،000 نفر قبل از مرگ سیاه در آن زندگی می کردند. این شهرتاج آراگون را در اختیار داشت تا اینکه به جیمز سوم مایورکا که در سال 1349 این شهر را به پادشاه فرانسوی فیلیپ ششم فروخت ، سپرد تا بتواند بودجه مبارزات خود را با پیتر چهارم آراگون جمع کند. در قرن 14th ، پاپ Urban VIII صومعه جدیدی را به سنت پیتر به مونپلیه اختصاص داد ، که به خاطر ایوان بسیار غیرمعمول نمازخانه خود ، که توسط دو برج بلند و تا حدودی موشکی مانند پشتیبانی می شد ، قابل توجه است. با توجه به اهمیت آن که به طور پیوسته در حال افزایش است ، سرانجام این شهر یک اسقف را بدست آورد ، که در سال 1536 از Maguelone نقل مکان کرد ، و کلیسای جامع صومعه تبدیل به یک کلیسای جامع شد. در سال 1432 ، ژاک کور خود را در شهر تأسیس کرد و آن را به یک مرکز مهم اقتصادی تبدیل کرد ، تا سال 1481 که مارسی در این نقش آن را تحت الشعاع قرار داد. در قرن نوزدهم ، این شهر روی فرهنگ شراب رونق گرفت که به دلیل فراوانی خورشید در طول سال توانست آن را تولید کند. مصرف شراب در فرانسه به شهروندان مونپلیه اجازه داد تا بسیار ثروتمند شوند تا اینکه در دهه 1890 یک بیماری قارچی در میان تاکستان ها گسترش یافت و مردم دیگر قادر به رشد انگور مورد نیاز شراب نبودند.

موقعیت جغرافیایی مونپلیه

مونپلیه در زمینی تپه ای 10 کیلومتری و6 کیلومتری از ساحل دریای مدیترانه ، در رودخانه لزز واقع شده است. این شهر در فاصله 170 کیلومتری از مارسی ، 242 کیلومتر از تولوز و 748 کیلومتر از پاریس واقع شده است. بلندترین نقطه این شهر، مکان du Peyrou ، در ارتفاع 57 متر است.

آب و هوای مونپلیه

مونپلیه دارای آب و هوای مدیترانه ای و زمستان های معتدل و مرطوب دارد. میانگین ماهانه در ماه ژانویه از 7.2 درجه سانتی گراد در ژانویه تا 24.1 درجه سانتیگراد در ماه جولای است. بارش در حدود 630 میلی متر است و بیشترین میزان آن در پاییز و زمستان است اما در تابستان نیز وجود ندارد. درجه حرارت شدید از 17.8 درجه سانتیگراد ثبت شده در 5 فوریه 1963 و تا 43.5 درجه سانتیگراد در 28 ژوئن 2019 متغیر است.