مومباسا | mombasa

مشخصات شاخص

کشور: کنیا
جمعیت: ۱,۵۰۰,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۰+
ساعت:

شرح

مومباسا یک شهر ساحلی کنیا در امتداد اقیانوس هند است. این شهر قدیمی ترین کشور و دومین شهر بزرگ بعد از پایتخت نایروبی است. مومباسا یک قطب فرهنگی و اقتصادی منطقه ای است. این بندر دارای یک بندر فوق العاده و یک فرودگاه بین المللی است و یک مرکز مهم گردشگری منطقه ای است. در سواحل شرقی کنیا واقع شده است ، همچنین خانه یکی از خانه های ایالتی کنیا است و از طرف برخی به عنوان پایتخت دوم به جز نام آن در نظر گرفته شده است. در استان مومباسا و استان ساحلی سابق ، وضعیت مومباسا در اقیانوس هند آن را به یک مرکز تجاری تاریخی تبدیل کرده است ،و به دلیل موقعیت استراتژیک ، توسط بسیاری از کشورها کنترل شده است.

بنیانگذاری مومباسا با دو حاكم همراه است: موانا مكسی و شیه مویتا. طبق افسانه ، موانا مکیسی اجداد اصلی قدیمی ترین سلسله مرمباسا در تیتاشارا تایفا است. خانواده های مرتبط با دوازده ملت هنوز هم ساکنان اصلی شهر محسوب می شوند. موانا مکیسی ملکه ای از دوران قبل از اسلام بود ، که کنگویا ، شهرک اصلی شهری را در جزیره مومباسا تأسیس کرد. نکته مهم این که ، هر دو این نام ها با آفریقای مرکزی ارتباط زبانی و معنوی دارند. تاریخ تأسیس دقیق شهر ناشناخته است ، اما تاریخ طولانی دارد. کتابهای تاریخ مدرسه کنیا بنیانگذاری مومباسا را ​​به عنوان 900 A.D قرار داده است ، همانطور که جغرافیدان عرب آل ادریسی در سال 1151 از آن یاد می کند ، از قبل می توانست یک شهر تجاری مرفه باشد ، که قدیمی ترین مسجد سنگی در مومباسا ، منارا ، ساخته شده است. 1300. مسجد ماندری ، ساخته شده در سال 1570 ، دارای یک مناره است که شامل یک قوس اقیانوس منطقه ای خاص است. این نشان می دهد که معماری سواحیلی یک محصول بومی آفریقا بوده و ادعاهایی را مبنی بر اینکه مسلمانان غیر آفریقایی از معماری سنگی به ساحل سواحیلی آورده اند ، رد می کند.

در دوره پیش از مدرن ، مومباسا مرکز مهمی برای تجارت ادویه جات ، طلا و عاج بود. پیوندهای تجاری این کشور به حدی رسیده است که شبه قاره هند و چین مدرن و مورخان شفاهی امروز هنوز می توانند این دوره از تاریخ محلی را به یاد بیاورند. تاریخ نشان می دهد که بین مombasa و Cholas از جنوب هند پیوندهای تجاری وجود داشته است. در طول اوایل دوره مدرن ، مومباسا گره اصلی در شبکه های تجاری پیچیده و دورافتاده اقیانوس هند بود ، پس از آن صادرات اصلی آن عاج ، ارزن ، کنجد و نارگیل بود. کاروان های عاج همچنان منبع اصلی بودند رونق اقتصادی. مومباسا در قرون وسطی به شهر مهم بندری پیش از استعمار کنیا تبدیل شد و از آن برای تجارت با دیگر شهرهای بندری آفریقا ، امپراتوری فارسی ، شبه جزیره عربستان ، شبه قاره هند و چین استفاده می شد. مسافر پرتغالی قرن شانزدهم ، دوارته باربوسا ، ادعا كرد: مکانی پر رفت و آمد است و دارای بندر خوبی است كه در آن همواره صنایع دستی كوچك متشكل از انواع مختلف و همچنین کشتی های بزرگ وجود دارد كه هر دو از صوفلا و سایرین محدود شده اند. از کامبای و ملیند و دیگران که به جزیره زنگبار قایقرانی می کنند آمده است. مومباسا به عنوان یک شهر ساحلی ، با یک توپوگرافی مسطح مشخص می شود. شهر مومباسا در جزیره مومباسا متمرکز است ، اما تا سرزمین اصلی امتداد دارد. این جزیره با دو نهر از سرزمین اصلی جدا شده است ، بندر ریتز در جنوب و تودور نهر در شمال است.

آب و هوای مومباسا

مومباسا آب و هوای مرطوب استوایی دارد. میزان بارندگی در واقع به فصل بستگی دارد. بیشترین میزان بارش ماه آوریل و مه است ، در حالی که میزان بارندگی بین ژانویه و فوریه است. در نزدیکی خط استوا ، مومباسا فقط دارای یک تغییر دمای فصلی جزئی ، با درجه حرارت بالا متغیر است. به عنوان یک بندر ، مومباسا در معرض عواقب مضر از آب و هوای نوسان است. در اکتبر 2006 ، مومباسا سیل بزرگی را تجربه کرد که 60000 نفر را تحت تأثیر قرار داد. فرسایش ساحلی به یک مشکل برای زیرساخت های مومباسا تبدیل شده است. با توجه به بالا رفتن سطح دریا ، خط ساحلی در هر سال با 2.5 تا 20 سانتی متر در حال فرسایش است. این باعث افزایش تعداد سیل سالانه شده است.

 

دیدنی‌ها