موناکوویل | Monacoville

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٬۱۵۱
پیش شماره تلفن: ۳۷۷+
ساعت:

شرح

موناکوویل یا موناکو سیتی شهری زیبا و عجیب که بر بلندای صخره‌ای زیبا در دریای مدیترانه ساخته شده، به عنوان پایتخت کشور مستقل موناکو شناخته می‌شود. شهر سرگرمی‌های فراوان که بهتر است بگوییم برای پولدارها ساخته شده و یکی از گران‌ترین شهرهای دنیا در کوچک‌ترین کشور دنیا است. کسانی که به این شهر سفر می‌کنند با وجود سرگرمی‌های بسیار، کازینوهای فراوان و مسابقات گران ماشین سواری حتما هیجان‌انگیزترین سفر عمر خود را تجربه می‌کنند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر زیبا پرداخته است، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر موناکوویل

در واقع موناکوویل که در اسناد به موناکی سیتی Monaco City شهرت دارد، نامی گمراه کننده است چرا که این نام یک شهر نیست بلکه نام منطقه‌ای تاریخی و آماری است. این شهر که بر بلندای صخره‌ای در دل دریای مدیترانه بنا شده به The Rock یا صخره نیز شهرت یافته است. این شهر یکی از چهار منطقه اصلی کشور موناکو است که به عنوان پایتخت این کشور نیز شناخته می‌شود. نام آن نیز نامی یونانی است که از نام معبد Hercules Monoikos یا هرکول مونوایکوس گرفته شده است. نام این شهر در طول تاریخ بارها تغییر کرده و نهایتا در قرون وسطی رسما نام موناکو را به خود گرفته است.

تاریخچه 

سنگ بنای این شهر صخره‌ای در دوره امپراطوری روم باستان گذاشته شده و به گفته باستان شناسان قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد برمی‌گردد. برخی از دیوارها و سازه‌های اصلی تاریخی آن همچنان باقی مانده است. کاخ پادشاه موناکو نیز روی همین صخره و در میان دیوارهای قلعه‌ای تاریخی با پوشش گیاهی انبوه قرار دارد. از بالای این صخره از طریق آسانسورهای تعبیه‌شده در دل سنگ‌ها یا پیاده‌روهایی باریک، می‌توان پایین آمد و به بندر مونت‌کارلو رسید. در واقع موناکوویل و مونت‌کارلو کاملا به یکدیگر چسبیده‌اند. کاخ سلطنتی موناکو مکان رسمی حاکمان کشور است. شاهزاده آلبرت دوم اکنون قدرت را در دست دارد. این قصر برای بازدید عموم از ژوئن تا اکتبر باز است. به محض ورود شما با حیاطی روبرو می‌شوید که با سه میلیون سنگریزه ساخته شده است.

گردشگری

در واقع این شهر با ساختار عجیب و صخره‌ای خود آنقدر جاذبه دارد که دل هر ببینده‌ای را برباید اما جاذبه‌های توریستی آن نیز کم نیستند. کاخ سلطنتی بسیار زیبا، برج و باروی تاریخی آن، کلیسای جامع سنت نیکولاس و موزه اقیانوس شناسی از جاذبه‌های توریستی آن محسوب می‌شوند. کلیسای سنت نیکولاس به عنوان اولین کلیسای کاتولیک نام‌گذاری شده است که ساخت آن به قرن ۱۳ بر می‌گردد. ساختمان موزه اقیانوس شناسی نیز مشرف به دریای مدیترانه است و در سال ۱۹۱۰ تاسیس شده است.

آب و هوا

آب و هوای این منطقه مدیترانه‌ای و نیمه گرمسیری است که معمولا زمستان‌های نسبتا ملایم و تابستان‌های گرم و شرجی دارد.