مینه‌سوتا | Minnesota

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵,۴۵۷,۱۷۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۵۰۷ (+۱ ۵۰۷)
ساعت:

شرح

مینه‌سوتا ایالتی است در آمریکا و یکی از ایالت‌های غرب میانه آمریکا به‌شمار می‌رود. این ایالت در یازدهم می ۱۸۵۸ از نیمه شرقی قلمرو مینه‌سوتا ایجاد شد. نام مینه‌سوتا از زبان داکوتا به معنای «آب شفاف آبی» گرفته شده‌ است. شعار رسمی آن به فرانسوی «ستاره شمال» است. این ایالت دارای رودخانه‌های زیادی است به گونه‌ای که به «سرزمین ده‌ هزار رودخانه» شهرت یافته ‌است. مینه سوتا دوازدهمین ایالت پهناور و بیست و یکمین ایالت پرجمعیت ایالات متحده است. نزدیک به شصت درصد ساکنان آن در منطقه کلان‌ شهری سینت پل- مینیاپولیس (معروف به شهرهای دوقلو) زندگی می‌کنند که مرکز حمل و نقل، کسب و کار، صنایع، آموزش، دولت و سکونت جامعه هنری شناخته شده بین‌المللی است. سایر بخش‌های ایالت که شامل مراتعی است که به کشاورزی فشرده اختصاص یافته، جنگل‌های برگریز که تا اندازه‌ای از بین رفته به مناطق مسکونی و کشاورزی اختصاص یافته و ناحیه کمتر انبوه جنگل شمال که برای استفاده‌های معدنی، جنگل‌داری و مقاصد تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرد، است. مینه سوتا سی و دومین ایالتی است که به ایالات متحده آمریکا پیوسته‌است.

مینه‌سوتا به گرایش‌های مترقی سیاسی و میزان بالای مشارکت مدنی و حضور رأی‌دهندگان معروف است. تا پیش از استقرار اروپایی‌ها ساکنان مینه‌سوتا از مردمان قبیله داکوتا و اجیبوه(Ojibwe)(نامی که اروپایی‌ها بر آن‌ها نهاده بودند، این اهالی خودشان را آنیشینابه می‌نامیدند) بودند. بیشتر ساکنان اروپایی از مهاجران اسکاتلندی و آلمانی بودند و این ایالت کماکان به عنوان مرکز فرهنگی آمریکایی‌های آلمانی‌تبار و اسکاتلندی‌تبار باقی مانده‌ است. در دهه‌های اخیر مهاجرت از آسیا، شاخ آفریقا و آمریکای لاتین پیشینه جمعیتی و ترکیب فرهنگی این ایالت را گسترش داده‌ است. شاخص‌های استاندارد زندگی در مینه‌سوتا در میان بالاترین‌ها در ایالات متحده است و نیز از بهترین‌ها در زمینه آموزش و ثروتمندترین‌ها در میان سایر ایالت‌هاست.

وجه تسمیه

نام این ایالت از زبان داکوتا (زبان سرخ پوستان ساکن منطقه) برای رودخانه مینه‌سوتا گرفته شده‌است: mnesota. ریشه mni (که به صورت mini یا minne نیز نوشته می‌شود) به معنای آب و to (ta) به معنای آبی می‌باشد. ترکیب این دو کلمه را بسته به تلفط می‌توان به معنای آب‌های شفاف آبی یا آب‌های ابری آبی ترجمه کرد.سرخ‌پوستان ایالات متحده آمریکا این نام را برای معرفی ساکنان اولیه این سرزمین به کار می‌بردند که شیر در آب می‌ریختند و آن را mnisota می‌نامیدند. بسیاری از جاها در این ایالت نام‌های مشابهی دارند مثل آبشار مینه‌هاها (آب خندان (laughing fall)، مینیسکا (آب سفید)، مینیوتا (آب فراوان)، دریاچه مینه‌تنکا (آب بزرگ)، منیه‌تریستا (آب پرپیج‌وخم) و مینیاپولیس که ترکیبی است از دو کلمه mni و polis که در زبان یونانی به معنای «شهر» می‌باشد.

اقتصاد

زمانی مینه سوتا تنها تولیدکننده مواد خام بود ولی امروزه یکی از عرضه‌کنندگان تولیدات صنعتی به‌شمار می‌آید. در سال ۲۰۰۸ سی‌وسه شرکت سهامی عام از ۱٬۰۰۰ شرکت برتر آمریکا (بر اساس گردش مالی) دفتر مرکزی خود را در ایالت مینه سوتا دایر کرده بودند. بسیاری از شرکت‌های خصوصی نیز نظیر کارگیل، بزرگترین شرکت خصوصی کشور آمریکا، نیز در این ایالت واقع شده‌اند. در سال ۲۰۱۲، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با ۳۲۳٫۹۱۲ میلیارد دلار داشت، که بیش از تولید ناخالص داخلی کشور دانمارک (۳۱۵٬۱۶۳ میلیارد دلار) بود.

مناطق حفاظت شده

پارک ملی آیتاسکا نقطه شروع رود میسیسیپی (دریاچه آیتاسکا) در سال ۱۸۹۱ به عنوان نخستین پارک ملی ایالات شروع بکار کرد. امروزه ۷۲ پارک ایالتی و ۵۸ جنگل ایالتی آن مساحتی بالغ بر ۴ میلیون جریب را شامل می‌شوند.

دیدنی‌ها