مصراته | misrata

مشخصات شاخص

کشور: لیبی | Libya
جمعیت: ۵۵۰,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۳۱+
ساعت:

شرح

مصراته شهری در منطقه مصراته در شمال غربی لیبی است ، در 187 کیلومتری در شرق طرابلس و 825 کیلومتر  واقع شده است. غرب بنغازی در سواحل مدیترانه در نزدیکی کیپ مصراته پس از طرابلس و بنغازی ، سومین شهر بزرگ لیبی است. این مرکز پایتخت منطقه مصراته است و از آن به عنوان پایتخت تجاری لیبی یاد شده است. بندرگاه در قصر احمد است.سرکشی ها که از فرار مصر در حکومت محمدعلی گریختند ، مصراته را بنا کردند.نام این شهر از قبیله Misrata نشأت گرفته است ، بخشی از کنفدراسیون بزرگتر Berber Hawwara ، که وطن آن در دوران رومی و اوایل عرب ، طوفان پولیای ساحلی بود. مصراته مدرن در حدود قرن 7 میلادی در آغاز حکومت مدرن لیبی توسط خلافت تأسیس شد. برخی منابع معاصر ادعا می کنند که این شهر قبل از حکومت اسلامی وجود داشته است ، در دوره امپراتوری روم و نام عربی اولیه آن از نام رومی Thubactis گرفته شده است. دیوید ماتینگلی ، نویسنده تریپولیتیا ، كتاب مرجع جامع در مورد شمال غربی لیبی ، اظهار داشت كه شناسایی مصراته به عنوان Thubactis باستان خصوصاً مسئله ساز ، پیچیده است و “پاسخی آسان ندارد.” با این وجود ، شهر رومی در مقطعی از واحه ای قرار داشت که شهر مدرن بر روی آن قرار دارد. این دو شناسایی مشترک به ترتیب در لنگرگاههای شرقی و غربی مصراته مدرن یا جنوب و سرزمین شهر قرار دارند. این شهر رومی به عنوان یکی از شش شهرداری استان تریپولیتیا ، رتبه ای زیر کلونیای ثبت شد.

در هر صورت ، در قرن 7th ، آن را به عنوان یک مرکز تأمین کاروان و یک بندر مهم خدمت کرده است. بازرگانان بازرگانی مصراته در سالهای خلافت در سراسر صحرا مشهور بودند  این شهر علاوه بر موقعیت استراتژیک ، خود را به عنوان یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان فرش های لوکس در لیبی تأسیس کرد. قبیله مصراته ، بخشی از کنفدراسیون بزرگتر Berber Hawwara ، در دوره های رومی و اوایل عرب در منطقه ساحلی طرابلسینیا ساکن بود. به دنبال کودتای معمر قذافی که سلطنت پادشاه ادریس را در سال 1969 سرنگون کرد ، مصراته از 70 به بعد به سرعت رشد کرد. دو کارخانه آهن و فولاد در این شهر ایجاد شد که منجر به مهاجرت گسترده لیبیایی ها از مناطق روستایی مجاور به مصراته شد و به تبع آن باعث افزایش جمعیت و رشد اقتصادی شد. این مارینا به سرعت توسعه یافت تا میزبان حمل و نقل جهت سرویس دهی به کارخانه های فولادی و سایر کارخانه ها با مواد اولیه و کالاهای دیگر باشد. در این دوره مصراته به مرکز اصلی اقتصادی ، آموزشی و اداری شرق تریپولیتیا تبدیل شد. اکثر وزارتخانه های دولتی علاوه بر چندین دانشگاه کالج ، مدارس و بیمارستان دارای شعب در این شهر هستند. منطقه تجاری مصراته شامل تعداد زیادی مغازه ، رستوران و کافه است. توسعه گسترده این شهر تعداد زیادی از مهاجران را به مصراته جلب کرده و فضای کیهانی را به آن بخشیده است. میدان اصلی مجاور ساک قدیمی شبیه به شهرهای شهرهای بزرگ مراکش است.

موقعیت جغرافیایی مصراته

مصراته در سواحل دریای مدیترانه 187 کیلومتری شرق طرابلس و 825 کیلومتری از غرب بنغازی قرار دارد. موقعیت یك شهر دوگانگی دریا و ماسه را ایجاد می كند كه از طریق دریا از شمال و شرق و از جنوب با ماسه های طلایی مملو از درختان نخل و زیتون محدود می شود.مصراته نیز مانند بنغازی و طرابلس به دو بخش مجزا تقسیم می شود. مصراته قدیمی از خانه های سنگی کوچک و خیابان های قوسی باریک تشکیل شده است ، در حالی که قسمت جدید شهر که از قرن بیستم شروع به توسعه کرد ، شامل ساختمان های مدرن ، خانه ها ، کارخانه ها و مناطق صنعتی است. گذشته از موقعیت مشخص آن ، که آن را به مرکز مبادله کالاها و مواد با سایر شهرهای کشور تبدیل می کند ، مصراته دارای زیرساخت های مدرن از جمله جاده های آسفالت شده ، برق و ارتباطات است.در خدمت نقش مرکز تجاری لیبی ، به ویژه تمیز است و ساخت و سازها به خوبی سازمان یافته است. شهروندان این کشور اکثراً توسط سایر لیبیایی ها به عنوان کسب و کار گرا مشاهده می شوند. صنعت کارخانه فولاد شهر یکی از تولیدکنندگان اصلی درآمد و منبع اشتغال آن است. با توجه به نوسازی دریای مصراته برای دهه 1970 – 80 برای تهیه بهتر مواد اولیه کارخانه های صنعتی ، این صنعت توانسته است گسترش یابد و مقامات کارخانه فولاد نفوذ قابل توجهی در شهر داشته باشند. الناسیم لبنی ، یکی از بزرگترین شرکت های خصوصی در لیبی ، همچنین در مصراته قرار دارد و حدود 750 کارگر را استخدام می کند.

اقتصاد مصراته

جنبه تاریخی اقتصاد محلی صنعت پارچه است. بازرگانان واقع در حوالی میدان مرکزی شهرها قرار دارند که معمولاً هفته ای 3 بار بازرگانان به فروش فرش های لوکس ، پارچه مبل و لباس های سنتی از جمله ابیاها ادامه می دهند. بیشتر مشاغل بزرگ ، مغازه ها و مراکز اجتماعی در خیابان طرابلس ، خیابان اصلی مصراته واقع شده اند. در زمان محاصره مصراته ، بیشتر ساختمانهای مسکونی این دارایی ها ویران شد. با این حال ، بسیاری از مشاغل کوچک در حال شروع به بازسازی و بازگشایی مجدد هستند. با این وجود ، به دلیل کمبود اسکناس ، بهبودی تا حدودی کند است زیرا بانک های لیبی فقط به شهروندان اجازه می دهند مبلغ محدودی از صندوق ها را برداشت یا وام دهند. هنگامی که بانک مرکزی لیبی بیشتر دارایی را که در طول جنگ داخلی بین المللی منجمد شده بود ، دریافت می کند ، احتمالاً بانک های محلی این محدودیت ها را کاهش می دهند.